Dziś startuje 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

Ponad 100 filmów z całego świata, nagrody specjalne dla Kazimierza Kutza, Małgorzaty Szumowskiej, Krzysztofa Zanussiego i Magdaleny Berus, przeglądy kina Rumunii, Syrii i Kolumbii, retrospektywy Ulricha Seidla i Martina Šulíka, a także sekcja specjalna poświęcona pamięci Bruce’a Lee z okazji 40. rocznicy śmierci legendarnego aktora – to tylko niektóre z atrakcji w programie 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, który rozpoczyna się 21 października w Toruniu.

Dziś startuje 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest
Źródło zdjęć: © Tofifest.pl

Podczas gali otwarcia wręczone zostaną Złote Anioły za niepokorność twórczą. W tym roku laureatami tego wyróżnienia zostaną Kazimierz Kutz i Małgorzata Szumowska. Złotego Anioła za całokształt twórczości otrzyma Krzysztof Zanussi. Statuetkę dla wschodzącego europejskiego talentu otrzyma Magdalena Berus, zaś nagrodę Flisaka Tofifest od prezydenta Torunia odbierze operator i reżyser Jacek Szymczak. Filmem otwarcia będzie debiut reżyserski popularnego aktora Josepha Gordona-Levitta, „Don Jon”.

Głównym bohaterem „Don Jona” jest młody mężczyzna, którego świat obraca się wokół spotkań z kumplami, wieczornych wyjść do baru i... porno. Jon potrafi poderwać dziesięć kobiet w ciągu weekendu, ale nic nie sprawia mu takiej przyjemności i seksualnej satysfakcji, jak oglądanie filmów dla dorosłych. Jego życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy poznaje niepoprawną romantyczkę Barbarę (Scarlett Johansson)
, marzącą o miłości rodem z najbardziej rzewnych melodramatów.

Zwiastun filmu "Don Jon":

W czterech konkursowych sekcjach „niepokornego” festiwalu – „On Air”, „Shorcuts”, „Lokalizacje” oraz „From Poland” – międzynarodowe jury przyzna nagrody Złotych Aniołów. W konkursie „On Air” znalazły się dwa polskie filmy – „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa oraz „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, a także dobrze przyjęta przez polską publiczność „Frances Ha” Noah Baumbacha. W paśmie „From Poland” o najwyższe laury powalczy 12 polskich filmów, w tym nagrodzone m. in. Srebrnymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni oraz Grand Prix, Nagrodą Jury Ekumenicznego i Nagrodą Publiczności na festiwalu w Montrealu „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy oraz triumfująca kolejno na festiwalach w Gdyni, Toronto, Warszawie i Londynie „Ida” Pawła Pawlikowskiego.

Zwiastun filmu "Ida":

Pasmo „Zjawiska” poświęcone będzie twórczości Bruce’a Lee, tegorocznego patrona „niepokornego” festiwalu. Tofifest złoży w ten sposób hołd kultowemu aktorowi i producentowi w 40. rocznicę jego śmierci. W ramach sekcji zaprezentowana zostanie zremasterowana wersja ”Wejścia smoka” oraz filmy dokumentalne poświęcone mistrzowi wschodnich sztuk walki.

Tofifest przybliży także filmową twórczość Ulricha Seidla, który będzie również gościem festiwalu. „Moje filmy nie mają bawić, dostarczać rozrywki, ale być żywe, dotykać widza” – tak opisuje swoje kino reżyser. W ramach retrospektywy Austriaka zaprezentowana zostanie jego trylogia poświęcona cnotom, „Raj: miłość”, „Raj: wiara” oraz „Raj: nadzieja”. Do Torunia przyjedzie ponadto Martin Šulík, jeden z najwybitniejszych słowackich reżyserów, nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny za „Wszystko co lubię”. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć sześć filmów artysty, w tym jego ostatnie dzieło „Cygan”, opowiadające o losach czternastoletniego mieszkańca biednej romskiej wioski i jego trudnej relacji z surowym ojczymem.

Udział w toruńskim festiwalu to idealna okazja do nadrobienia filmowych zaległości. W repertuarze znalazła się bowiem zbierająca doskonałe recenzje ** w Cannes „Życie Adeli” Abdellatifa Kechiche’a, „Przeszłość” Asghara Fahradiego czy „Legendę Kaspara Hausera” Davide’a Manuliego, które nadal goszczą na ekranach polskich kin.

Wśród licznych wydarzeń towarzyszących warto zwrócić uwagę na głośny monodram Krystyny Jandy "Danuta W.", który słynna aktorka nazwała swoim najtrudniejszym doświadczeniem zawodowym. Gościnnie w spektaklu weźmie udział Danuta Wałęsa. W ramach Tofifest odbędzie się również pokaz specjalny filmu „Cwaniak” Mikołaja Szpikowskiego z 1929 roku z muzyką na żywo autorstwa Marcina Pukaluka.

Festiwal zakończy koncert Smolika wraz z pokazem interaktywnego filmu do jego muzyki, „The Trip” w reżyserii Dawida Marcinkowskiego. „The Trip” zdobył w tym roku Webby Award, nazywaną „internetowym Oscarem”. Twórca filmu odbierze podczas gali zakończenia festiwalu nagrodę specjalną – Flisaka Tofifest.

  1. edycja Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21–27 października. Głównymi sponsorami festiwalu są Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i marka Bella. Małgorzata Steciak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)