W Łodzi powstał "Szlak dziedzictwa filmowego"
W Łodzi powstał "Szlak dziedzictwa filmowego". Wędrując nim będzie można zobaczyć miejsca związane z polskim filmem. Twórcami szlaku jest Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju "Regio" w Łodzi.
22.05.2009 11:38
Zdaniem autorów projektu, historia polskiej kinematografii jest bardzo mocno związana z Łodzią. Przypominają, że to właśnie tym mieście powstało pod koniec XIX wieku pierwsze stałe kino na ziemiach polskich, a po II wojnie światowej działała Wytwórnia Filmów Fabularnych. Jest też słynna łódzka "filmówka", a Łódź służyła jako plener filmowy dla ok. 150 filmów.
Jak poinformowali w czwartek na konferencji prasowej członkowie "Regio", wędrując szlakiem będzie można zobaczyć m.in. budynek dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, Muzeum Kinematografii, jedno z pierwszych kin w Łodzi - kino Odeon, późniejsza Gdynia.
Na potrzeby szlaku wybrano 20 obiektów służących jako plenery filmowe począwszy od "Zakazanych piosenek" z 1946 roku przez "Ziemię Obiecaną" (1974), a skończywszy na "Alei gówniarzy" z 2007 roku.
Przedstawione filmy reprezentują różne gatunki: komedie, filmy sensacyjne i historyczne czy młodzieżowe. W kilku filmach Łódź zagrała samą siebie - "Ziemia Obiecana" czy serial "Daleko od szosy". Na potrzeby filmu Łódź stawała się również Warszawą, Gdańskiem, Monachium czy nawet Stambułem.
Każda wycieczka kończyć ma się projekcją filmu w miejscu, w którym dany plener był w tym filmie wykorzystany. W ten sposób m.in. na ul. Próchnika planowana jest projekcja filmu "Ucieczka z kina Wolność", a na pl. Komuny Paryskiej "Alei gówniarzy".
Wycieczki mają się rozpocząć od 25 maja i będą darmowe. Ich uzupełnieniem ma być serwis internetowy www.filmowalodz.pl gdzie będzie można znaleźć m.in. opisy filmów i plenerów filmowych.
Projekt "Szlak dziedzictwa filmowego Łodzi" powstał na potrzeby konkursu ogłoszonego w grudniu ub. roku przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej promujący 100-lecie polskiego filmu. Pomysł stowarzyszenia "Regio" otrzymał wyróżnienie.