Ruszył VII Festiwal Polskich Filmów w Londynie
Pokazem "33 Sceny z życia" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej rozpoczął się w czwartek wieczorem tegoroczny, siódmy z kolei Festiwal Polskich Filmów w Londynie, organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza.
Reżyserka powiedziała PAP, że widzi w Polsce dobrą perspektywę dla kina społecznie zaangażowanego, a osobiście marzy o przewrotnym filmie o PRL-u, ponieważ okres ten - jak sądzi - zaczyna obrastać mitem.
"Liczę na to, że młodzi filmowcy, mam na myśli dwudziestolatków, zaczną ukazywać z własnej perspektywy to, co ich w Polsce irytuje, boli, a także mówić własnym głosem o naszej mentalności i martyrologii" - dodała.
Polskie kino artystyczne zdaniem Szumowskiej wyszło z komunizmu zagubione. W latach 90. szukało własnych środków wyrazu, zaś obecnie ma szansę wpisać się w główny nurt kina europejskiego, choć na razie jest u początku tej drogi.
W czasie festiwalu trwającego do 8. kwietnia Londyn, oprócz Szumowskiej odwiedzi troje innych reżyserów: Jerzy Skolimowski, Kasia Adamik oraz Andrzej Żuławski. Skolimowski będzie miał w ramach festiwalu swoją retrospektywę. Po raz pierwszy pokazany zostanie jego najnowszy film "Cztery noce z Anną" i przypomniana będzie jego twórczość, łącznie z debiutem "Rysopis".
W ramach festiwalu odbędzie się szereg imprez poświęconych życiu i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w związku z przypadającym w br. dwudziestoleciem jego cyklu "Dekalog".
Oprócz wystawy prywatnych pamiątek, zdjęć i plakatów z łódzkiego Muzeum Kinematografii, w ośrodku Riverside odbędą się pokazy dwóch odcinków "Dekalogu" oraz dwóch dokumentów filmowych "Dekalog po Dekalogu", w których współcześni filmowcy na nowo interpretują dzieło Kieślowskiego.
Innym wątkiem VII Festiwalu Kinoteki będzie pokaz filmów zaliczanych do Polskiej Nowej Fali, w tym m. in. epickiej opowieści Andrzeja Żuławskiego "Na Srebrnym Globie", która zdjęta przez cenzurę, tylko szczęśliwym zbiegiem okoliczności uniknęła zniszczenia. Ponownie pokazana "Trzecia Część Nocy" Żuławskiego, będzie po raz pierwszy dostępna na wideodysku.
Wśród filmów uznanych za "creme de la creme" polskiego współczesnego kina uwagę zwracają m. in. "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, wyświetlone w ubiegłym roku tylko raz w British Film Institute z okazji dorocznego międzynarodowego festiwalu filmowego w Londynie, najnowsza komedia Juliusza Machulskiego "Ile waży koń trojański", komediodramat "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik oraz komedia "Idealny facet dla mojej dziewczyny".
W sześciu znanych londyńskich kinach i ośrodkach kulturalnych (Barbican, British Film Institute, Cargo, Prince Charles Cinema, Riverside Studios i Tate Modern) pokazanych zostanie blisko 40 polskich filmów (fabularnych, krótkometrażowych i dokumentalnych).
Kinotekę zakończy występ współczesnego brytyjskiego kompozytora Michaela Nymana. Artysta wraz z nowatorskim polskim zespołem akordeonowym Motion Trio zaprezentuje nową wersję utworu MGV (Musique - Grande Vitesse) oraz swoją najnowszą kompozycję zainspirowaną polską kinematografią i skomponowaną specjalnie z okazji Festiwalu.
Główne atrakcje Kinoteki wyruszą w objazdową trasę po W. Brytanii, która rozpocznie się 20 marca od Belfastu.