"Pianista" w Cannes
Najnowszy film Romana Polańskiego, "Pianista", zostanie pokazany w konkursie głównym na festiwalu w Cannes.
W środę ogłoszono listę 22 filmów, które walczyć będą o canneńską Złotą Palmę.
24.04.2002 02:00
Do konkursu zakwalifikowano m.in. obrazy: "Le Fils" Belgów Luca i Jean-Pierre'a Dardenne'ów, "All or Nothing" Mike'a Leigh, "Sweet Sixteen" Kena Loacha i "Spider" Kanadyjczyka Davida Cronenberga.
W sumie pokazane zostaną 22 filmy z 15 krajów.
Zdjęcia do "Pianisty" - ekranizacji wspomnień z czasów wojny pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana - powstawały od lutego do czerwca ubiegłego roku w studiu Babelsberg pod Berlinem oraz w Warszawie: na ulicach stolicy, w tym na Pradze, a także na terenie wojskowym Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie, w Filharmonii Narodowej i w studiach, m.in. na Chełmskiej.
Władysław Szpilman (1911-2000), polski pianista i kompozytor pochodzenia żydowskiego, pracował przed wojną w Polskim Radiu. Podczas okupacji znalazł się z całą rodziną w getcie warszawskim. Pracował tam m.in. jako pianista w kawiarni Sztuka.
Cudem uniknął transportu z getta do obozu zagłady. Tego dramatycznego losu nie uniknęli jednak członkowie jego rodziny. Po upadku powstania warszawskiego ukrywał się w ruinach wyludnionego miasta.
W postać Szpilmana wcielił się w filmie amerykański aktor Adrien Brody (na zdjęciu z Romanem Polańskim)
- znany m.in. z filmu Mordercze lato Spike'a Lee.
Odkryłem więź z muzyką i fortepianem. Odnalazłem siebie w tej odległej kulturze i historii - powiedział Brody podczas jednej z konferencji prasowych.
W filmie wystąpili również: Thomas Kretchman - jako Wilm Hosenfeld, Frank Finlay - Ojciec, Maureen Lipman - Matka, Ed Stoppard - Henryk, Jessica Meyer - Regina, Julia Rayner - Halina i Emilia Fox - Dorota.
Scenariusz filmu, oparty na wspomnieniach Szpilmana, napisał Ronald Harwood. Zdjęcia zrealizował Paweł Edelman, muzykę napisał Wojciech Kilar.
Szpilman przeżył holokaust dzięki muzyce. Muzyka będzie więc najważniejszym elementem filmu - powiedział Roman Polański.
Film powstał w angielskiej wersji językowej.
Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 15-26 maja.