Świr wchodzi do kin
Film Marka Koterskiego Dzień Świra wejdzie w piątek na ekrany kin. Obraz opowiada dalsze losy sfrustrowanego inteligenta Adasia Miauczyńskiego - stałego bohatera filmów Koterskiego. Główną rolę gra Marek Kondrat.
06.06.2002 02:00
To mój najbardziej zakręcony projekt - tak, jak zakręcony jest jego bohater. Mimo to, a może właśnie dlatego - ufam, że niejeden z widzów będzie się z nim identyfikował. Jestem szczęśliwy, że zrobiłem ten film- powiedział w środę podczas konferencji prasowej reżyser filmu, Marek Koterski.
Bohater Adaś Miauczyński ma 44 lata. To sfrustrowany inteligent - nauczyciel - polonista, rozwiedziony, kochający dorastającego syna. Przeżywa i cierpi za kraj, za miliony, a zabija go chwila obecna, nieznośna powtarzalność codziennych czynności i nienawistny mu kontakt z pojedynczym bliźnim.
W zamyśle autorów, film ma się zaczynać i kończyć lotem pośród blokowiska. Szczegóły natrętnie powtarzanych, codziennych czynności będą obrazowane w detalach, w zwolnionym ruchu, akcentowane dźwiękiem.
Rolę Adasia Miauczyńskiego zagrał Marek Kondrat - aktor filmowy, teatralny, reżyser filmowy, wykładowca. Zdobywca wielu nagród, w tym SuperWiktora dla najpopularniejszego aktora telewizyjnego, Złotej Kaczki dla najlepszego polskiego aktora, nagrody za debiut reżyserski na festiwalu w Gdyni.
Jest to mój powrót do filmów Marka Koterskiego i moim zdaniem jest to film kompletny, szczególny, w którym przekazywany jest głos na temat polskiego inteligenta dziś, który przetrzymał kolejną zmianę dziejową. Miauczyński jest postacią zatopioną we współczesności ze swoimi wszystkimi wadami - tłumaczył Marek Kondrat.
Obok Kondrata w filmie zagrała cała plejada gwiazd m.in Andrzej Grabowski, Piotr Machalica, Joanna Sienkiewicz, Janina Traczykówna czy w epizodach Anna Przybylska, Zbigniew Buczkowski, Maria Ciunelis, Krystyna Czubówna, Piotr Fronczewski, Cezary Pazura.
Marek Koterski reżyser filmowy i teatralny, dramaturg i scenarzysta, reżyseruje wyłącznie swoje teksty. Mieszka w Warszawie. Urodził się w 1942 roku w Krakowie, ale czuje się wychowankiem Wrocławia, gdzie ukończył szkołę i uczelnię wyższą. Jest absolwentem polonistyki, równolegle z którą studiował również historię sztuki. W 1977 ukończył reżyserię w łódzkiej filmówce.
W 1984 roku wyreżyserował "Dom wariatów" - pierwszy film fabularny z pamiętnymi rolami Tadeusza Łomnickiego i Marka Kondrata. Dwa lata później powstaje "Życie wewnętrzne". Film zdobywa Lwy Gdańskie - Nagrodę Główną za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Syrenkę Warszawską - nagrodę Krytyki Filmowej za najlepszy film 1987 roku.
* W poniedziałek, 10 czerwca, o godz.12.00 WP zaprasza na czata z Markiem Kondratem, głównym bohaterem filmu!!!*