Sławomir Sikora: Dług uwolnił mnie z więzienia
"Dług" Krzysztofa Krauzego - został zaprezentowany 22 marca w Nowym Domu Poselskim podczas otwartego posiedzenia Senackiej i Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu "Film polski w kulturze narodowej".
Filmowe posiedzenia odbywają się pod Honorowym Patronatem Marszałka Sejmu Marka Jurka.
"Dług" Krzysztofa Krauzego wstrząsnął opinią publiczną w Polsce. Film opowiada opartą na kanwie prawdziwych wydarzeń historię dwóch młodych biznesmenów - Adama (Robert Gonera)
i Stefana (Jacek Borcuch)
, których życie zmienia się w piekło, gdy niedoszły partner w interesach, Gerard (Andrzej Chyra)
, zaczyna gnębić ich nieustannymi żądaniami zwrotu fikcyjnego długu. Wokół Adama i Stefana szybko zacieśnia się pętla, którą zerwać można tylko w jeden sposób - zmieniając się z ofiary w prześladowcę.
Uczestników spotkania przywitali Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu - Paweł Kowal ("Dług" to mój ulubiony film - deklarował poseł) oraz Senatu - Krystyna Bochenek. Na wstępie chwilą ciszy uczczono pamięć Hanki Bielickiej. Zmarła 9 marca aktorka była gościem pierwszego otwartego posiedzenia Senackiej i Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas której prezentowane były "Zakazane piosenki".
- "Dług" jest przykładem kina, które ma nie tylko walory artystyczne, lecz także pełni ważną funkcję społeczną - powiedziała Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zapraszając na projekcję.
W dyskusji, która odbyła się po filmie uczestniczyli twórcy "Długu": reżyser i współscenarzysta Krzysztof Krauze, scenarzysta Jerzy Morawski, producent Juliusz Machulski, aktorzy Robert Gonera, Jacek Borcuch, Andrzej Chyra oraz pierwowzór postaci Stefana - Sławomir Sikora.
Parlamentarzyści bardzo chętnie dzielili się z filmowcami swoimi refleksjami. Film wywarł wielkie wrażenie szczególnie na tych, którzy oglądali go po raz pierwszy. Politycy byli wstrząśnięci przedstawioną historią. Przerażała ich bezkarność Gerarda oraz bezsilność policji i wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem jednych film stanowił krytykę zbyt surowego wyroku, inni natomiast postrzegali go jako przestrogę przed nadmierną naiwnością w interesach.
- Przygotowując się do ról przesłuchiwaliśmy taśmy z rozmowami, które Krzysztof i Jerzy przeprowadzili z Arturem i Sławkiem. W pewnym momencie pada tam pytanie: Co byście radzili ludziom, którzy są początkującymi biznesmenami? Odpowiedź jest bardzo znacząca: Żeby uważać komu się zostawia wizytówki - wspominał Jacek Borcuch, odtwórca roli Stefana.
- "Dług" jest opowieścią o lęku. Kiedy ludzie się boją następuje radykalne uproszczenie hierarchii wartości, aż do najbardziej prymitywnych, sprowadzających się do tego, kto przeżyje, a kto zginie - mówił Krzysztof Krauze.
Ze szczególną uwagą parlamentarzyści słuchali słów ułaskawionego Sławomira Sikory. _- Film "Dług" uwolnił mnie z więzienia.- Film "Dług" uwolnił mnie z więzienia. Chciałem za to jego twórcom bardzo podziękować. Dla mnie tamten etap jest już zamknięty i nie chcę do niego wracać, ale w więzieniu siedzi jeszcze Artur Bryliński. Korzystając z okazji chciałbym prosić państwa o pomoc w jego ułaskawieniu_ - mówił Sławomir Sikora.
Na zakończenie Agnieszka Odorowicz podkreśliła, że "Dług", na który poszło ponad 400 tys. widzów, powstał dzięki finansowej pomocy państwa.
- To ważne, żeby dofinansowywać właśnie takie filmy, ponieważ uwrażliwiają one nas na istotne problemy, których na co dzień nie zauważamy. Głęboko w to wierzę, że złotówka wydana na kulturę, to kilka złotych mniej wydanych na więzienia - zakończyła Agnieszka Odorowicz. Cykle otwartych posiedzeń Senackiej i Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu "Film polski w kulturze narodowej" będą się odbywać raz w miesiącu w sali konferencyjnej Nowego Domu Poselskiego. Ich współorganizatorem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.