Trwa ładowanie...

Sukces filmowców. Opłaciło się naciskać na polityków

W projekcie nowelizacji prawa autorskiego pojawi się zapis uprawniający twórców do pobierania tantiem za odtworzenie ich dzieł w internecie - zapowiedział Bartłomiej Sienkiewicz. Poprawiona ustawa ma trafić do Sejmu w najbliższych tygodniach, o czym minister kultury poinformował po czwartkowym spotkaniu z młodymi filmowcami.

Filmowcy wywalczyli prawo do tantiem w internecie. Mateusz Banasiuk po spotkaniu z ministrem kultury nie krył radości z tej decyzji  Filmowcy wywalczyli prawo do tantiem w internecie. Mateusz Banasiuk po spotkaniu z ministrem kultury nie krył radości z tej decyzji Źródło: Licencjodawca, fot: KAPiF.pl
d16ofv2
d16ofv2

Do spotkania ministra z przedstawicielami środowiska artystycznego, które wieńczyło konsultacje społeczne ws. nowelizacji prawa autorskiego, doszło w czwartek 29 lutego rano. W południe minister Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił na konferencji prasowej, że w projekcie nowelizacji prawa autorskiego pojawi się zapis uprawniający twórców do pobierania tantiem za odtworzenie ich dzieł w internecie, o który od lat zabiegali przede wszystkim przedstawiciele filmowej branży.

- Implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do tej ustawy dla twórców i wykonawców audio-wideo oraz dla wykonawców utworów muzycznych prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz, zaznaczając przy okazji, że do uregulowania tej kwestii od dawna zobowiązywało Polskę unijne prawodawstwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku

Czas na implementację unijnej dyrektywy o prawie autorskim minął na początku czerwca 2021 roku. Polska nie tylko była jednym z nielicznych krajów Wspólnoty, który nie uregulował kwestii praw twórców w internecie, ale i który musiał liczyć się z tego powodu z karami finansowymi.

- Jesteśmy w sytuacji, w której TSUE w każdej chwili, każdego dnia - dzisiaj albo jutro - może ogłosić, że za 30 dni zapadnie wyrok. Mamy nadzieję, że sam fakt przyjęcia tego do prac rządu spowoduje, że unikniemy w finale tych kar - stwierdził minister Sienkiewicz, który zapowiedział, że nowy projekt najpóźniej za trzy tygodnie ma trafić do Sejmu.

Wyraził też nadzieję, że "rząd, większość parlamentarna i twórcy będą stali ramię w ramię za tym nowym prawem".

d16ofv2

Twórcy zadowoleni z decyzji ministra ws. tantiem. Banasiuk dziękuje

Zapowiedziane przez ministra zmiany w prawie już wywołały zadowolenie w środowisku twórców, od lat domagających się uregulowania kwestii tantiem w internecie. Przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którzy brali udział w czwartkowym spotkaniu z ministrem, podziękowali mu nie tylko za decyzję, co za dialog w tej sprawie.

- Czujemy, że polityka się zmieniła, że nie tylko zniknęły barierki z Sejmu, ale że też zostaliśmy zaproszeni do dialogu, że ministerstwo rozmawia z nami, artystkami, bo o to chodzi, żeby ministerstwo nas wspierało, dbało o nasze prawa [...] - powiedział aktor Mateusz Banasiuk, który był jednym z uczestników tego spotkania.

W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16ofv2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16ofv2