Trwa ładowanie...

Film "Zenek” w reżyserii Jana Hryniaka od piątku w kinach

Na ten moment czekały setki tysięcy fanów Zenka Martyniuka. Już od jutra w kinach całej Polski będzie można obejrzeć film fabularny „Zenek”, oparty na życiu gwiazdy muzyki disco polo. Obraz w reżyserii Jana Hryniaka, wyprodukowany przez Telewizję Polską, miał uroczystą premierę 10 lutego 2020 roku w Warszawie.

Film "Zenek” w reżyserii Jana Hryniaka od piątku w kinachŹródło: Materiały prasowe
d4j3s2z
d4j3s2z

"Zenek” to fabularna historia jednego z najpopularniejszych twórców disco polo, Zenona Martyniuka, chłopaka z podlaskiej wsi, który dzięki uporowi i ciężkiej pracy osiągnął spektakularny ogólnopolski sukces.

– Telewizja Polska podjęła się odważnego projektu opowiedzenia o fenomenie muzyki disco za pośrednictwem języka współczesnego kina – powiedział prezes TVP Jacek Kurski.

– To jest przełom i wielkie święto dla Telewizji Polskiej i milionów fanów tej muzyki, do tej pory stygmatyzowanej i pomijanej w przestrzeni publicznej. Tymczasem disco polo jest fenomenem, które łączy kolejne pokolenia Polaków. Na przykładzie jednego człowieka, zwykłego chłopaka z Podlasia, który porwał Polaków do tańca, opowiedzieliśmy o tym niesamowitym zjawisku i zapewniliśmy mu stosowną oprawę – podkreślił Prezes TVP.

W tytułową rolę "Zenka” wcieliło się dwóch aktorów: Jakub Zając, który zagrał piosenkarza z początków kariery w latach 80-tych, oraz Krzysztof Czeczot, odtwórca roli Zenka dojrzałego, osiągającego wielkie sukcesy na scenie disco polo. W pozostałych rolach występują: Klara Bielawka (żona Danuta), Agnieszka Suchora i Roman Gancarczyk (rodzice Zenka), Jan Frycz (ojciec Danusi), Piotr Cyrwus, Magdalena Berus, Andrzej Andrzejewski i Karol Dziuba. Gościnnie towarzyszą im gwiazdy muzyki disco lat 80-tych: autor przeboju wszechczasów "Never ending story” – Limahl oraz John McInerney, wokalista legendarnej grupy Bad Boys Blue.

d4j3s2z

Zdjęcia do filmu "Zenek” realizowane były na Podlasiu oraz w okolicach Warszawy. Reżyserem filmu jest Jan Hryniak ("Trzeci”, "Trik”), a autorkami scenariusza są Marta Hryniak oraz Ilona Łepkowska.

Film "Zenek” jest ważny z jeszcze jednego powodu: to pierwszy film fabularny, wyprodukowany w całości przez Telewizję Polską:

– Film „Zenek” jest otwarciem tego nowego rozdziału w historii marki TVP i wstępem do wielkiego wyzwania – produkcji filmów kinowych. Dotychczas byliśmy koproducentami wielu filmów, ale nigdy dotąd – producentami. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła oraz jego bohaterowi, Zenonowi Martyniukowi, za to że pozwolił opowiedzieć o sobie w tym filmie – podkreślił Jacek Kurski.

Wirtualna Polska jest patronem medialnym filmu "Zenek"

d4j3s2z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j3s2z