Wybierz dla siebie zawód przyszłości. Pomoże ci w tym odpowiedni sprzęt
Rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Jeszcze dekadę temu trudno nam było wyobrazić sobie pewne profesje. W najbliższych latach zawodowa rewolucja jeszcze mocniej przyśpieszy. Jakie stanowiska będą najbardziej pożądane przez pracodawców?
Większość prognoz wskazuje, że w najbliższych latach z mapy zawodów znikną te dotyczące powtarzalnej pracy fizycznej oraz przetwarzania informacji. Bank Światowy szacuje, że aż 57 proc. zawodów w krajach OECD ulegnie procesowi automatyzacji. Według raportu "Future of Skills. Employment in 2030", zawód przyszłości już teraz wykonuje 10 proc. osób. Z kolei aż 70 proc. będzie musiało zmienić sposób wykonywania swojej profesji, a 20 proc. powinno liczyć się z tym, że ich obowiązki przejmą roboty.
Poszukiwani specjaliści od IT i biotechnologii
Jakie zatem stanowiska będą najbardziej pożądane przez pracodawców w niedalekiej przyszłości? Dziś wiele z nich nie ma nawet jeszcze do końca sprecyzowanej nazwy. Eksperci wskazują raczej branże, do których potrzeba będzie wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Już teraz jedną z najbardziej obleganych jest branża IT. Firmy potrzebują najlepszych programistów Java, senior developerów czy architektów IT. W najbliższych latach coraz mocniej poszukiwani będą także fachowcy od testowania nowych technologii, rozwoju sztucznej inteligencji, a także tworzenia gier komputerowych i wszelkich mobilnych aplikacji.
Branżą przyszłości będzie także biotechnologia. Wszystko co ekologiczne i dobre dla środowiska będzie zyskiwało na znaczeniu. Potrzebni będą m.in. profesjonaliści od opracowywania technologii na bazie substancji organicznych oraz specjaliści od kolejnych systemów energii odnawialnej.
Powszechna cyfryzacja i automatyzacja naszego życia sprawią jednak, że z czasem zapragniemy powrotu do przeszłości, bliższego kontaktu z naturą i funkcjonowania w przestrzeni bardziej zsynchronizowanej z biologią człowieka. Pomoże nam w tym stylista naturalnego życia. To coach, który pozwoli mieszkańcom zatłoczonych miast na "powrót do dzikości", obcowanie z naturą i dzikimi zwierzętami. Choćby przez chwilę.
Wsparcie dla seniorów
Istotnym czynnikiem powstawania nowych zawodów jest demografia. Społeczeństwa w całej Europie starzeją się, a zatem potrzeba będzie ludzi do zapewniania seniorom opieki i bezpieczeństwa. Poszukiwani będą nie tylko specjaliści od ubezpieczeń, ale też tzw. terapeuci końca życia, którzy pomogą nam zaplanować ostatnie lata.
Rozwój mediów społecznościowych sprawia, że pojawia się również zapotrzebowanie na… managerów śmierci cyfrowej. A zatem osoby, których zadanie będzie polegało na zakończeniu naszej obecności w internecie. Dotyczyć to będzie zarówno usuwania śladów naszych działań, które chcielibyśmy, aby zniknęły z sieci, jak i zamykania profili po śmierci ich użytkowników.
Na znaczeniu będą zyskiwali także dietetycy, fizjoterapeuci czy trenerzy personalni. Najprawdopodobniej pojawi się wkrótce zawód instruktora dla osób starszych.
Kosmiczny rolnik i górnik
Profesją przyszłości będzie również projektant hybrydowej rzeczywistości (Mixed Reality Journey Designer). To osoba, która projektuje, tworzy i personalizuje wirtualne przestrzenie, tak jak holodeki (pomieszczenia pozwalające kreować symulowaną rzeczywistość na podstawie wprowadzonych wcześniej danych) czy zestawy VR (Virtual Reality). MR Journey Designer odpowiada m.in. za projektowanie wirtualnych sal operacyjnych, pozwalających szkolić przyszłych lekarzy, w których przeprowadza się cyfrowe operacje.
Całkowicie nową dziedziną zawodową w zakresie rozwoju technologii będą profesje związane z kosmosem. Podbój przestrzeni kosmicznej to już nie tylko astronauci, konstruktorzy rakiet czy specjaliści od obsługi lotów, ale też np. kosmiczny farmer (space farmer), czyli osoba, która będzie uprawiała rośliny wyhodowane w przestrzeni kosmicznej. Podobnie jak inżynier górnictwa pozaziemskiego, a zatem specjalista od projektowanie urządzeń, ich montażu oraz wydobywania surowców mineralnych znajdujących się na obiektach pozaziemskich.
Ultraboook przyszłości
Bez względu na to, jaki zawód wybierzemy, nie sposób będzie przygotowywać się do niego czy finalnie wykonywać go bez dobrego komputera. Producenci z myślą o profesjach przyszłości tworzą urządzenia, o których mówi się, że są "future proof" – kupione dziś, sprostają naszym wymaganiom w nadchodzących latach.
Jednym z nich jest niewątpliwie ultrabook LG gram 2w1. To niezwykle lekki (1250 gramów) i wytrzymały sprzęt (po testach w warunkach niskiego ciśnienia, ekstremalnych temperaturach, dużym zapyleniu, wibracjach i słonej mgle), pozwalający pracować na jednym ładowaniu przez wiele godzin.
LG gram 2w1 to – jak sama nazwa wskazuje – dwa urządzenie w jednym. Dzięki opcji obrotu 14-calowego ekranu o 360 stopni laptop może pełnić również funkcję tabletu. Dotykowy ekran wspiera obsługę za pomocą wygodnego rysika. Wykrywa on ponad 4 tys. poziomów nacisku, co pozwala na precyzyjne rysowanie i pisanie jak długopisem. Funkcja ta znakomicie sprawdzi się dla profesjonalistów zajmujących się grafiką, projektowanie stron, edycją zdjęć czy montażem wideo.
Istotną zaletą ultrabooka LG jest wyposażenie go w profesjonalny ekran IPS z 99-procentowym pokryciem palety DCI-P3. W ten sposób urządzenie dokładnie odwzorowuje kolory i wiernie przedstawia wizję twórcy.
Zwiększ swoją wydajność w pracy
Ultrabook spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Wyposażony jest w procesor Intel® CoreTM i5 11. generacji, kartę graficzną Iris® Xe oraz 16 GB szybkiej pamięci operacyjnej.
Urządzenie posiada bardzo smukłą ramkę wokół wyświetlacza. Takie rozwiązanie nie tylko nadaje mu estetyki i podkreśla nowoczesny design, ale też pozwala lepiej skupić naszą uwagę w trakcie pracy. Dodatkowo, aby ułatwić wpisywanie tekstów, ma powiększoną klawiaturę oraz skok klawiszy.
Obok mocnych podzespołów, wydajnego akumulatora i solidnej konstrukcji LG gram 2w1 oferuje szereg dodatkowych rozwiązań, które podnoszą efektywność pracy. Dostęp do ultrabooka można odblokować dzięki funkcji odczytu linii papilarnych. Z kolei port USB-C posłuży zarówno do ładowania urządzenia, jak i innych sprzętów z wykorzystaniem jego akumulatora. Samo złącze spełnia standardy portu Thunderbolt™ 4, co pozwala na jednoczesne zasilanie i podłączenie dodatkowego monitora 4K.
Utrabook LG gram 2w1 to urządzenie stworzone z myślą o przyszłości.
Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie: https://www.lg.com/pl/ultrabooki-gram/lg-14t90p-g.aa55y.
WP Film na: