Trwa ładowanie...
d40j8aa
Aktualności

Zmarła Joan Fontaine, zdobywczyni Oscara za rolę w "Podejrzeniu"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarła Joan Fontaine, zdobywczyni Oscara za rolę w "Podejrzeniu"
(RKO Radio Pictures)
d40j8aa

Amerykańska aktorka filmowa i teatralna *Joan Fontaine, nagrodzona Oscarem za rolę w filmie "Podejrzenie" Alfreda Hitchcocka, zmarła w niedzielę w wieku 96 lat - poinformowały amerykańskie media.*

Urodzona w Tokio, gdzie mieszkali jej rodzice Brytyjczycy, Joan Fontaine (właściwie Joan de Beauvoir de Havilland) wraz z matką i siostrą przyjechała w 1919 roku do Kalifornii.

Karierę aktorską zrobiła także jej starsza siostra, Olivia de Havilland. Joan i Olivia to jedyny w historii przypadek sióstr, z których każda otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

d40j8aa

W swojej autobiografii Joan Fontaine wspominała, że relacje z Olivią były napięte i naznaczone rywalizacją.

Joan Fontaine rozpoczęła karierę aktorki od niewielkich ról teatralnych; w latach 30. zaczęła występować w filmie.

10 lat później otrzymała rolę w thrillerze "Rebeka" Hitchcocka z 1940 roku, na podstawie powieści Daphne du Maurier. Obraz został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu, a Fontaine przyniósł pierwszą z trzech nominacji do nagrody.

Statuetkę dostała jednak dopiero w 1942 roku za rolę Liny w "Podejrzeniu", gdzie zagrała u boku Cary'ego Granta. Pokonała wówczas siostrę, która była nominowana do nagrody w kategorii najlepsza aktorka za film "Złote wrota".

d40j8aa

Joan Fontaine wystąpiła w ponad 30 filmach, m.in. zagrała tytułową rolę w "Dziwnych losach Jane Eyre" (1944); wystąpiła także w historycznym filmie "Ivanhoe" (1952) czy w melodramacie "List od nieznanej kobiety" (1948). Za rolę w filmie "Wierna nimfa" była w 1944 roku ponownie nominowana do Oscara.

Była cztery razy zamężna, z ostatnim mężem Alfredem Wrightem rozwiodła się w 1969 roku. Twierdziła, że "małżeństwo, jako instytucja, jest równie martwe jak ptak dodo". (PAP)

d40j8aa

Podziel się opinią

Share

d40j8aa

d40j8aa