Prawie 60 filmów w konkursach 27. festiwalu "Młodzi i Film"

Prawie 60 filmów wystartuje w konkursach 27. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", który potrwa od 17 do 21 czerwca. W jury zasiądą m.in. Wojciech Marczewski, Dariusz Gajewski, Paweł Huelle, Kinga Preis i Andrzej Titkow.

Prawie 60 filmów w konkursach 27. festiwalu "Młodzi i Film"

30.05.2008 13:46

Organizatorzy imprezy to miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Koszaliński festiwal ma wielkie tradycje, od lat wyłania się na nim największe talenty spośród debiutujących młodych polskich filmowców - podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor programowy festiwalu Jerzy Kapuściński.

Wiele spośród filmów, które na przestrzeni lat zdobywały w Koszalinie główne nagrody, na trwałe zapisało się w historii polskiej kinematografii - np. "Iluminacja" (1973) Krzysztofa Zanussiego i "Personel" (1976) Krzysztofa Kieślowskiego. Kapuściński jest pewien, że "także wśród tegorocznych kandydatów do nagród jest kilka osób, których nazwiska będą za kilka lat bardzo głośne".

W konkursie pełnometrażowych debiutów fabularnych wystartuje w tym roku osiem filmów: "Ballada o Piotrowskim" Rafała Kapelińskiego, "Futro" Tomasza Drozdowicza, "Nadzieja" Stanisława Muchy, "Nie panikuj" Bodo Koxa, "Niezawodny system" Izabeli Szylko, "Środa, czwartek rano" Grzegorza Packa, "Taxi A" Marcina Korneluka i "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego.

Do konkursu debiutów krótkometrażowych zakwalifikowano 51 filmów w trzech kategoriach - fabuła, dokument i animacja. W grupie fabuł wystartują m.in.: "Scherzo" Agnieszki Glińskiej, "Obcy VI" Borysa Lankosza, "Aria Diva" Agnieszki Smoczyńskiej i "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec. W grupie dokumentów - m.in. "Gośka gola!" Joanny Kaczmarek i "Gadzio" Kryspina Pluty, zaś w grupie animacji - m.in. "Awatar" Sylwii Żółkiewskiej.

Elementem festiwalu będzie konkurs o nagrodę Super Jantara dla aktorów filmowych - za najlepszą debiutancką rolę żeńską oraz rolę męską ostatniego dziesięciolecia (1997-2007). Na zwycięzców zagłosuje publiczność, która wybierze najlepszego aktora i najlepszą aktorkę.

Jak wyjaśniła Anna Romanowska-Wróblewska ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich, pojęcie debiutu jest w tym konkursie umowne - nie chodzi o pierwsze role w całym filmowym dorobku aktorów, lecz o kreacje, którymi aktorzy ci po raz pierwszy zwrócili na siebie uwagę publiczności, krytyków i środowiska filmowego. Widzowie wybiorą laureatkę i laureata Super Jantara spośród 20 aktorów - 10 kobiet i 10 mężczyzn.

Kandydujące do statuetki aktorki to: Małgorzata Kożuchowska ("Kiler" Juliusza Machulskiego, 1997), Agnieszka Krukówna ("Farba" Michała Rosy, 1997), Maja Ostaszewska ("Przystań" Jana Hryniaka, 1997), Kinga Preis ("Poniedziałek" Witolda Adamka, 1998), Karolina Gruszka ("Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego, 2000), Agnieszka Grochowska ("Pręgi" Magdaleny Piekorz, 2004), Kamilla Baar ("Vinci" Juliusza Machulskiego, 2004), Anna Cieślak ("Masz na imię Justine" Franco de Peny, 2005), Jowita Budnik ("Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, 2006) i Sonia Bohosiewicz ("Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, 2007).

Kandydujący aktorzy to: Maciej Stuhr ("Fuks" Macieja Dutkiewicza, 1999), Andrzej Chyra ("Dług" Krzysztofa Krauze, 1999), Mateusz Damięcki ("Przedwiośnie" Filipa Bajona, 2001), Borys Szyc ("Symetria" Konrada Niewolskiego, 2003), Robert Więckiewicz ("Vinci" Juliusza Machulskiego, 2004), Jacek Poniedziałek ("Trzeci" Jana Hryniaka, 2004), Tomasz Kot ("Skazany na bluesa" Jana Kidawy-Błońskiego, 2005), Marcin Dorociński ("Pitbull" Patryka Vegi, 2005), Marcin Brzozowski ("Chaos" Xawerego Żuławskiego, 2006) i Antoni Pawlicki ("Z odzysku" Sławomira Fabickiego, 2005).

Głosować na laureatów Super Jantara będzie można za pośrednictwem sms-ów (szczegóły na temat głosowania zostaną podane na antenie TVP Kultura w spotach poświęconych festiwalowi) oraz przez internet (np. na stronie festiwalu, pod adresem http://www.superjantar.mif.org.pl).

Zgodnie z tradycją festiwalu, projekcjom filmów towarzyszyć będą dyskusje o kinie i spotkania twórców z publicznością. Z widzami spotka się np. Mariusz Wilczyński - twórca głośnego krótkometrażowego filmu animowanego "Kizi Mizi", prezentowanego na tegorocznym Berlinale, a w ubiegłym roku w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Film "Kizi Mizi" - który będzie pokazywany także w Koszalinie - to historia miłości myszy i kota; piękna, symboliczna opowieść o samotności, zdradzie i zemście.

Elementem festiwalu będą także koncerty. Wystąpią m.in.: grupa Tilt, Wojciech Waglewski z zespołem Voo Voo, Fiszem i Emade, zespół jazzowy Kattorna oraz Jimi Tenor - wybitny artysta z Finlandii, którego muzyka charakteryzuje się unikalną syntezą elektroniki, jazzu i funky.

Podczas festiwalu obchodzony będzie ponadto jubileusz dwóch polskich szkół filmowych: 60-lecie łódzkiej "filmówki" (PWSFTViT) i 30-lecie Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Honorowy patronat nad festiwalem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)