Polskie filmy, o których w 2020 będzie głośno. Na jakie tytuły warto czekać?
Rok 2019 pokazał, że polski przemysł filmowy robi regularny progres. Nie ma co się dziwić zatem, że liczy się na wysoki poziom polskich produkcji, które ukażą się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Filmy, które zobaczymy, zahaczają o gatunki, których dotychczas Polska nie dotykała. Do tego mamy niekonwencjonalne scenariusze, w których zawarto autentyczne historie. Szykują się też kasowe hity oraz kilka sprawdzonych formatów, m.in. biografie i filmy historyczne.
Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę w polskim kinie w 2020 roku.
"Psy 3. W imię zasad". Wielki powrót hitu
Seria "Psy" była prawdziwym hitem w Polsce w latach 90. i na stałe się wpisał w kanon polskiego kina gangsterskiego. Długo wyczekiwana produkcja Władysława Pasikowskiego ma podbić kina w naszym kraju. Franz Maurer wychodzi z więzienia po latach odsiadki. Nie spodziewał się jednak, że świat aż tak się zmieni. Na swojej drodze ponownie spotyka "Nowego". To spotkanie zmienia zupełnie wszystko.
Występują m.in. Cezary Pazura, Bogusław Linda, Jan Frycz, Mirosław Baka, Artur Żmijewski i Sebastian Fabijański.
Premiera filmu "Psy 3. W imię zasad" 17 stycznia.
"365 dni" - pierwszy polski film erotyczny
Trylogia autorstwa Blanki Lipińskiej o tym samym tytule sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy i stałą się polskim bestsellerem. Popularność książki sprawiła, że znaleźli się chętni nakręcić film. Zostanie on wypuszczony do kin już niedługo. Polska wersja "50 twarzy Greya" może naprawdę stać się kasowym hitem. Termin premiery też nie jest przypadkowy - pierwszy polski film erotyczny zobaczymy krótko przed Walentynkami, więc na pewno nakręci romantyczną atmosferę wokół tego święta.
Występują m.in. Anna Maria Sieklucka, Michele Morrone, Grażyna Szapołowska, Tomasz Stockinger i Natasza Urbańska.
Premiera filmu "365 dni" 7 lutego.
"Zenek" - historia króla disco polo
Bezapelacyjnie Zenon Martyniuk jest w tej chwili najpopularniejszym artystą disco polo w Polsce. TVP nie bez powodu zaprosiło go na swojego Sylwestra. Sam jego występ miało oglądać blisko 8 mln widzów. teraz przyszła pora na filmową historię gwiazdy z Podlasia. Opowie o jego drodze do sławy. Pokazane będą jego wzloty i upadki, a o tych drugich mało kto wie. Producenci wiedzą, że Polacy kochają Martyniuka, więc pewnie liczą na spore zarobki.
Występują m.in. Krzysztof Czeczot, Jan Frycz, Klara Bielawka, Jakub Zając i Piotr Cyrwus.
Premiera filmu "Zenek" 14 lutego.
"Bad Boy", czyli Patryk Vega o polskiej piłce i kibolach
Patryk Vega ma ambitne plany na 2020 r. Chce wydać aż 3 filmy i z jednym z nich próbować podbić festiwal w Cannes. Na pierwszy ogień wypuszcza produkcję pt. "Bad Boy", która ma ukazać brutalną prawdę o zarządzaniu w polskiej piłce klubowej, przybliżyć środowisko kiboli i chuliganów. Jak to zawsze w filmach Vegi bywa - będzie dużo wulgarnych i mocnych scen. Niemniej jednak sam temat filmu jest bardzo interesujący.
Występują m.in.Antoni Królikowski, Maciej Stuhr, Andrzej Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Piotr Stramowski, Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Zawadzka, Kamil Grosicki i Sławomir Peszko.
Premiera filmu "Bad Boy" 21 lutego.
"Hejter" - tzw. "Sala samobójców 2"
"Sala samobójców" dekadę temu zrobiła spore zamieszanie. W tamtym okresie była filmem dość innowacyjnym i poruszył tematykę trudną dla społeczeństwa. Przez ostatnie lata internetowy świat mocno się zmienił. "Hejter" jako swego rodzaju kontynuacja "Sali samobójców" ma ponownie w niezwykły sposób opowiedzieć o zagrożeniach i niebezpieczeństwach w internecie, jak bolesne potrafią być bezpodstawne fale hejtu i nienawiści wylewane przez anonimowych użytkowników. Jan Komasa może kolejny rok z rzędu zrobić najlepszy polski film.
Występują m.in. Jakub Gierszał, Roma Gąsiorowska, Krzysztof Pieczyński, Agata Kulesza, Danuta Stenka i Maciej Stuhr.
Premiera filmu "Hejter" 13 marca.
"W lesie dziś nie zaśnie nikt" - polski horror
Slashery to obca forma w polskim kinie, ale ten film może przekonać do siebie wielu sceptyków horrorów. Mamy schemat z jednej strony maksymalnie ograny - grupa młodych osób udaje się na wycieczkę do lasu, a tam czekają na nich śmiertelne niebezpieczeństwa. Z drugiej strony reżyser Bartosz M. Kowalski jest w stanie to ograć w bardzo lekki i przyjemny dla widza sposób. Obsada też daje sygnał, że szykuje się nieprzeciętny horror.
Występują m.in. Julia Wieniawa, Wiktoria Gąsiewska, Michał Lupa, Stanisław Cywka, Sebastian Dela, Mirosław Zbrojewicz i Gabriela Muskała.
Premiera filmu "W lesie dziś nie zaśnie nikt" 13 marca.
"Mistrz" - historia mistrza boksu z Auschwitz
Tadeusz Pietrzykowski trafił w 1940 r. do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Naziści w ramach rozrywki urządzali walki jeńców i niewolników. Nie do pokonania był Pietrzykowski, który wygrywał z mistrzami Niemiec. Trafił też do Wojska Polskiego, a fachu bokserskiego uczył się u samego Feliksa Stamma.
Występują m.in. Piotr Głowacki, Marian Dziędziel, Marcin Bosak, Rafał Zawierucha i Piotr Witkowski. Dla Głowackiego to może być najważniejsza rola w karierze. Sam się do niej przygotowywał bardzo długo.
Premiera filmu "Mistrz" 16 października.
"Orzeł. Ostatni patrol" - kino wojenne, jakiego możemy potrzebować
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na światło dzienne wychodziło coraz więcej informacji nt. polskiego okrętu podwodnego "Orzeł". Jednak do dziś nie wiadomo, w jakich okolicznościach zaginął w 1940 r. Być może ten film będzie odpowiedzią na pytanie, co się stało z załogą. W polskim kinie brakuje dziś dobrego filmu wojennego i produkcja Jacka Bławuta może uzupełnić tę lukę. Tym bardziej, że budżet ma bardzo duży, bowiem ponad 20 mln zł.
Występują m.in. Adam Woronowicz, Antoni Pawlicki, Dawid Ogrodnik i Rafał Zawierucha.
Premiera filmu "Orzeł. Ostatni patrol" 13 listopada.
"Najmro" - historia króla złodziei
Zadziwiające, że jeszcze nikt nie tknął tej historii, bo wydaje się idealna do sfilmowania. Zdzisław Najmrodzki był prawdziwym liderem wśród polskich złodziei lat 70. i 80. Napadał na pewexy, kradł polonezy, wielokrotnie uciekał z aresztów, konwojów, sądów, a nawet udało mu się zwiać z więzienia. Ponadto prowadził bardzo bujne i kolorowe życie. Została dobrana bardzo mocna obsada, a Mateusz Rakowicz w swoim reżyserskim debiucie może zapewnić lekkie kino gangsterskie w klimacie kultowego "Vabanku" z wykorzystaniem nowych schematów. Szykuje się bardzo ciekawa produkcja.
Występują m.in. Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Olga Bołądź i Rafał Zawierucha.
Premiera filmu "Najmro" 20 listopada.