Trwa ładowanie...
29-04-2009 11:24

Rozstrzygnięto konkurs na film animowany o Warszawie

Rozstrzygnięto konkurs na film animowany o WarszawieŹródło: Jupiter
d38m42y
d38m42y

Student łódzkiej "filmówki" Tomasz Popakul, autor filmu "1000 wiader wody", zwyciężył w konkursie na najlepszą krótkometrażową animację poświęconą Warszawie. Wyniki konkursu, zorganizowanego przez stołeczne Muzeum Powstania Warszawskiego, ogłoszono we wtorek.

Konkurs był on elementem projektu "animuj! Warszawę", realizowanego przez muzeum od roku.

23-letni Tomasz Popakul studiuje w "filmówce" na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej (specjalizacja: film animowany)
.

Jego "1000 wiader wody" to opowieść o chłopcu, który podczas Powstania Warszawskiego w ruinach polskiej stolicy nosi wiadrami wodę do piwnicy jednej z kamienic. Nie wiadomo, po co to robi. Zagadka zostaje rozwiązana pod koniec filmu - okazuje się, że w piwnicy skrywa się żywa warszawska syrenka. Chłopiec chce ukryć ją pod wodą przed niemieckimi żołnierzami, krążącymi wszędzie wokół i penetrującymi ruiny.

d38m42y

"To film robiący ogromne wrażenie, baśniowy, nacechowany bardzo ważnymi symbolami. Wyrażono w nim tkliwą pamięć o istocie Warszawy. Ukrywana przez chłopca przed Niemcami syrenka jest symbolem miasta. Tomasz Popakul opowiedział o ludziach broniących pamięci o swoim ukochanym mieście, walczących o utrzymanie swej tożsamości" - powiedział PAP zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin, który zasiadał w jury konkursu.

Studiujący w Łodzi Popakul pochodzi z okolic Szczecina. "Ciekawi mnie reakcja warszawiaków na ten film" - przyznał młody filmowiec w rozmowie z PAP. Film "1000 wiader wody" będzie prezentowany na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego. Popakul ma ponadto pojechać w nagrodę do Francji na prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Animacji w Annecy, którego tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8-13 czerwca.

W jury konkursu, zatytułowanego "Warszawa wczoraj i dziś. Pokaż swój obraz miasta", zasiadali, oprócz Dariusza Gawina, m.in. znani twórcy polskich filmów animowanych - Witold Giersz, Mariusz Wilczyński, Marek Skrobecki i Robert Turło.

Tomasz Popakul jest już od pewnego czasu znany w polskim środowisku filmowym. W 2006 r. zrealizował dwudziestominutowy film "Życie 1.0", posługując się techniką animacji trójwymiarowej (3D). "Zawsze interesowały mnie sprawy ostateczne i uniwersalne, tematy odwieczne, takie jak miłość, świadomość śmierci, wiedza czym jest życie i ile jest warte" - opowiadał w jednym z wywiadów, udzielonym telewizji Kino Polska.

d38m42y

W ramach projektu "animuj! Warszawę" w Muzeum Powstania Warszawskiego organizowano ponadto warsztaty tworzenia filmów animowanych, w których wzięli udział młodzi ludzie z całej Polski. Efektem warsztatów jest zaprezentowana we wtorek w muzeum animacja, zrealizowana wspólnie przez ponad stu uczestników warsztatów.

Fabułę tego filmu stanowi pełna humoru i fantastycznych wydarzeń opowieść o polskiej stolicy. Przedstawiono m.in. przelot kosmitów nad Pałacem Kultury i Nauki oraz zabawne wrażenia zagranicznych turystów zwiedzających Warszawę. Do stworzenia filmu posłużyły różne techniki animacji - np. lalkowa i rysunkowa.

d38m42y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38m42y