Polskie akcenty na 25. Warszawskim Festiwalu Filmowym
25. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 9-18 października 2009. Kompletna lista filmów zostanie ogłoszona 23 września. Na tegorocznym WMFF nie zabraknie wielu polskich akcentów.
Przewodniczącym głównego Jury, które będzie oceniać filmy w Konkursie Międzynarodowym będzie Jan A.P. Kaczmarek. Jury pod jego przewodnictwem przyzna m.in. Warsaw Grand Prix, czyli nagrodę o wysokości 100.000 zł, ufundowaną przez Miasto Warszawa.
W programie Konkursu Międzynarodowego znajdą się dwa polskie filmy:
- *"Dom zły""Dom zły"* Wojtka Smarzowskiego, film ekstra mocny bez filtra; w rolach głównych Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa i Kinga Preis; premiera międzynarodowa na festiwalu filmowym w Tokio (17-25 października 2009);
- "Świnki" Roberta Glińskiego, film opowiadający o prostytucji wśród nastoletnich chłopców; odtwórca głównej roli Filip Garbacz został nagrodzony w lipcu tego roku na festiwalu filmowym w Karlowych Warach;
Podczas otwarcia zostanie pokazana krótkometrażowa animacja pt. "Esterhazy" autorstwa Izabeli Plucińskiej, laureatki Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w roku 2005. Plastelinkowym postaciom użyczyli głosów Maciej Stuhr, Maria Peszek, Jolanta Fraszyńska, Roma Gąsiorowska, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Zbigniew Zamachowski, Bohdan Łazuka, Krzysztof Kowalewski i Wiktor Zborowski. Filmem zamykającym 25. WFF będzie Zero Pawła Borowskiego, pełnometrażowy debiut, który będzie miał premierę międzynarodową w konkursie festiwalu filmowego w Pusan (9-16 października 2009). Starannie “zapleciony” scenariusz prowadzi nas lawinową sekwencją zdarzeń ku kolejnym bohaterom, których grają Robert Więckiewicz, Olga Bołądź, Sonia Bohosiewicz, Marian Dziędziel, Kamila Baar, Rafał Mohr.
W Konkursie 1-2 zobaczymy "Rewers", fabularny debiut Borysa Lankosza z Agatą Buzek, Krystyną Jandą, Anną Polony i Marcinem Dorocińskim w rolach głównych. Najbardziej stylowy i najbardziej zaskakujący film sezonu – czarna komedia z ostrymi zakrętami akcji.
W Konkursie Filmów Dokumentalnych znalazł się film "Bad Boys". Cela 425 Janusza Morozowskiego, nakręcony w celi więzienia w Wołowie. Dokument Morozowskiego, jako jedyny polski film znalazł się w konkursie na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes.
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych są "Kuchenne marzenia" Krzysztofa Umińskiego i Michała Grosza.
W sekcji "Mistrzowskie dotknięcie / Pokazy galowe" zostanie pokazany film, który powstał w roku 1997 i wzbudził wielkie emocje, ale przez dwanaście lat jego rozpowszechnianie było sądownie zabronione. Chodzi o najdłużej oczekiwany film na WFF, dokument "Witajcie w życiu!", którego reżyserem jest Henryk Dederko.
Program 25 Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie bardzo bogaty, ale też przygotowany “na ludzką miarę” i czytelnie podzielony na pięć sekcji konkursowych i trzy niekonkursowe. Każda sekcja będzie przyporządkowana poszczególnym salom w kinach festiwalowych, co powinno ułatwić festiwalową nawigację.
Warszawski Festiwal Filmowy odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.