Trwa ładowanie...
d1cbr0a
Aktualności

Zachodniopomorskie dofinansowuje produkcje filmowe

Share
Zachodniopomorskie dofinansowuje produkcje filmowe
Źródło: Jupiterimages
d1cbr0a

Nawet połowę pieniędzy na zrealizowanie filmu można uzyskać z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego "Pomerania Film"(ZFF). W poniedziałek rozpoczyna się nabór wniosków na finansowe wsparcie produkcji filmowej związanej z regionem.

Dzięki pomocy tego najmłodszego w kraju funduszu powstało w ub. r. 10 filmów fabularnych i dokumentalnych.

Celem ZFF jest finansowe wspieranie produkcji filmowej, związanej z promocją województwa zachodniopomorskiego, poprzez tematykę, miejsca realizacji lub osoby twórców.

d1cbr0a

"Powołanie w 2008 r. takiego funduszu w naszym regionie było strzałem w dziesiątkę. Bez jego pomocy nie powstałoby najprawdopodobniej kilka naprawdę wartościowych filmów, które z wielką satysfakcją oglądaliśmy na ekranach pod koniec roku"- powiedział Marek Osajda z rady programowej ZFF.

Osajda powiedział, że w zachodniopomorskiem funkcjonuje liczne środowisko filmowe, jest wielu chętnych do robienia filmów ludzi, którym brakowało do tej pory impulsu do działania. "Często twórcom brakuje pieniędzy na rozpoczęcie realizacji projektów. Te pieniądze, które dostają z funduszu nie pokrywają całkowicie kosztów, ale pomagają wystartować i zgromadzić potrzebną sumę, by doprowadzić do wyprodukowania filmu"- wyjaśnił Osajda.

Wśród 10 zrealizowanych przy wsparciu funduszu filmów znalazły się m.in. "W starym kinie - Pionier 1909" w reżyserii Marcina Korniluka. Film opowiada o najstarszym na świecie, mieszczącym się w Szczecinie kinie "Pionier". Dofinansowano również film o festiwalu studenckim FAMA w Świnoujściu pt. "Awans w świadomości czyli fama o FAMIE", wyprodukowany przez Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art z Warszawy.

Zobacz także:

d1cbr0a

**[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) ** Z kasy ZFF wsparto produkcję filmu pt. "Belcanto" w reżyserii Macieja Nyczki z udziałem m.in. Cezarego Pazury i Magdaleny Różyczki. Akcja filmu rozgrywa się w Stargardzie Szczecińskim i na pobliskim lotnisku radzieckim w Kluczewie. "Film ten nie tylko pięknie pokazuje Stargard Szczeciński, ale prezentuje stosunki panujące niegdyś pomiędzy mieszkańcami miasta i stacjonującymi w
Kluczewie żołnierzami radzieckimi"- powiedział Osajda.

W ubiegłym roku ZFF dysponował kwotą 700 tys. zł i taką samą przeznaczy na filmy w tym roku. "Rok temu wpłynęło 20 wniosków o dofinansowanie. Podobnej lub większej liczby spodziewamy się w tym roku"- stwierdził Osajda. Z ZFF wspierane są filmy fabularne oraz dokumentalne - reżyserów debiutantów oraz ich drugie filmy. Za debiutanta w filmie fabularnym uważany jest twórca, który nie ma w swoim dorobku reżyserskim pełnometrażowego filmu fabularnego, rozpowszechnianego w kinach. Zaś za debiutanta w filmie dokumentalnym uważany jest twórca, który nie posiada w swoim dorobku pozaszkolnego dokumentu.

d1cbr0a

ZFF Pomerania Film powstał w kwietniu 2009 r. Jest finansowany przez trzy podmioty samorządowe: województwo zachodniopomorskie, Miasto Szczecin i Miasto Koszalin. Jest jednocześnie pierwszą wspólną inicjatywą samorządów w województwie w dziedzinie kultury.

W Polsce funkcjonuje obecnie 11 Regionalnych Funduszy Filmowych m.in.: Dolnośląski Fundusz Filmowy, Lubelski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Gdyński Fundusz Filmowy.

Zobacz także:

**[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d1cbr0a

Podziel się opinią

Share
d1cbr0a
d1cbr0a