"Ryś" książka autorstwa Stanisława Tyma
Stanisław Tym napisał książkę pod tytułem "Ryś", która przedstawia kolejne przygody słynnego prezesa klubu "Tęcza", Ryszarda Ochódzkiego.
24.01.2007 12:51
Książka powstała ona na podstawie scenariusza wyreżyserowanej przez Tyma komedii pod tym samym tytułem. We wtorek książka trafiła do sprzedaży, a sam autor promował ją w Warszawie.
W "Rysiu" przedstawione zostały dalsze losy Ochódzkiego, głównego bohatera filmów "Miś" Stanisława Barei (1981) i "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego (1991).
Książka Tyma ukazała się nakładem wydawnictwa Amber. Według Tyma, to "taka troszkę literatura obca". Autor zaznaczył, że najpierw powstał film "Ryś", a dopiero później książka, którą - jak powiedział na spotkaniu autorskim - napisał w z czystej konieczności. "Okazało się, że film nie może wejść na ekrany, jeśli nie ma książki, na podstawie której powstał. Skoro książki nie było, musiałem ją napisać, gdyż inaczej nie doszłoby do premiery filmu. Byłem w sytuacji bez wyjścia" - tłumaczył Tym.
Film trafi do polskich kin 9 lutego. Zagrali w nim m.in. Stanisław Tym (jako Ryszard Ochódzki, czyli Ryś), Krzysztof Kowalewski, Zofia Merle, Jerzy Turek, Beata Tyszkiewicz, Grażyna Szapołowska, Krystyna Janda, Wiktor Zborowski, Jan Kobuszewski, Krystyna Feldman, Magdalena Zawadzka, Marta Lipińska, Stanisława Celińska, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak i Krzysztof Globisz.
Tym podkreślił, że pracując nad nowymi przygodami Ochódzkiego stronił od "publicystyki politycznej" i starał się, by w przypadku bohaterów nie było podobieństw do żadnych autentycznych postaci. "Nie ścigałem się z rzeczywistością" - zapewnił, pytany przez dziennikarzy, czy komediowość sytuacji przedstawionych w książce i filmie może przerosnąć komediowość obecnych polskich realiów.
W "Rysiu" prezes Ochódzki, dzięki swojemu cwaniactwu, radzi sobie bardzo dobrze. Zostaje posłem, a nawet kandydatem na prezydenta Polski. Oprócz zaszczytów, w życiu Rysia pojawi się jednak sporo kłopotów. Ochódzki jest ścigany przez szefa mafii Kredę, któremu musi oddać 2 mln euro. Współpracowniczka, Maria Wafel, radzi Rysiowi, by zdobył pieniądze dzięki sprzedaży ziemi na Suwalszczyźnie księdzu Pudrowi.
Łatwiejszym sposobem pozyskania tej sumy okazuje się jednak przekręt bankowy, który Ochódzki organizuje razem z prezesem banku, Koziczkiem. Uciekając z pieniędzmi, Ryś niespodziewanie spotyka żonę Zygmunta Molibdena, dawnego oficera służb bezpieczeństwa, obecnie nadinspektora policji. Ląduje w łóżku tej ósmej już z kolei żony Molibdena, a przy okazji ukrywa w domu Molibdenów pieniądze.
Wśród nowych postaci, które pojawią się w otoczeniu Ochódzkiego, znajdą się dwie sprzątaczki, Ręka i Noga, grane w filmie przez Tyszkiewicz i Szapołowską. W książce Tyma czytamy między innymi, jak "Ręka zbliżyła głowę do ucha Nogi i, rozglądając się, szepnęła".
Tekst książki świadczy, że w filmie nie zabraknie absurdalnych sytuacji i dialogów. Tym opisał na przykład, jak "w telewizorze lektorka rozmawiała z jakimś leśniczym". - Kolejny raz nazwa jeziora Wigry została mylnie odczytana przez wycieczkę, tym razem amerykańskiej Polonii - mówiła lektorka. "Wigry odczytano jako Viagry i osiemdziesięciu sześciu polonijnych emerytów w ubraniach pobiegło do jeziora" - napisał w książce Tym.
W książce znalazły się także rysunki autorstwa Tyma oraz fotosy z planu komedii "Ryś".