Trwa ładowanie...
d3w30wg

Agnieszka Holland o LGBT i udziale Polaków w Holokauście. "Nie dokonaliśmy spowiedzi"

Agnieszka Holland nakręciła film o czechosłowackim "cudotwórcy", który był przy tym gejem i aroganckim, narcystycznym manipulantem. Reżyserka przyznaje, że gdyby dziś dostała ten scenariusz, zastanawiałaby się, czy go kręcić. Bo część widowni mogłaby go wykorzystać do nagonki na LGBT.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agnieszka Holland nakręciła film o czechosłowackim uzdrowicielu
Agnieszka Holland nakręciła film o czechosłowackim uzdrowicielu (ONS.pl)
d3w30wg

- "Szarlatan" to kolejna po "Obywatelu Jonesie" opowieść o zapomnianym człowieku, który przysłużył się dla świata. Zarówno Jan Mikolášek, jak i Gareth Jones nosili w sobie brzemię szczerości i dążenia do prawdy. Obu przyszło się zmagać z systemem, który nie pozwalał im w pełni być sobą. Agnieszka Holland tworzy portret człowieka, który – choć był na widoku – żył sekretnym życiem, ukrywając swoją prawdziwą twarz dla świata – pisała Karolina Stankiewicz w recenzji "Szarlatana".

Tą prawdziwą twarzą Mikolaska był gej, arogancki, narcystyczny manipulant, ukrywający swoją tożsamość seksualną.

"Szarlatan" - zwiastun

Agnieszka Holland w rozmowie z "Newsweekiem" przyznaje, że dziś patrzy na "Szarlatana" inaczej niż pięć lat temu, gdy zaczynała nad nim pracę. Optykę zmieniły wydarzenia w Polsce związane z "nagonką na LGBT".

d3w30wg

- Duda, Kaczyński i inni powtarzali te groźne brednie (o ideologii LGBT – dop red.) nie z przekonania, lecz cynicznie, z czystej politycznej kalkulacji. Wypuszczali demony nienawiści, by utrzymać bezkarność i przywileje swej władzy – mówi Holland.

Kadr z filmu "Szarlatan" Materiały prasowe
Kadr z filmu "Szarlatan" (Materiały prasowe)

- Kiedy pięć lat temu weszłam w ten projekt, nie było oczywiście żadnej nagonki na LGBT, nie mogłam przewidzieć, że coś takiego się w Polsce wydarzy. Być może dzisiaj bym się zawahała, żeby nie dawać pretekstu do ewentualnych niesprawiedliwych ocen – przyznaje reżyserka.

Holland podkreśla, że Polacy mają poważny problem z empatią, co jej zdaniem wynika w dużej mierze z nieprzepracowania win.

d3w30wg

- Polacy mają szalenie dużą potrzebę eksterioryzowania zła. Świadczy o tym chociażby nasz stosunek do udziału w Holokauście. Jako naród nie dokonaliśmy "spowiedzi", nie przeszliśmy katharsis. Nie mamy odwagi, żeby się mierzyć z prawdą o sobie z przeszłości, więc tym bardziej nie mamy odwagi mierzyć się z prawdą o sobie dziś – kwituje reżyserka "Szarlatana", który na ekrany polskich kin wejdzie 9 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w30wg

Podziel się opinią

Share
d3w30wg
d3w30wg