Trwa ładowanie...
d317x5d
Aktualności

Rusza Akademia Polskiego Filmu

Share
Rusza Akademia Polskiego Filmu
d317x5d

Akademia Polskiego Filmu inauguruje w poniedziałek w Łodzi swoją działalność. Miłośnicy polskiego kina będą mogli poznać jego historię, spotkać się z filmowymi twórcami.

Jak informuje konsultant naukowy Akademii Rafał Marszałek, stworzona ona została z "myślą o studentach oraz wszystkich osobach, które interesują się polskimi kinem i chciałyby pogłębić wiedzę o polskim filmie". Zwraca uwagę, że podobne zajęcia organizowane są już od pół roku w warszawskim kinie Kultura i cieszą się olbrzymim powodzeniem. Ostatnim - po Łodzi - miastem, do którego jesienią tego roku zawita Akademia będzie Kraków.

Zdaniem organizatorów Akademii, film polski nie zawsze bywa doceniany. W różnych okresach i z różnych przyczyn bywał on przedmiotem ogólnej krytyki. Bagatelizowano jego popularność, kwestionowano wymiar artystyczny. Tymczasem - jak uważają - mieliśmy i mamy artystów światowego formatu i prawdziwe filmowe arcydzieła, które zdobyły na świecie rozgłos.

d317x5d

W ciągu dwóch lat (cztery semestry) uczestnicy kursu obejrzą w sumie 96 filmów ukazujących dorobek polskiego kina fabularnego. "Podstawą ich wyboru były dopełniające się kryteria: osiągnięcia i poszukiwania artystyczne oraz życzliwe przyjęcia obrazu przez widownię" - informuje Marszałek.

Dodaje, że dzięki chronologicznemu doborowi filmów będzie można poznać "tendencję dominującą w danym okresie i kierunki rozwoju polskiego kina". W pierwszym semestrze pokazane zostaną filmy z lat 1908 - 1959, od "Pruskiej kultury" do "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza. Drugi semestr obejmuje lata 1959 - 1971; trzeci - lata od 1971 do 1981 roku, a ostatni - lata od 1981 do 1999. Zajęcia składają się z wykładów, projekcji i spotkań z twórcami.

Akademia uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni, jednocześnie pełni funkcję wolnej wszechnicy, dzięki mogą w niej uczestniczyć wszyscy miłośnicy polskiego filmu. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu w łódzkim kinie Polonia. Wykłady poprowadzą filmoznawcy z całego kraju.

Akademia organizowana jest przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Filmoteką Narodową.

d317x5d

Zobacz także:

**[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d317x5d

Podziel się opinią

Share
d317x5d
d317x5d