Trwa ładowanie...
21-03-2007 10:38

Kinga Preis laureatką Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego

Share
Kinga Preis laureatką Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego
dvabyst

Aktorka Kinga Preis otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2006 za rolę Gosi w filmie Feliksa Falka "Komornik". Gala wręczenia nagród odbyła się w Warszawie.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest polskim aktorom, którzy nie ukończyli jeszcze 35 lat, za ich role z ostatniego sezonu. Od ubiegłego roku organizatorem konkursu jest Fundacja "Kino", wydawca miesięcznika "Kino".

Oglądając filmy z Cybulskim, cenię w nim przede wszystkim to, że miał odwagę pozostać sobą, nie przestając być przy tym wspaniałym aktorem - powiedziała Preis, odbierając nagrodę podczas uroczystości w warszawskim Multikinie.

dvabyst

W jury tegorocznej nagrody zasiedli redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński, prezes Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Telewizyjnych aktor Cezary Pazura oraz dziennikarka radiowej "Trójki" Agnieszka Szydłowska. Pazura podkreślił, że jury zadecydowało o przyznaniu nagrody 35-letniej Preis jednogłośnie.

"Komornik" Feliksa Falka opowiada historię komornika Lucka Bohme, człowieka niejednoznacznego moralnie. Młody i ambitny Bohme, wywodzący się z biednego środowiska, stara się dobrze wykonywać zawód komornika. Potrafi być czarujący, dowcipny i błyskotliwy, skrywając swoją bezwzględność i przebiegłość. Jako komornik bezwzględnie egzekwuje przestrzeganie przepisów prawnych. Działa bez skrupułów. Pewnego dnia spotyka Gosię (w jej roli Kinga Preis), swoją pierwszą miłość. Okazuje się, że jest to matka ciężko chorej dziewczynki, której Lucek chciał odebrać ukochany akordeon w ramach swojej działalności komornika. Gosia postanawia stanowczo sprzeciwić się Luckowi.

35-letnia Preis pokonała w tegorocznej rywalizacji o Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego: Agnieszkę Warchulską - nominowaną do nagrody za rolę Hanki w filmie "Teraz ja" Anny Jadowskiej; Karolinę Gruszkę - nominowaną za rolę Oli w "Kochankach z Marony" Izabelli Cywińskiej; Łukasza Simlata - nominowanego za rolę Arka w "Kochankach z Marony" Izabelli Cywińskiej; Piotra Głowackiego - nominowanego za rolę Michała w "Odzie do radości" Anny Kazejak- Dawid, Jana Komasy i Macieja Migasa oraz Tomasza Kota - nominowanego za rolę Ryśka w "Skazanym na bluesa" Jana Kidawy- Błońskiego.

Podczas gali ogłoszono także laureata Nagrody Publiczności, którego widzowie wybrali spośród aktorów nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nagroda ta przypadła Tomaszowi Kotowi. Wybierając swojego laureata, widzowie oddawali głosy na stronie internetowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego oraz po seansach w ogólnopolskiej sieci kin Multikino, gdzie odbywał się przegląd filmów z udziałem aktorów nominowanych do tegorocznej nagrody.

dvabyst

Podczas uroczystości w warszawskim Multikinie wyłoniono również laureata Nagrody im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę na temat filmu wydaną w roku 2005 (nagroda ta przyznawana jest od 1997 roku przez miesięcznik "Kino"). Zdobyła ją Iwona Kurz za książkę pt. "Twarze w tłumie".

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest od 1969 roku i ma wyłaniać młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością.

Najpierw nagrodę tę przyznawał nieistniejący już magazyn "Ekran". W 1995 roku przyznawanie tej nagrody zawieszono. Po dziesięcioletniej przerwie, w 2005 roku, wręczyła ją ponownie Fundacja "Kino", wydawca miesięcznika "Kino". Od ubiegłego roku Fundacja "Kino" jest organizatorem tego konkursu.

Pierwszym laureatem Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego był Daniel Olbrychski. Wśród kolejnych znaleźli się m.in.: Marian Opania (w roku 1970, za role w filmach "Skok" Antoniego Krauze i Kazimierza Kutza oraz "Sąsiedzi" Aleksandra Ścibora-Rylskiego), Olgierd Łukaszewicz (w roku 1971, za rolę w "Brzezinie" Andrzeja Wajdy), Jadwiga Jankowska-Cieślak (w 1973 roku, za rolę w filmie "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna) oraz Krystyna Janda (w roku 1978, "za błyskotliwy debiut w filmie fabularnym i teatrze tv"). W latach 90. nagrodę tę zdobyli m.in. Artur Żmijewski, Rafał Królikowski, Maria Seweryn, Dorota Segda i Marek Bukowski. Ubiegłorocznym laureatem tej nagrody był urodzony w 1973 roku Marcin Dorociński, którego doceniono za rolę w filmie "PitBull" Patryka Vegi.

dvabyst

Patron nagrody, Zbigniew Cybulski, był jednym z najpopularniejszych artystów polskiego kina powojennego i idolem współczesnej mu młodzieży. Grał postacie zagubione i rozdarte wewnętrznie, neurasteniczne. Ze względu na styl aktorskiej gry oraz oryginalny, nieco buntowniczy styl życia nazywany był "polskim Jamesem Deanem".

Najsłynniejszą kreacją filmową Cybulskiego jest rola Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie" (1958) Andrzeja Wajdy. Aktor zagrał też m.in. w "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960), "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa (1964) i "Salcie" Tadeusza Konwickiego (1965). Ostatnim filmem Cybulskiego był dramat sensacyjny "Morderca zostawia ślad" w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego (1967).

Cybulski zginął tragicznie w wieku 40 lat, 8 stycznia 1967 roku, wpadając pod koła pociągu na dworcu we Wrocławiu. Wajda poświęcił mu film "Wszystko na sprzedaż" (1969).

foto PAP

dvabyst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvabyst
dvabyst