Trwa ładowanie...
17-06-2009 10:38

Rozpoczął się 28. festiwal debiutów filmowych w Koszalinie

Rozpoczął się 28. festiwal debiutów filmowych w KoszalinieŹródło: mat. promocyjne
d1iqr4f
d1iqr4f

Pokazami filmów "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta i "Iluminacja" Krzysztofa Zanussiego zainaugurowano 28. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Impreza - skoncentrowana na twórczości tych polskich reżyserów, którzy dopiero rozpoczynają karierę - potrwa do 20 czerwca.

- Jeśli chodzi o debiuty filmowe, jest to jedyny w Polsce festiwal o tak ściśle określonej, wąskiej formule - powiedział dyrektor festiwalu "Młodzi i Film", Jacek Paprocki. - Na innych filmowych festiwalach są działy debiutów, ale zawsze przy okazji czegoś innego. Tymczasem my skupiamy się wyłącznie na debiutach - zarówno pełnometrażowych, jak i krótkometrażowych - tłumaczył.

- Druga cecha, która wyróżnia koszaliński festiwal spośród innych, to że wszystkie projekcje są bezpłatne - dodał Paprocki. - Trzecia natomiast to spotkania o nazwie "Szczerość za szczerość". Polegają one na tym, że bezpośrednio po filmie twórcy mają możliwość konfrontacji z publicznością, która właśnie obejrzała ich filmy.

Na tegorocznym festiwalu "Młodzi i Film" zaprezentowanych zostanie ok. 70 filmów. W konkursie na najlepszy pełnometrażowy debiut fabularny o nagrodę Wielkiego Jantara 2009 walczy 12 obrazów, wśród nich "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec - z Anną Karczmarczyk, Izą Kuną i Arturem Barcisiem w obsadzie, "Moja krew" Marcina Wrony - w której zagrali m.in. Eryk Lubos, Krzysztof Kolberger, Roma Gąsiorowska, Stanisława Celińska i Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, "Ostatnia akcja" Michała Rogalskiego - z Janem Machulskim, Aliną Janowską i Wojciechem Siemionem w obsadzie, oraz "Zgorszenie publiczne" - z Marianem Dziędzielem i Barbarą Horowianką.

d1iqr4f

"Jeszcze nie wieczór" - debiutancki film fabularny Jacka Bławuta, reżysera, który dotąd był znany jako ceniony dokumentalista - pokazano na festiwalu poza konkursem.

Znakomitą "Iluminację" Krzysztofa Zanussiego przypomniano z kolei w ramach specjalnego cyklu pokazów "Jantary na 100-lecie kina". Cykl ten poświęcono najwybitniejszym reżyserom debiutującym na przestrzeni lat w polskim kinie.

W środę odbędzie się m.in. konkursowy pokaz komedii "Ostatnia akcja". W filmie tym swoją ostatnią rolę wykreował Jan Machulski. Komedia, wyreżyserowana przez Michała Rogalskiego, absolwenta łódzkiej Filmówki, powstała w Studiu Filmowym Zebra w Warszawie.

Wśród jurorów, którzy oceniają filmy na tegorocznym festiwalu w Koszalinie są m.in. reżyserzy Radosław Piwowarski (szef jury w konkursie debiutów pełnometrażowych) i Maciej Pieprzyca (szef jury w konkursie krótkich metrażów), a także aktorka Małgorzata Pieczyńska oraz malarz, grafik i twórca plakatów Rafał Olbiński.

d1iqr4f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iqr4f