Rozstrzygnięto konkurs na film animowany o Warszawie

Student łódzkiej "filmówki" Tomasz Popakul, autor filmu "1000 wiader wody", zwyciężył w konkursie na najlepszą krótkometrażową animację poświęconą Warszawie. Wyniki konkursu, zorganizowanego przez stołeczne Muzeum Powstania Warszawskiego, ogłoszono we wtorek.

Rozstrzygnięto konkurs na film animowany o Warszawie
Źródło zdjęć: © Jupiter

29.04.2009 11:24

Konkurs był on elementem projektu "animuj! Warszawę", realizowanego przez muzeum od roku.

23-letni Tomasz Popakul studiuje w "filmówce" na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej (specjalizacja: film animowany)
.

Jego "1000 wiader wody" to opowieść o chłopcu, który podczas Powstania Warszawskiego w ruinach polskiej stolicy nosi wiadrami wodę do piwnicy jednej z kamienic. Nie wiadomo, po co to robi. Zagadka zostaje rozwiązana pod koniec filmu - okazuje się, że w piwnicy skrywa się żywa warszawska syrenka. Chłopiec chce ukryć ją pod wodą przed niemieckimi żołnierzami, krążącymi wszędzie wokół i penetrującymi ruiny.

"To film robiący ogromne wrażenie, baśniowy, nacechowany bardzo ważnymi symbolami. Wyrażono w nim tkliwą pamięć o istocie Warszawy. Ukrywana przez chłopca przed Niemcami syrenka jest symbolem miasta. Tomasz Popakul opowiedział o ludziach broniących pamięci o swoim ukochanym mieście, walczących o utrzymanie swej tożsamości" - powiedział PAP zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin, który zasiadał w jury konkursu.

Studiujący w Łodzi Popakul pochodzi z okolic Szczecina. "Ciekawi mnie reakcja warszawiaków na ten film" - przyznał młody filmowiec w rozmowie z PAP. Film "1000 wiader wody" będzie prezentowany na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego. Popakul ma ponadto pojechać w nagrodę do Francji na prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Animacji w Annecy, którego tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8-13 czerwca.

W jury konkursu, zatytułowanego "Warszawa wczoraj i dziś. Pokaż swój obraz miasta", zasiadali, oprócz Dariusza Gawina, m.in. znani twórcy polskich filmów animowanych - Witold Giersz, Mariusz Wilczyński, Marek Skrobecki i Robert Turło.

Tomasz Popakul jest już od pewnego czasu znany w polskim środowisku filmowym. W 2006 r. zrealizował dwudziestominutowy film "Życie 1.0", posługując się techniką animacji trójwymiarowej (3D). "Zawsze interesowały mnie sprawy ostateczne i uniwersalne, tematy odwieczne, takie jak miłość, świadomość śmierci, wiedza czym jest życie i ile jest warte" - opowiadał w jednym z wywiadów, udzielonym telewizji Kino Polska.

W ramach projektu "animuj! Warszawę" w Muzeum Powstania Warszawskiego organizowano ponadto warsztaty tworzenia filmów animowanych, w których wzięli udział młodzi ludzie z całej Polski. Efektem warsztatów jest zaprezentowana we wtorek w muzeum animacja, zrealizowana wspólnie przez ponad stu uczestników warsztatów.

Fabułę tego filmu stanowi pełna humoru i fantastycznych wydarzeń opowieść o polskiej stolicy. Przedstawiono m.in. przelot kosmitów nad Pałacem Kultury i Nauki oraz zabawne wrażenia zagranicznych turystów zwiedzających Warszawę. Do stworzenia filmu posłużyły różne techniki animacji - np. lalkowa i rysunkowa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)