Tofifest 2014, czyli Toruń żyje filmem!

Tofifest 2014, czyli Toruń żyje filmem!
Źródło zdjęć: © mat. promocyjne

09.10.2014 | aktual.: 22.03.2017 19:15

12. festiwal filmowy Tofifest startuje już 18 października w Toruniu. W ramach tegorocznej edycji w 16 pasmach pokazane zostanie ponad 150 filmów z całego świata. W repertuarze znalazły się premiery i najciekawsze produkcje tego sezonu, odrobina klasyki oraz filmy debiutantów. Zobaczcie nasz przewodnik po festiwalu!

12. festiwal filmowy Tofifest startuje już 18 października w Toruniu. W ramach tegorocznej edycji w 16 pasmach pokazanych zostanie ponad 150 filmów z całego świata.


1 / 10

1. ''I'm Femen'' reż. Alain Margot/ Ukraina

Obraz
© mat. dystrybutora

Gdy Oksana była nastolatką, jej namiętność do ikonografii niemal nie zaprowadziła jej do klasztoru, ale w końcu zdecydowała, że poświęci swój talent na rzecz ruchu Femen. Oksana, wiedziona kreatywnym zapałem oraz pragnieniem zmiany świata, pozwala nam zajrzeć do wnętrza jej świata i osobowości. Margot kreśli przed widzeń obraz kobiety, która jest jednocześnie skromna, fascynująca i pełna życia.

2 / 10

2. ''Polskie gówno'', reż. Grzegorz Jankowski

Obraz
© Facebook

Filmowana w konwencji quasi-dokumentu opowieść o fikcyjnym zespole z Pruszcza Gdańskiego, który za wszelką cenę usiłuje wydać pierwszą płytę i zagrać promującą ją trasę. Z pomocą przychodzi im tczewski komornik Czesław Skandal (Grzegorz Halama)
, który postanawia zostać menago kwartetu.

“), wzbogacone rubasznymi piosenkami głównych bohaterów, odgrywanych kolejno przez Tymańskiego, Arka Jakubika i Filipa Gałązkę, to satyra na świat polskiego show-biznesu.

3 / 10

3. ''Sils Maria'', reż. Olivier Assayas

Obraz
© mat. dystrybutora

Prezentowany w konkursie głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes „Sils Maria” (więcej o filmie)
opowiada o wybitnej aktorce, Marii Anders (Juliette Binoche)
, która zostaje poproszona o występ we wznowieniu sztuki, dzięki której dwadzieścia lat temu trafiła na szczyty sławy. Wcieliła się wtedy w postać Sigrid, ponętnej młodej kobiety, która najpierw uwodzi, a następnie doprowadza do samobójstwa swoją szefową Helenę.

Teraz otrzymuje propozycję zagrania drugiej z postaci, tj. starszej Heleny. Maria wyjeżdża wraz ze swoją asystentką do miasteczka Sils Maria, które znajduje się w odległym zakątku Alp. W rolę Sigrid ma się wcielić młoda gwiazdeczka z Hollywood z zamiłowaniem do skandali (Chloe Grace Moretz)
, natomiast Maria musi odnaleźć się po drugiej stronie lustra i zmierzyć twarzą w twarz z niejednoznacznie czarującą kobietą, która w rzeczywistości stanowi niepokojące odbicie jej samej.

4 / 10

4. ''Kebab i horoskop'', reż. Grzegorz Jaroszuk

Obraz
© mat. dystrybutora

Jeden z najciekawszych debiutów reżyserskich ostatnich lat i najbardziej niedoceniony film tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni.

Kebab i horoskop” (zobacz zwiastun) Grzegorza Jaroszuka to absurdalna komedia nasuwająca skojarzenia z „Rejsem” Marka Piwowskiego. Właściciel sklepu z dywanami postanawia ratować upadający biznes i zatrudnić specjalistów od marketingu. Pech sprawia, że zamiast fachowców, na ogłoszenie odpowiada para oszustów o pseudonimach Kebab i Horoskop. Ich przybycie i wdrożony na poczekaniu „program naprawczy” odmienią życie firmy i jej pracowników, dając początek serii nieprzewidzianych zdarzeń, w których główne role odegrają: nieśmiała kasjerka dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką, poszukująca miłości w internecie księgowa, zgryźliwy portier i nieobliczalny elektryk, który najbardziej na świecie boi się... wysokiego napięcia.

W tym kalejdoskopie osobowości gotowi na wszystko naciągacze szybko przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane, jak wzór na najdroższym, arabskim dywanie.

5 / 10

5. ''Mama'' reż. Xavier Dolan

Obraz
© mat. dystrybutora

W uhonorowanym Nagrodą Jury na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes “Mama” (zobacz zwiastun)
Xavier Dolan, “cudowne dziecko” kanadyjskiego kina, powraca do tematu trudnej relacji matki z synem.

Owdowiała, samotna matka zmaga się z brzemieniem wzięcia na siebie pełnej opieki nad swoim wybuchowym, piętnastoletnim synem z ADHD.

Starając się związać koniec z końcem i poradzić sobie z impulsywnym i nieprzewidywalnym domownikiem, matka niespodziewanie otrzymuje tak potrzebne jej wsparcie od życzliwej Kyli — nowej sąsiadki, która wprowadziła się po drugiej stronie ulicy. Wspólnie udaje im się odnaleźć poczucie równowagi i przywrócić wiarę w lepsze jutro.

6 / 10

6. ''Bezsenność'', reż. Erik Skjoldbjaerg

Obraz
© mat. dystrybutora

Tegoroczna sekcja ZJAWISKA poświęcona zostanie zjawisku w kinie i literaturze noszącemu nazwę Nordic Noir, skandynawskiej odmianie kryminału, która stała się szalenie popularna po spektakularnym sukcesie trylogii “Millennium” Stiega Larssona. 12. edycja Tofifest to idealna okazja, by zapoznać się bliżej z najbardziej reprezentatywnymi filmami tego nurtu.

W 2002 roku powstał amerykański remake filmu w reżyserii Christophera Nolana z Alem Pacino, Robinem Williamsem oraz Hilary Swank w rolach głównych.

7 / 10

7. ''Furia'', reż. David Ayer

Obraz
© mat. dystrybutora

Furia” (zobacz polski zwiastun)
z Bradem Pittem, jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku, zamknie tegoroczną edycję festiwalu Tofifest.

Akcja „Furii” toczy się w Niemczech w 1945 roku, kiedy wojna już prawie się skończyła. Nazistowskie imperium jest już tylko kolosem na glinianych nogach, zaś wojska amerykańskie dochodzą do kresu sił po latach nieustannej walki. Znany z odwagi, zahartowany w boju dowódca czołgu pieszczotliwie nazywanego Furia, sierżant Wardaddy (Pitt) otrzymuje zadanie specjalne. Wraz ze swoją załogą będzie musiał wykonać tajną misję za linią frontu i stawić czoła znacznie potężniejszym siłom wroga.

8 / 10

8. ''Droga krzyżowa'', reż. Dietrich Brüggemann

Obraz
© mat. promocyjne

Czternastoletnia Maria mieszka w małym miasteczku na południu Niemiec ze swoimi rodzicami i trójką rodzeństwa — 11-letnim Thomasem, 7-letnią Kathariną i 4-letnim Johannesem, niemową. Rodzina wyznaje surowe, katolickie zakazy i nie uznaje reform, jakie wprowadzono do Kościoła katolickiego w latach 60.

Dominująca matka boi się okresu, w którym jej córka zacznie dojrzewać, ojciec Marii prawie nie uczestniczy w życiu rodzinnym, bo nie ma w domu nic do powiedzenia. Życie według rygorystycznych zasad przekreśla szanse na indywidualny rozwój i duchowe poszukiwania.

9 / 10

9.''Gottland'', reż. Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Viera Čákanyová, Rozálie Kohoutová, Klára Tasovská, Radovan Síbrt

Obraz
© mat. dystrybutora

Gottland” (zobacz zwiastun)
to pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów oparte na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem.

Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów — zarówno tych zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano.

10 / 10

10. ''Two days, one night'', reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Obraz
© mat. dystrybutora

Prezentowany na festiwalu filmowym w Cannes „Two days, one night” braci Dardenne to poruszająca opowieść o kobiecie, która staje przed ogromnym dylematem. Sandra (Marion Cotillard)
musi przekonać wszystkich ludzi, z którymi pracuje, aby zrezygnowali ze swoich premii. Jeżeli jej się nie powiedzie — ona sama straci pracę. Wspierana przez męża, kobieta wyrusza na spotkania z kolegami i koleżankami z pracy. Ma dwa dni, by uratować posadę.

12. MFF Tofifest odbędzie się w dniach 18–26 października 2014 w Toruniu, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa oraz w Kinie Centrum CSW w Toruniu. Audiowizje Festival trwać będzie w dniach 21–25 października 2014 w centrum festiwalowym Tofifest oraz 5 klubach muzycznych na toruńskim Starym Mieście.

polskie gównofuriagottland
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)