Filmy o górach - TOP 10. Dramatyczne historie, które rozegrały się w drodze na szczyt

Filmy o górach - TOP 10. Dramatyczne historie, które rozegrały się w drodze na szczyt
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Filmy o górach utwierdzają w przekonaniu, że wspinaczka to hobby nie tylko piękne, ale również wyjątkowo niebezpieczne. Przypomnijmy sobie najsłynniejsze produkcje, których akcja rozegrała się na zboczach najwyższych szczytów.

Miłośnicy gór doskonale wiedzą, że wyprawa po stromych skalnych zboczach uczy pokory. Jednocześnie wspinaczka potrafi dostarczyć wiele niezapomnianych wrażeń - przepiękne widoki, ogromna adrenalina, relaksująca cisza i morderczy wysiłek, będący swojego rodzaju testem dla ciała i ducha - to właśnie dlatego alpinizm cieszy się na całym świcie niesłabnącą popularnością. Z podobnych przyczyn reżyserzy decydują się kręcić w górach swoje filmy. Sceneria i atmosfera terenów znajdujących się kilka tysięcy metrów nad poziomem morza idealnie nadają się bowiem do stworzenia pasjonującego kina przygodowego, thrillera lub wywołującej gęsią skórkę produkcji katastroficznej. 28 lipca na ekrany polskich kin weszła kolejna odsłona popularnej familijnej serii "Kacper i Emma". Tym razem dwójka głównych bohaterów wyrusza podczas wakacji na niezwykłą górską wyprawę. Pod drodze czeka na nich masa niesamowitych zdarzeń. W rolach głównych występują Oliver Dahl i Alba Ørbech-Nilssen. Za reżyserię obrazu odpowiada Arne Lindtner Næss.

Z okazji premiery produkcji "Kacper i Emma jadą w góry" prezentujemy 10 najsłynniejszych filmów, których akcja rozegrała się na skalnych zboczach. W naszym zestawieniu znalazło się kilka obrazów przedstawiających mroczną stronę wspinaczki. Scenariusz większości z nich napisało życie… Oto lista najlepszych filmów o górach w historii kina!

1 / 10

Cisza

Obraz
© Materiały prasowe

Listę najlepszych filmów o górach otwiera "Cisza" Sławomira Pstronga. Telewizyjna produkcja przedstawia opartą na faktach historię polskich licealistów, którzy wyruszyli w wyprawę na Rysy. 28 stycznia 2003 roku grupka uczniów wraz z nauczycielem zdecydowała się zdobyć szczyt, mimo niesprzyjających warunków pogodowych. To, co miało być dla głównych bohaterów niezapomnianą przygodą, stało się ich największą tragedią. Ośmiu młodych miłośników Tatr zostało zabitych przez lawinę. Film ukazuje nie tylko kulisy dramatycznych wydarzeń, ale również koncentruje się na bliskich poszkodowanych uczniów. W ten sposób poznajemy historię matki, która po stracie ukochanego syna stara się wrócić do normalnego życia. W rolach głównych Edyta Olszówka, Marcin Perchuć, Antoni Królikowski, Paweł Królikowski, Dawid Ogrodnik i Mateusz Banasiuk.

2 / 10

K2

Obraz
© Materiały prasowe

"K2" Francka Roddama to historia dwóch przyjaciół, którzy postanawiają wspiąć się na szczyt tytułowej góry owianej wyjątkowo złą sławą. Nie trzeba być bowiem wybitnym himalaistą, by wiedzieć, że najwyższy szczyt Karakorum to prawdopodobnie najniebezpieczniejszy ośmiotysięcznik świata. Harold Jameson (Matt Craven)
i Taylor (Michael Biehn)
dołączają do ekipy niejakiego Phillipa Claiborne'a (Raymond J. Barry)
który planuje wejść na niezdobyty zimą K2. Mimo protestów bliskich, główni bohaterowie wylatują do Azji i rozpoczynają najbardziej ryzykowną wyprawę w swoim życiu.

3 / 10

Everest

4 / 10

Czekając na Joe

Obraz
© Materiały prasowe

"Czekając na Joe" Kevina Macdonalda to dokumentalizowany dramat przedstawiający kulisy wyprawy na Siula Grande w peruwiańskich Andach. Główni bohaterowie opowiadają, jak w trakcie wspinaczki doszło do niebezpiecznego wypadku, w wyniku którego tytułowy Joe Simpson łamie sobie nogę. Załoga jest zmuszona ukończyć wyprawę z zawieszonym na linie poszkodowanym kolegą. Sytuacja wymyka się jednak spod kontroli. Kolejne wydarzenia na zboczu góry stawiają bohaterów przed ogromnym dylematem. Scenariusz "Czekając na Joe" powstał na bazie bestsellerowej książki "Dotknięcie pustki" Film ten to krzepiąca opowieść o sile lojalności, przyjaźni i chęci przetrwania.

5 / 10

Na granicy

6 / 10

Alive, dramat w Andach

Obraz
© Materiały prasowe

Pozostańmy jeszcze na chwilę w Andach, bo właśnie w tych górach rozegrała się jedna z największych górskich historii. "Alive" Franka Marshalla przedstawia losy urugwajskich rugbistów, którzy 13 października 1972 roku podróżowali samolotem na mecz do chilijskiego Santiago. Niestety maszyna rozbiła się wysoko w górach. Większość pasażerów przezywa, ale ocaleni sportowcy dowiadują się, że ich poszukiwania zostają zaniechane. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie. Zapasy żywności i wody szybko się kończą. Rugbyści podejmują decyzję o konieczności posilenia się ciałami zmarłych kolegów. Trzech rozbitków wyrusza po pomoc. W rolach głównych Ethan Hawke, Vincent Spano i Josh Hamilton.

7 / 10

Północna ściana

Obraz
© Materiały prasowe

"Północna ściana" Philippa Stölzla to opowieść o dwóch bawarskich alpinistach, którzy w latach 30. XX wieku biorą sobie za cel owianą niesławą szczyt Eiger. Alpiniści decydują się wejść na górę po tytułowej północnej ścianie, która pochłonęła wielu doświadczonych wspinaczy. Niemieccy śmiałkowie - Toni Kurz i Andi Hinterstoisser wyruszają na niebezpieczną wyprawę. Tuż za nimi na górę wchodzą dwaj alpiniści z Austrii. Wszystkiemu przyglądają się przedstawiciele niemieckich władz, którzy chcą wykorzystać fakt zdobycia Eiger do celów propagandowych. Ewentualny sukces wyprawy byłby bowiem kolejnym dowodem na wyższość aryjskiej rasy. Wkrótce okazuje się jednak, że zła sława północnej ściany nie wzięła się znikąd… W rolach głównych Benno Fürmann, Florian Lukas Simon Schwarz i Georg Friedrich.

8 / 10

Turysta

Obraz
© Materiały prasowe

Ciekawym filmem o górach jest "Turysta" Rubena Östlunda. Obraz ten ukazuje perypetie pewnej szwedzkiej rodziny, która spędza urlop we Francji. Początkowo nic nie zapowiada zbliżającej się katastrofy. Bohaterowie jeżdżą na nartach i cieszą się wypoczynkiem. Wszystko zmienia się, gdy w trakcie tej sielanki dochodzi do niespodziewanego zejścia lawiny. Żywioł co prawda nie wyrządza większych szkód, jednak całkowicie niszczy rodzinny ład szwedzkich gości. Tomas - głowa rodziny - zostaje oskarżony przez swoją żonę o tchórzostwo i ucieczkę w chwili kryzysowej sytuacji. Wydarzenie to sprawia, że na jaw wychodzą ukrywane od dawna tajemnice. W rolach głównych Johannes Kuhnke i Lisa Loven.

9 / 10

Na krawędzi

Obraz
© Materiały prasowe

"Na krawędzi" Renny'ego Harlina to jedyny w niniejszym zestawieniu górski film z elementami kina akcji. Głównym bohaterem obrazu jest ratownik górski Gabe Walker (Sylvester Stallone)
. Podczas jednej akcji wezwany jest do udzielania pomocy akcji profesjonalnym wspinaczom. Okazuje się, że sygnał sos wezwała grupa terrorystów, która zgubiła w górach 100 milionów dolarów. Gabe zostaje zmuszony do odnalezienia utraconego łupu.

10 / 10

Baza ludzi umarłych

Obraz
© Zespół Filmowy Studio

Zestawienie najlepszych filmów o górach zamyka legendarne dzieło Czesława Petelskiego - "Baza ludzi umarłych". To niezwykle klimatyczna opowieść o kierowcach, którzy zwożą drzewo z bieszczadzkich lasów do miasta. Warunki ich pracy są niezwykle ciężkie. Większość załogi chce odejść z pracy ze względu na trudne warunki pogodowe i brak odpowiedniego sprzętu. Działacz partyjny wyrusza do ich oddalonej od cywilizacji bazy, by namówić robotników do pozostania na stanowiskach. Między nim a kierowcami rodzi się psychologiczna rozgrywka. Film powstał na bazie powieści Marka Hłaski - "Następny do raju". W rolach głównych Zygmunt Kęstowicz, Emil Karewicz, Leon Niemczyk, Tadeusz Łomnicki, Aleksander Fogiel i Roman Kłosowski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.