WP

Olaf Lubaszenko - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Popularny aktor i reżyser filmowy, jedna z najbardziej znanych i lubianych postaci rodzimej kinematografii. Zasłynął przede wszystkim jako odtwórca ról w filmach Władysława Pasikowskiego: „Psy”, „Kroll” i „Demony wojny według Goi”, oraz jako reżyser komedii: „Sztos”, „Chłopaki nie płaczą”, „Poranek kojota” i „E=mc²”. Syn Asji Łamtiuginy, aktorki i poetki, i aktora - Edwarda Linde-Lubaszenko. Prywatnie: zapalony kibic piłki nożnej i piłkarz drużyny Reprezentacji Artystów Polskich, której jest kapitanem.

Urodził się - jako Olaf Sergiusz Linde- Lubaszenko - 6 grudnia 1968 roku we Wrocławiu. Zarówno liceum, jak i studia kończył już jednak w Warszawie. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Zanim został dyplomowanym aktorem (egzamin eksternistyczny w 1991 roku), miał już na swoim koncie kilka istotnych ról filmowych.

* Zadebiutował jako czternastolatek w serialu Grzegorza Warchoła „Życie Kamila Kuranta” (1982).*

Potem wystąpił u Jerzego Domaradzkiego w „Trzech młynach” (1984) i w „Łuku Erosa” (1987), zagrał główne role w „Bez grzechu” Wiktora Skrzyneckiego (1987) i w „Sonacie marymonckiej” Jerzego Ridana (1987), pojawił się obok Grażyny Szapołowskiej w „Tabu” Andrzeja Barańskiego (1987) i dołączył do obsady sensacyjnego „Trójkąta bermudzkiego” Wojciecha Wójcika (1987), zanim rozpoczął współpracę z jednym z największym mistrzów kina europejskiego – Krzysztofem Kieślowskim.

Nie tylko asystował mu przy realizacji czterech części znanego cyklu TV „Dekalog”, ale też wystąpił w niezapomnianej roli zakochanego w dojrzałej kobiecie młodzieńca – Tomka w „Krótkim filmie o miłości” (1988, nagroda na festiwalu w Genewie) z Grażyną Szapołowską.

WP

W tym samym roku zagrał u Janusza Zaorskiego w „Piłkarskim pokerze” z Januszem Gajosem oraz rozpoczął aktorską przygodę z serialem „Pogranicze w ogniu” (1988-91) Andrzeja Konica, z Cezarym Pazurą w roli głównej. Z tym drugim spotka się później wielokrotnie, zarówno reżyserując, jak i towarzysząc mu na planie.

Rok 1989 to ponowne spotkanie z Zaorskim na planie polsko- czechosłowackiej produkcji „Czarny wąwóz”, rola u Radosława Piwowarskiego w „Marcowych migdałach” i Andrzeja Trzosa – Rastawieckiego w filmie „Po upadku”, a 1990 – występ u Andrzeja Wajdy w „Korczaku”, rola u Barbary Sass w „Historii niemoralnej” z Dorotą Stalińską oraz u Bogusława Lindy w jego reżyserskim debiucie – „Seszele”.

Kolejne lata to wzrost popularności aktora, dzięki ogromnemu sukcesowi filmów Władysława Pasikowskiego z jego udziałem. Lubaszenko na ich planie spotkał się ponownie z Lindą i Pazurą, grając tytułowego „Krolla” w pierwszym przeboju reżysera z 1991 roku, „Młodego” w „Psach” (1992), brata „Mata” w „Słodko gorzkim” (1996), porucznika Czackiego w „Demonach wojny według Goi” (1998) i agenta Stroińskiego w „Operacji Samum” (1999).

W 1992 roku asystował Andrzejowi Wajdzie przy realizacji filmu „Pierścionek z orłem w koronie” oraz zagrał w jednej z wielu ról u boku ojca, Edwarda Linde- Lubaszenko w „Pamiętniku znalezionym w grabie” Jana Kidawy- Błońskiego, a w 1993 wystąpił w epizodzie u Stevena Spielberga w „Liście Schindlera”.

W 1996 roku ponownie spotkał się z Wójcikiem na planie „Ekstradycji 2” oraz z Kidawą – Błońskim na planie „Wirusa”, zagrał też czołgistę w „Poznaniu 56” Filipa Bajona.

WP

Rok 1997 to debiut w roli reżysera filmu pełnometrażowego „Sztos” z własnym udziałem. Film okazał się sukcesem komercyjnym, co było niewątpliwą zachętą do tego, by ponownie stanąć po drugiej stronie kamery.

* W kolejnych latach Lubaszenko zasłynął jako reżyser kasowych komedii „Chłopaki nie płaczą” (2000), „Poranek kojota” (2001, Złoty Granat na FF Komediowych w Lubomierzu), „E=mc²” (2002, Srebrny Granat)), seriali TV „Król przedmieścia” (2002) i „Faceci do wzięcia” (2006).* W większości z nich wziął udział Cezary Pazura.

W ostatnim dziesięcioleciu Lubaszenko należał do jednego z najbardziej zajętych polskich aktorów. Spośród licznych produkcji, w których wystąpił, na pewno trzeba wspomnień o obu częściach „Kilera” (1997 i 1999), filmie Marty Meszaros „Córy szczęścia” z Janem Nowickim (1999), polsko-czesko- francuskiej koprodukcji „Zabić Sekala” (1998, Czeski Lew - Nagroda Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej oraz nagroda aktorska w Karlovych Varach), „Pierwszym milionie” Waldemara Dzikiego i „Egoistach” Mariusza Trelińskiego (oba z 2000 roku), serialu Leszka Wosiewicza „Przeprowadzki” (2000-2001), słynnej komedii romantycznej Piotra Wereśniaka „Zakochani” (2000), filmie wojennym „Boże skrawki” Jurka Bogajewicza z Willemem Dafoe (2001), sensacyjnej „Sforze” Wójcicka (2002, sequel 2006) oraz o serialach z gwiazdorskim udziałem aktora: „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście” (2005), „Determinator” (2007) i „Barwy szczęścia” (od 2007 roku).

Ostatnim projektem z jego udziałem jest film Janusza Morgensterna „Mniejsze zło” (2009).

Oprócz licznych ról filmowych, aktor ma na swoim koncie także występy dramatyczne (również w Teatrze TV).

WP

Przez pewien czas był związany z muzycznym Teatrem Buffo, gdzie wystąpił m.in. w najgłośniejszym polskim musicalu – „Metro”, w adaptacji i inscenizacji Janusza Józefowicza.

* Od 2001 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.*

Data urodzenia

06.12.1968

Miejsce urodzenia

Wrocław, Polska

Reżyser

Chłopaki nie płaczą (Lili)

Poranek Kojota (Blondynka przy barze)

Sztos 2

E=mc2 (Andrzej Nowicki 'Ramzes')

Sztos (Synek)

Skarb sekretarza (Zenon Wnuk)

Złoty środek (minister Kwiatkowski)

Scenarzysta
Filmografia

Chłopaki nie płaczą

Moja Angelika (Kulik, szef grupy pościgowej)

Dekalog VI (Tomek)

Korczak (Tramwajarz zastrzelony na rozdawanie chleba w getcie)

Gnoje (Gąsior)

Demony wojny według Goi

Łuk Erosa (Adam Korowski)

Bajland

Ralph Demolka (Ralf)

Boże skrawki

Marcowe migdały (Tomek)

Magiczna Gwiazda (Hubert)

Operacja Koza (Adam Horn)

Zakochani (prawnik Marek Zdzierski)

Pierwszy milion (ksiądz)

Sztos 2 (Mietek)

Córy szczęścia (Janek)

Kiler (obsada aktorska (aktor na lotnisku))

Kiler-ów 2-óch (Olaf Lubaszenko, aktor,)

Egoiści (Smutny)

Seszele (koleś)

Stacja (policjant Zawadzki)

Tam i z powrotem

Rób swoje, ryzyko jest twoje (Emil)

Bez grzechu (Jarek)

Lista Schindlera (strażnik obozowy)

E=mc2

Sfora - Bez litości (Stanisław Olbrycht)

Gdzie jest Nemo 3D (Idol)

Krótki film o miłości (Tomek)

Sztos (Mietek)

Psychobójca

Operacja Samum (Kosiński)

Piłkarska Ruletka

Pierwszy milion (serial) (ksiądz)

Muppety: Poza Prawem

Samoloty 2 (Beka)

Samoloty (Chug)

Sfora (serial) (Stanisław Olbrycht)

Anioł Stróż (Jerzy)

Blondynka (ksiądz Błażejczyk)

Cziłała z Beverly Hills (Delgado)

Lissi na lodzie (Yeti)

Fałszerze. Powrót Sfory (Stanisław Olbrycht)

Determinator

Big bang

Amoureux, Les (Tomek)

Dekalog X (Tomek)

Skarb sekretarza

Tabu (Stefek)

Weekend (Czesiek)

Złoty środek (klawiszowiec)

Mniejsze zło (Cywil)

Lucky Luke (Lacky Luke)

Z życia Kamila Kuranta

Historia niemoralna

Je treba zabít Sekala (Jura Baran)

Pamiętnik znaleziony w garbie (Młody Antoni / Janek, syn Antoniego)

Słodko gorzki (Brat Mata)

Przeprowadzki

Wirus (Józek)

Zabić Sekala

Piłkarski poker

Psy (Młody)

Kroll (Marcin Kroll)

Belle Epoque

WP
WP