Trwa ładowanie...
d2h2hpf

"Mission Impossible" w Polsce. Kolejny most może zostać wysadzony

PKP wystosowało maila do twórców kultowej produkcji z propozycją wysadzenia innego mostu niż tego w Pilchowicach. Chodzi o 110-letni most w Stobnicy na Dolnym Ślądku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PKP proponuje kolejny most do wysadzenia
PKP proponuje kolejny most do wysadzenia (East News)
d2h2hpf

Od kilku tygodni media żyją sprawą mostu w Pilchowicach, który miał zostać wysadzony na potrzeby nowego filmu z Tomem Cruisem. Producenci 7. części filmu "Mission: Impossible" nie chcą robić sceny wysadzenia lokomotywy komputerowo, bo efekt nie będzie tak dobry.

Pierwotnie miał zostać zniszczony 111-letni most Pilchowicach. Gdy o tym poinformowaliśmy, sprawą zainteresowali się miłośnicy zabytków, mieszkańcy i władze samorządowe Dolnego Śląska oraz wojewódzka konserwator zabytków. W związku z tym twórcy mogą zapomnieć o wysadzeniu zabytkowego mostu na potrzeby filmu.

Przeczytaj: Generalny Konserwator Zabytków dla WP: most pilchowicki nie może być wyburzony

d2h2hpf

PKP chce jednak bardzo pomóc producentom i próbuje znaleźć im inny most. "Gazeta Wyborcza" dotarła do jednego z maili, który został wysłany do twórców dzieła.

"Wiem, że kilka miesięcy temu zgłaszaliście się Państwo do PKP S.A. z pytaniem o most, który mógłby posłużyć do zdjęć filmowych. Chodziło o stary most, który mógłby być wykorzystany w scenie podczas katastrofy pociągu. Do scen został wówczas wybrany most w Pilchowicach.

Nie wiem, czy nadal jesteście zainteresowani poszukiwaniami – sytuacja z mostem w Pilchowicach trochę się skomplikowała, więc być może udałoby się te zdjęcia zrealizować na nieczynnym moście w Stobnicy, most po rozebranej linii kolejowej nr 381 Wronki–Oborniki" - można przeczytać w wiadomości.

W mailu załączono zdjęcia mostu i kontakt do osoby, która mogłaby udzielić więcej informacji, czyli do naczelnika oddziału w Poznaniu i sekretarza powiatu szamotulskiego.

d2h2hpf

ZOBACZ: Burmistrz daje zielone światło na wysadzenie mostu w Pilchowicach. Stawia jeden warunek

Most w Stobnicy w filmie z Tomem Cruisem?

Most w Stobnicy zaproponowany przez PKP ma 110 lat. Został wybudowany nad Wartą tak, aby pociąg z Wronek mógł przejechać do Obornik. W 1991 r. wstrzymano ruch pociągów osobowych na tym moście, a w 2000 r. całkowicie zamknięto linię.

d2h2hpf

Most w Stobnicy wygląda imponująco. Ma pawie 245 m, a stalowa konstrukcja ważąca ponad 600 ton została wykonana przez hutę Królewską w Chorzowie.

Zabytek, o którym mowa, próbowano wysadzić już dwukrotnie. Pierwszy raz przez polskich saperów w 1939 r., a drugi raz wycofujący się hitlerowcy. Czy tym razem się uda?

Linia kolejowa została zlikwidowana i brakuje inwestora. Okoliczni mieszkańcy potrzebują jednak mostu.

- Mieszkańcy Brączewa, które leży po drugiej stronie Warty, przechodzą przez most do przystanku autobusowego w Stobnicy. Mają do pokonania tylko kilkaset metrów. Gdyby chcieli się wybrać do sąsiedniej wioski bezpieczną trasą przez Obrzycko, musieliby przejechać 13 km – mówi "Gazecie Wyborczej" Jakub Monterial, współtwórca Inicjatywy Stobnica-Brączewo, starającej się o rewitalizację mostu.

- Nie rozumiem, dlaczego ktoś uznał, że można poświęcić tak cenny obiekt. Jest ważny dla lokalnej społeczności, ma wartość emocjonalną dla regionu, kiedyś go ożywiał, dziś może być atrakcją turystyczną – zastanawia się dr hab. Piotr Gerber.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2h2hpf

Podziel się opinią

Share
d2h2hpf
d2h2hpf