Trwa ładowanie...
09-10-2009 13:17

Złote Kaczki 2009 - współcześnie i historycznie

Złote Kaczki 2009 - współcześnie i historycznie
d3al3wp
d3al3wp

W tym roku znów dziewięć złotych kaczek pofrunie do największych i najbardziej kochanych twórców polskiego kina, w tym tych, którzy stworzyli najlepsze w minionym stuleciu filmy historyczno-kostiumowe. Zanim jednak 18 listopada ta chwila nastąpi, zapraszamy gorąco do głosowania do 10 listopada.

Zapraszamy, tak jak od 53 lat, na święto polskiego kina, które istnieje tylko dzięki Wam, Szanowni Państwo – dzięki widzom polskich filmów. To Państwa namysł, gust i sentyment zdecyduje, kto w tym roku podczas Wielkiej Gali Złotych Kaczek, 18 listopada w warszawskiej Sali Kongresowej, odbierze Złote statuetki.

Pięć z nich dostaną twórcy: reżyser, scenarzysta, operator, aktorka i aktor – najlepszych filmów minionego roku (tj. pokazanych na polskich ekranach od października 2008 roku do końca września 2009). Kolejne przypadną tegorocznej edycji Kaczek z okazji 100-lecia polskiego kina: Filmy historyczno-kostiumowe. Tu do głosowania zapraszamy w kategoriach: najlepszy film (statuetka dla reżysera), najlepsza aktorka, najlepszy aktor oraz w dodatkowej kategorii: pojedynek Polska – świat. Ta ostatnia kategoria to nasza nowa propozycja. Niekanoniczna, nieakademicka, może nawet odrobinę kontrowersyjna. Postanowiliśmy je jednak stworzyć w podwójnym przekonaniu, że:
● polska kinematografia nie wypadła sroce spod ogona i nie musimy mieć tu (podobnie jak w wielu innych dziedzinach) kompleksu ubogiego krewnego;
● film to w końcu nie jakaś śmiertelnie poważna sprawa i każdy sposób jest dobry (jeśli ma się dystans do siebie), by wspominając największe dokonania filmowe, nie czynić tego w formie akademii ku czci, ale zabawy, która pozwoli uhonorować najlepszych, najciekawszych, najserdeczniej zapamiętanych twórców i ich dzieła.

Głosujecie Państwo – podobnie jak i w pozostałych kategoriach – na stronie www.zlotekaczki.pl, ale w tej jednej robicie to, wybierając po jednym tytule z każdej pary. W pozostałych kategoriach wybieracie Państwo:

d3al3wp

● z listy polskich filmów historyczno- kostiumowych ostatniego 100-lecia (lekko ograniczonej przez redakcję do tytułów najciekawszych),
● z listy najważniejszych aktorek grających w tych filmach,
● z listy najważniejszych aktorów, którzy grają w tych filmach,
● z listy filmów minionego sezonu,
● z listy scenarzystów filmów minionego sezonu,
● z listy operatorów filmów minionego sezonu,
● z listy aktorek pierwszoplanowych w filmach minionego sezonu,
● z listy aktorów pierwszoplanowych w filmach minionego sezonu.

W sumie więc przed Wami wielokrotny wybór, dzięki któremu 18 listopada wieczorem w I Programie TVP o godz. 21:15 podczas bezpośredniej transmisji z Gali Złotych Kaczek będziecie mogli zobaczyć, kto odbierze statuetki, kto wyjdzie na scenę, kto na nowo nas wzruszy, a kogo będziemy serdecznie wspominać. A także, jakie piosenki z polskich filmów tym razem usłyszymy i kto je zaśpiewa – co stało się już dobrą tradycją Gali. Spodobała się ona chyba nie tylko czytelnikom „Filmu”, ale i widzom TVP, skoro ostatnie Gale miały milionową publiczność, a ze środowiska filmowego płynęły do nas słowa uznania i podziękowania. Uznania i podziękowania – dodajmy – które są wyłączna zasługą czytelników „Filmu”. Dziękujemy, zapraszamy do głosowania i prosimy o jeszcze!

d3al3wp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al3wp