Trwa ładowanie...
d2qo727
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Aktualności

Shortlista w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny bez "Powidoków" Wajdy

Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała tzw. shortlistę filmów, które powalczą o przyszłoroczne nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Na liście dziewięciu tytułów nie ma polskiego kandydata do tej narody - "Powidoków" Andrzeja Wajdy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Shortlista w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny bez "Powidoków" Wajdy
(Materiały prasowe)
d2qo727

Nominacje Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi 24 stycznia. 89. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego.

Na shortliście znalazły się: australijski film "Tanna" (reż. Bentley Dean i Martin Butler), kanadyjski "To tylko koniec świata" (reż. Xavier Dolan), duński "Land of Mine" (reż. Martin Zandvliet), niemiecki obraz "Toni Erdmann" (reż. Maren Ade), irański "Klient" (reż. Asghar Farhadi), norweski "Kongens Nei" (reż. Erik Poppe), rosyjski "Raj" (reż. Andrei Konchalovsky), szwedzki film "A Man Called Ove" (reż. Hannes Holm) oraz szwajcarski obraz "Nazywam się Cukinia" (reż. Claude Barras).

d2qo727

O nominację w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny walczyły filmy z 85 krajów. Polskim kandydatem były "Powidoki" Andrzeja Wajdy. Obraz jest opowieścią o tym, jak komunistyczna władza niszczyła wybitnego artystę, niepokornego człowieka, który sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1948-1952. Bohaterem jest malarz Władysław Strzemiński (1893-1952), pionier awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX wieku. Główną rolę w "Powidowkach" gra Bogusław Linda.

W tym roku statuetkę w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny zdobył poświęcony Holokaustowi film "Syn Szawła" Węgra Laszlo Nemesa.

d2qo727

Podziel się opinią

Share

d2qo727

d2qo727