Znamy przyczynę śmierci Andrzeja Wajdy
Przyczyną śmierci Andrzeja Wajdy było zapalenie płuc. Do takiej informacji dotarł "Super Express". Światowej sławy reżyser zmarł wieczorem 9 października. Jego pogrzeb odbędzie się 19 października, poinformowała dyrektor PISF Magdalena Sroka. W marcu Andrzej Wajda skończył 90. lat.
11.10.2016 | aktual.: 12.10.2016 08:31
- Od powrotu z Gdyni źle się czuł. Był przeziębiony i zachorował na zapalenie płuc. Trafił do szpitala. Sytuacja była na tyle poważna, że Wajdę wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej. Niestety nie udało się. Reżyser zmarł w szpitalu – czytamy w "Super Expressie". - Mieliśmy nadzieję, że z niego wyjdzie, ale liczyliśmy się z tym, bo przecież miał 90 lat – powiedział reżyser i scenarzysta Jacek Bromski.
Pomimo sędziwego wieku śmierć Wajdy była wielkim zaskoczeniem. Reżyser pozostawał aktywny zawodowo do samego końca. Jeszcze we wrześniu pojawił się podczas gali finałowej 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Niedawno udzielił również wywiadu Jackowi Żakowskiemu (wideo poniżej). W styczniu do kin wejdzie jego najnowszy i ostatni zarazem film „Powidoki”.
Andrzej Wajda sam wybrał miejsce swojego pochówku. Reżyser spocznie na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Są tam pochowani także jego krewni. Ceremonia odbędzie się w przyszłą środę, 19 października i będzie miała charakter prywatny. Pożegnalna msza święta zostanie odprawiona w krakowskim kościele św. Anny w połowie przyszłego tygodnia. Odbędzie się również spotkanie ku pamięci Andrzeja Wajdy. Jak poinformował prezydent Krakowa organizuje je Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W krakowskim magistracie wyłożona jest księga kondolencyjna, która będzie przekazana rodzinie reżysera.
Andrzej Wajda był twórcą słynnych filmów, jak "Człowiek z żelaza", "Panny z wilka", "Ziemia Obiecana" i "Katyń". W 2000 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. O tę prestiżową statuetkę w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" ubiega się jego najnowszy film pt. "Powidoki".
Wajda był współtwórcą tzw. szkoły polskiej - ważnego nurtu w rodzimej sztuce filmowej, dzięki któremu na przełomie lat 50. i 60. polska kinematografia stała się sławna w świecie. W ten nurt wpisują się m.in. takie filmy jak: "Kanał" (1957), "Popiół i diament" (1958), czy "Lotna" (1959), jego pierwszy film barwny. Reżyseria nie była jednak jego pierwszą pasją. Ze światem sztuki Wajda zetknął się już na studiach malarskich w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Naukę tak porzucił po 3 latach.
Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Jego ojciec, Jakub, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Chciał, by syn służył w armii. W 1939 roku przyszły reżyser pojechał więc do Lwowa, by wstąpić do Korpusu Kadetów. Nie dostał się tam jednak i większą część wojny spędził w Radomiu.