Filmy o artystach - TOP 10. Barwne biografie wizjonerów sztuki
05.03.2017 15:05
Nie ma żadnych wątpliwości, że artyści stanowią grupę ludzi o najciekawszych życiorysach. Nic zatem dziwnego, że bardzo często stają się oni głównymi bohaterami produkcji filmowych. Obrazy te nie tylko ukazują ich drogę na szczyt. Bardzo często rzucają one zupełnie nowe światło na znane dotąd wizerunki największych osobowości świata sztuki. Które filmy o artystach cieszą się największą popularnością?
Filmy o artystach można wyliczać jednym tchem. Twórcy chętnie sięgają po biografie, jakby nie patrzeć, swoich kolegów po fachu, ponieważ w pewnym sensie rozumieją ich dziwactwa oraz podejmowane decyzje. Pisarze, malarze, rzeźbiarze, muzycy – wszyscy najwybitniejsi przedstawiciele tych dziedzin stanowią bowiem dla reżyserów źródło inspiracji.
W polskich kinach pojawiła się właśnie pełnometrażowa wersja produkcji „Bodo” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Film przedstawia perypetie największego amanta przedwojennej polski – Eugeniusza Bodo. Aktor zyskał sławę nie tylko za sprawą swojego wdzięku, który bardzo silnie działał na kobiety, ale także wrodzonego talentu aktorskiego. W rolach głównych m.in. Tomasz Schurchardt i Antoni Królikowski.
Z okazji premiery „Bodo” prezentujemy dziesięć najlepszych filmów o artystach w historii kina. Przypomnijmy sobie produkcje, które przedstawiały legendy życia kulturalnego w zupełnie nowym świetle.
Capote
Zestawienie najlepszych filmów o artystach rozpoczyna „Capote” w reżyserii Bennetta Millera. Obraz ten przedstawia kulisy prac amerykańskiego pisarza – Trumana Capote – nad jego powieścią z „Zimną krwią”. Ekscentryczny autor „Śniadania u Tiffany’ego” znany był w literackim półświatku jako osoba za nic mająca sobie panujące w latach 60. normy obyczajowe. Główny bohater (świetnie zagrany przez uhonorowanego Oscarem Philipa Seymoura Hoffmana)
dowiaduje się o sprawie brutalnego morderstwa na członkach farmerskiej rodziny. O zabójstwo oskarżeni zostają dwaj mężczyźni. Capote chce odbyć z nimi cykl rozmów, które posłużą mu do stworzenia bestsellerowej powieści.
Frida
„Frida” Julie Taymor przedstawia losy meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, w którą wciela się Salma Hayek. Życie bohaterki od najmłodszych lat upływało pod znakiem wielkiego cierpienia. Poważna choroba i wypadek samochodowy odcisnęły na psychice artystki trwałe piętno. Na jej drodze staje przystojny Diego Rivera (Antonio Banderas)
. Początkowo mężczyzna bierze dziewczynę pod swoje skrzydła i pielęgnuje jej malarski talent. Z czasem zostaje jej mężem. Fizyczne ułomności bohaterki, dawne doświadczenia oraz jej trudna relacja z ukochanym stają się motywem przewodnim wspaniałych obrazów.
Dziewczyna z perłą
Trzeba przyznać, że szczególnie interesujące z punktu widzenia kinomana wydają się życiorysy malarzy. To właśnie oni są w czołówce artystów, których biografie najczęściej trafiają na wielki ekran. Przykład może stanowić Johannes Vermeer. XVII-wieczny malarz został głównym bohaterem filmu Petera Webbera – „Dziewczyna z perłą”. Produkcja opowiada o fascynacji mężczyzny jego młodą służącą. Jej niezwykła uroda została uwieczniona na najsłynniejszym obrazie artysty, od którego wziął się zresztą tytuł filmu. W rolach głównych doskonali w każdym calu Colin Firth oraz Scarlett Johansson.
The Doors
Zostawmy na chwilę malarzy i skoncentrujmy się na muzykach. Kolejną pozycję w zestawieniu najlepszych filmów o artystach zajmuje produkcja „The Doors” w reżyserii Olivera Stone’a. Jak wskazuje sam tytuł, obraz ukazuje bujne życie Jima Morrisona – jednej z legend rock and rolla. Bohater zostaje przedstawiony nie tylko jako wielki muzyk, ale też skrajny egoista. Zagubionu w narkotykowym i alkoholowym szale Morrison nie tylko traci zaufanie najbliższych, ale z czasem sam przypłaca najwyższą cenę za swoje nawyki. W roli głównej Val Kilmer.
Mój Nikifor
Udanych filmów o artystach można też doszukać się w polskim kinie. Wystarczy wspomnieć o „Moim Nikiforze” w reżyserii Krzysztofa Krauzego. To opowieść o bezdomnym i niedołężnym malarzu zamieszkującym Krynicę-Zdrój. Przez lokalnych mieszkańców mężczyzna traktowany jest jako nieszkodliwy dziwak. Nikifor natrafia jednak w swoim życiu na Mariana Włosińskiego. To on dostrzega w głównym bohaterze wielki malarski dar. Nie zdaje on sobie jednak sprawy, że Nikifor stanie się wybitnym przedstawicielem prymitywizmu. W roli głównej doskonała Krystyna Feldman.
Marzyciel
W gronie najlepszych filmów o artystach znalazło się także miejsce dla kinowej biografii twórcy „Piotrusia Pana”. „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera to historia przyjaźni pisarza Jamesa Barriego z pewną wdową i jej dziećmi. Kobieta staje się bardzo bliska bohaterowi. Ten odnajduje u boku jej synów inspirację do napisania swojego największego dzieła. Bliski związek z familią Daviesów kosztuje go jednak utratę reputacji. Zagrożone zostanie również małżeństwo Barriego. W rolach głównych Johnny Depp, Freddie Highmore i Kate Winslet.
Dziewczyna z portretu
Vincent i Theo
Na liście najlepszych filmów o artystach znalazł się również obraz Roberta Altmana – „Vincent i Theo”. Jego fabuła koncentruje się na dwóch malarzach – Vincencie Van Goghu oraz jego bracie Theo. Ich relacja daleka jest od ideału. Panowie stają się z jednej strony dla siebie śmiertelnymi wrogami, a z drugiej czerpią od siebie inspiracje. W rolach głównych Tim Roth oraz Paul Rhys.
Moja lewa stopa
„Moja lewa stopa” Jima Sheridana to historia Christy'ego Browna - malarza cierpiącego na mózgowe porażenie dziecięce. Tytułowa kończyna jest jedyną częścią ciałą, którą może on poruszać. Za jej pomocą bohater tworzy wyjątkowe obrazy. W roli głównej uhonorowany Oscarem Daniel Day-Lewis.
Amadeusz
Zestawienie najlepszych filmów o artystach zamyka rewelacyjny „Amadeusz” Milosa Formana. Nagrodzony ośmioma Oscarami obraz to opowieść o najwybitniejszym austriackim muzyku w dziejach – Amadeuszu Wolfgangu Mozarcie. Utalentowany kompozytor zachwyca wszystkich swoimi ponadczasowymi utworami. Jak się okazuje, muzyczny geniusz jest prywatnie nieokrzesanym i niewychowanym prostakiem. Przeszkadza to nadwornemu kompozytorowi Józefa II. Antonio Salieri zazdrości bowiem tytułowemu bohaterowi łatwości w tworzeniu nowych dzieł. Między muzykami rodzi się zawzięta rywalizacja. W rolach głównych Tom Hulce oraz F. Murray Abraham.