Trwa ładowanie...
19-05-2009 14:39

Rozpoczął się 12. Festiwal Filmów Kultowych

Rozpoczął się 12. Festiwal Filmów Kultowych
d1rfuvv
d1rfuvv

W oparach dymu z Popularnych, przy szczęku aluminiowych sztućców połączonych łańcuchami i na tle makatki klubu sportowego Tęcza poinformowano w poniedziałek w Katowicach o rozpoczęciu 12. Festiwalu Filmów Kultowych.

Pierwsze projekcje odbyły się w niedzielę wieczorem, oficjalną zaś inaugurację zaplanowano na poniedziałek wieczorem. Poprzedziła ją konferencja w klubie sportowym - słynny klub Tęcza z filmu "Miś" Stanisława Barei z powodzeniem zastąpiły wnętrza GKS Katowice.

"Łubudubu, niech żyje nam prezes naszego klubu - Festiwalu Filmów Kultowych" - kwestię trenera Jarząbka nagrywającego pochwalną pieśń pod adresem prezesa Ochódzkiego odśpiewał w Katowicach śląski aktor Jerzy Cnota.

Telefon od Romana Polańskiego odbierał na tle kryształów, pucharów sportowych oraz kilku rolek papieru toaletowego dyrektor festiwal Tomasz Szabelski. "Bardzo cię polubiłem, chłopie" - zapewnił słynnego reżysera.

Choć filmów Romana Polańskiego nie ma wśród ponad 80 prezentowanych w tegorocznej edycji festiwalu, to nie brakuje arcydzieł innych reżyserów różnych pokoleń: Ingmara Bergmana, Siergieja Eisensteina, Andrzeja Wajdy, Woody'ego Allena, Olivera Stone'a, Martina Scorsese, Milosa Formana, Quentina Tarantino czy Pedro Almodovara. Filmy ułożono w 16 cykli tematycznych, wśród nich cieszący się olbrzymią popularnością wśród widzów "Najgorsze filmy świata". W tym roku są to m.in. "Maź", "Glen czy Glenda", "Święty Mikołaj podbija Marsjan" czy "Bela Lugosi spotyka brooklyńskiego goryla".

d1rfuvv

"Są po prostu śmieszne. Ludzie się śmieją, że to kino kategorii B lub nawet C, choć w większości przypadków reżyserzy tworzyli je mając poczucie, że robią wielki film. Niestety, niektórym to nie wyszło, co widać bardzo dobitnie. Na tych filmach jest po prostu dobra zabawa" - zapewniał Tomasz Szabelski.

Przygotowano też serię prezentującą polskie horrory; cykl "Tęczowe love" - filmy o miłości homoseksualnej; filmy z udziałem kultowego aktora - Hervey'a Keitela czy cykl "Żywa muzyka, nieme kino", gdzie do klasyków kina zagrają na żywo m.in. Habakuk i Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio.

Jak co roku są też bezpłatne projekcje plenerowe na Placu Sejmu Śląskiego oraz koncerty, m.in. Miki Urbaniak oraz grupy Tymon & Transistors.

Festiwal Filmów Kultowych po raz pierwszy odbył się w Katowicach w 1998 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 10 tys. widzów. Organizuje go Stowarzyszenie Inicjatywa. Finansowe wsparcie zapewnili w tym roku Polski Instytut Sztuki Filmowej, samorząd województwa śląskiego oraz Katowic, a także sponsorzy.

d1rfuvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rfuvv