Trwa ładowanie...
19-04-2006 13:47

Warszawa i Rzym w filmowym portrecie

Warszawa i Rzym w filmowym portrecie
d5tvs6w
d5tvs6w

„Warszawa i Rzym. Kino-topografia dwóch miast” – pod takim tytułem rozpocznie się w czwartek 20 kwietnia w warszawskim Iluzjonie Filmoteki Narodowej przegląd prezentujący filmowe portrety Rzymu i Warszawy.

W ramach przeglądu, organizowanego przez Filmotekę Narodową we współpracy z włoskim Centro Sperimentale di Cinematografia Cineteca Nazionale, będzie można zobaczyć filmy produkcji włoskiej i polskiej.

Pierwsza, kwietniowa część przeglądu będzie poświęcona wizerunkowi Rzymu we włoskim kinie. Przegląd rozpocznie się pokazem filmu „Żyjąca lalka” z 1924 r., który wyreżyserował Luigi Maggi. Pokazowi towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez zespół dyrygowany przez kompozytora Rafała Rozmusa.

Widzowie będą mogli zobaczyć do końca kwietnia m.in. „Rzym” w reżyserii Federica Felliniego z 1972 r., „Caro Diario” Nanniego Morettiego z 1993, „Złodziei rowerów” Vittorio De Sica z 1948 r., a także „Zaćmienie” Michelangelo Antonioniego z 1962 r.

Kolejna część przeglądu, prezentowana w maju, obejmie filmowe portrety Warszawy w produkcjach polskich. Wtedy wyświetlane będą m.in. filmy „Mocny człowiek” Henryka Szaro z 1929 r., „Przygoda na Mariensztacie” Leonarda Buczkowskiego z 1954 r., „Kanał” Andrzeja Wajdy z 1957 r., „Ósmy dzień tygodnia” Aleksandra Forda z 1958 r. i „Warszawa” Dariusza Gajewskiego z 2003 r.

Przegląd uzupełni katalog zawierający opisy filmów, sylwetki reżyserów i eseje filmoznawców prezentujące filmową historię obu miast w kinie polskim i włoskim. Dodatkową atrakcją przeglądu będzie wystawa plakatów filmowych.

d5tvs6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj