Trwa ładowanie...

Jacek Bromski odchodzi ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich. "Nigdy nie doświadczyłem takiej skali intryg"

Reżyser po 28 latach postanowił zrezygnować z funkcji prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jednym z powodów były pogłoski na temat roli Bromskiego w sprawie tantiem z internetu.

Jacek Bromski rozstaje się ze Stowarzyszeniem Filmowców PolskichJacek Bromski rozstaje się ze Stowarzyszeniem Filmowców PolskichŹródło: AKPA, fot: AKPA
d3u8v9x
d3u8v9x

Swoją decyzję Jacek Bromski ogłosił w poniedziałek 26 lutego w formie oświadczenia kierowanego do członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

"Pragnę Was zawiadomić, a czynię to z przykrością, że postanowiłem ustąpić z funkcji prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich przed końcem mojej kadencji. Powodów jest kilka, przede wszystkim abstrakcyjna polityka rozbijania środowiska filmowego, atmosfera pomówień, muszę przyznać, bardzo przykra i zniechęcająca, a także wykreowana sytuacja, jakobym to ja był przeszkodą na drodze do osiągniecia celu, jakim są tantiemy z Internetu" - napisał reżyser.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku

Jacek Bromski rezygnuje po 28 latach

Autor "U Pana Boga za piecem" i "U Pana Boga w ogródku" z żalem przyznał, że atmosfera w środowisku sprawiła, że postanowił się wycofać z pełnionej funkcji. Poinformował też, że w SFP zostanie powołany audyt w celu wyjaśnienia wszelkich niejasności.

d3u8v9x

"Od prawie 30 lat mojej pracy na rzecz środowiska, nigdy nie doświadczyłem takiej skali intryg, które odbierają mi chęć do pracy na rzecz innych. [...] Stanowczo nie chcę, aby ktokolwiek wykorzystywał mnie jako pretekst do odmówienia artystom sprawiedliwych praw do wynagrodzeń z Internetu. Zwłaszcza, że to przecież SFP ten bój rozpoczęło kilka lat temu i jest teraz tak blisko osiągnięcia sukcesu" - czytamy w oświadczeniu.

Bromski podkreślił, że w ostatnich wyborach poparło go ponad 90 proc. członków stowarzyszenia. Podziękował wszystkim za wieloletnią współpracę i okazane mu zaufanie. Dodał: "żałuję, że nie doprowadzę misji wywalczenia tantiem z Internetu do końca, ale wierzę, że zakończy się ona kolejnym sukcesem polskiego środowiska filmowego".

Do czasu wyboru nowego prezesa jego obowiązki przejęła wiceprezeska SPF, reżyserka Karolina Bielawska oraz skarbnik stowarzyszenia, producent i reżyser Michał Kwieciński.

d3u8v9x

"[...] Wielokrotnie w przeszłości zdarzało się, że nie wszyscy ministrowie kultury byli nam przychylni. Wiedzieliśmy, że tylko wspólnie i solidarnie uda nam się przetrwać w trudnych czasach, a w dobrych zbudować solidne fundamenty finansowe i organizacyjne. To poczucie solidarności wynieśliśmy jeszcze z PRL-u, bo wiedzieliśmy, że w obliczu opresji politycznej musimy trzymać się razem. Życzę młodym pokoleniom, żeby przejęły to poczucie wspólnoty i nie dały się rozbić, a co za tym idzie – zmarginalizować" - podsumował Jacek Bromski.

W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3u8v9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u8v9x