Zmarł Tadeusz Chmielewski, twórca "Jak rozpętałem II wojnę światową"
W wieku 89 lat w niedzielę, 4 grudnia, odszedł Tadeusz Chmielewski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca m.in. takich filmów, jak "Ewa chce spać" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową".
Filmowiec urodził się 7 czerwca 1927 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Reżyserii uczył się w Szkole Filmowej w Łodzi. "Ewa chce spać" (1957), popularna komedia o dziewczynie zagubionej nocą w nowym mieście, z pamiętną rolą Barbary Kwiatkowskiej, była jego debiutem reżyserskim i scenariuszowym. Przyniosła mu m.in. Złotą Muszlę na festiwalu filmowym w San Sebastian.
Tadeusz Chmielewski jak nikt potrafił widza rozbawić. Jego "Jak rozpętałem II wojnę światową" to jedna z najpopularniejszych komedii w historii polskiego kina. Zapamiętane zostaną również "Walet pikowy" (1960), "Gdzie jest generał…" (1963), "Pieczone gołąbki" (1966), "Nie lubię poniedziałku" (1971), "Wiosna panie sierżancie" (1974) czy "Dwaj panowie N" (1961) i "Wśród nocnej ciszy" (1978).
Z powodzeniem spotkały się również filmy, których nie reżyserował, ale które zawdzięczają mu scenariusz - w tym "U Pana Boga za piecem" Jacka Bromskiego. Interesował go nie tylko śmiech, humor, ale i dramat. Za "Wierną rzekę" (1983, premiera 1987) według prozy Stefana Żeromskiego otrzymał Srebrne Lwy Gdańskie.
W roku 2010 uhonorowany został Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Rok później odebrał Orła Polską Nagrodę Filmową za osiągnięcia życiowe. W 2015 odebrał z kolei Platynowe Lwy za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Gdyni.