Filmy o hakerach – TOP 10. Oto najsłynniejsi kinowi cyberprzestępcy
W historii kina doczekaliśmy wielu filmów o złoczyńcach. Widzowie jednym tchem są w stanie wymienić produkcje poświęcone mordercom, rabusiom napadającym na banki czy szeroko pojętym oszustom. Przełom XX i XXI wieku dał twórcom filmowym nowy typ przestępcy, który idealnie nadaje się do ukazania na wielkim ekranie. Mowa tu oczywiście o hakerach. Ich działalność w cyberprzestrzeni, choć nie obfituje w drastyczne sceny przyprawiające o gęsią skórkę, wielokrotnie stawała się kanwą do opowiedzenia pasjonujących i porywających historii. Które filmy o hakerach są naszymi ulubionymi?
Filmy o hakerach przybierają najczęściej postać owianych aurą tajemniczości thrillerów, które uświadamiają widzowi, ile niebezpieczeństw czyha na niego każdego dnia w sieci. Wśród najlepszych produkcji poświęconych temu typowi przestępczości, znajdują się też kultowe obrazy o wyższej wartości artystycznej. Dość wspomnieć o tym, że hakerzy nierzadko są stałym elementem filmów utrzymanych w cyberpunkowym klimacie. Za przykład może nam posłużyć chociażby dzieło Ruperta Sandersa „Ghost in the Shell”, które 31 marca weszło na ekrany polskich kin.
Aktorska wersja słynnego anime z 1995 roku, opartego na mandze Masamunego Shirowa, przedstawia losy ludzkości w niedalekiej przyszłości. W futurystycznym świecie powstaje elitarna jednostka policyjna, na czele której staje hybryda człowieka i robota. Główna bohaterka (w tej roli Scarlett Johansson)
otrzymuje specjalne zadanie schwytania groźnego hakera.
Z okazji premiery „Ghost in the Shell” przedstawiamy listę dziesięciu najciekawszych produkcji ukazujących złoczyńców, którzy za pomocą komputera są w stanie złamać każde cybernetyczne zabezpieczenia. Oto zestawienie TOP 10 najlepszych filmów o hakerach w historii.
Hakerzy
W niniejszym zestawieniu znalazło się również miejsce dla „Hakerów” Iaina Softleya. Sensacyjna produkcja przedstawia perypetie młodego speca komputerowego, który w wieku 11 lat zdołał złamać zabezpieczenia sprzętowe komputerów na Wall Street. Kilka lat później, Dade Murphy trafia na ślad wielkiej hakerskiej afery. Wraz z przyjaciółmi bohater chce zapobiec kradzieży milionów dolarów. W rolach głównych Jonny Lee Miller, Angelina Jolie i Jesse Bardford.
Tron
Naszą listę najlepszych filmów o hakerach otwiera „Tron” w reżyserii Stevena Lisbergera. Disneyowska produkcja z 1982 roku to jedna z najstarszych opowieści o cybernetycznych przestępcach. Obraz ukazuje historię niejakiego Kevina Flynna (Jeff Bridges) – „komputerowego włamywacza”, który w dziwnych okolicznościach zostaje wciągnięty do własnego komputera. Okazuje się, że we wnętrzu maszyny funkcjonuje cywilizacja zbliżona do tej znanego nam z realnego świata. Główny bohater dowiaduje się, że rządy w okablowanym świecie sprawuje pewien demoniczny program. Kevin, jako autor niektórych części systemów, w których został zamknięty, próbuje zamienić dyktatorską aplikację nowym programem. Zadanie to oczywiście okazuje się bardzo trudne do realizacji. „Tron” to jedno z najważniejszych dzieł w historii gatunki sci-fi. Użyte w produkcji rozwiązania technologiczne odcisnęły bardzo mocne piętno na sztuce animacji komputerowej.
WHO AM I. Możesz być kim chcesz
„WHO AM I. Możesz być kim chcesz” to trzymający w napięciu thriller Barana bo Odara, który przedstawia perypetie Benjamina. Bohater jest na co dzień nieśmiałym i zamkniętym w sobie nastolatkiem, który pewnego dnia spotyka charyzmatycznego Maxa. Nowy znajomy robi na Benie ogromne wrażenie. Jak się okazuje, chłopaków łączy wspólna pasja do komputerów, a w szczególności do hakerstwa. Max zaprasza Benjamina do zamkniętej grupy cyberwłamywaczy, którzy mają zamiar zawładnąć światem. W środowisku hakerskim poczynania zespołu bohaterów zaczynają zyskiwać rozgłos. Wraz ze sławą Max i Ben ściągają na siebie ogromne kłopoty. W rolach głównych Tom Schilling oraz Elyas M’Barek.
Link do zbrodni
„Link do zbrodni” w reżyserii Nacho Vigalondo skupia się na postaci Nicka Chambersa. Młody mężczyzna od lat jest wielkim fanem gwiazdy kina – Jill Goodart. Pewnego wieczoru ma on spotkać się ze swoją idolką na romantycznej kolacji. Nieoczekiwanie główny bohater otrzymuje wiadomość, że spotkanie zostaje odwołane. W zamian Nick dostaje jednak tajemniczy link, który kieruje do kolejnych internetowych odnośników. Za ich pomocą mężczyzna jest w stanie śledzić każdy krok Jill. Chłopak nie wie jednak, że z każdym kliknięciem wpędza się w poważne tarapaty. W rolach głównych Elijah Wood oraz Sasha Grey.
Kod dostępu
Kolejną pozycję w naszym zestawieniu zajęła sensacyjna produkcja Dominika Seny – „Kod dostępu”. Film opowiada o genialnym hakerze Stanley Jobsonie, który nawiązuje współpracę (po najoryginalniejszej rozmowie kwalifikacyjnej w historii kina) z niebezpiecznym Gabrielem Shearem. Szalony mafioso wymusza na głównym bohaterze dokonania skoku na pilnie strzeżone miliardy dolarów pochodzących z nielegalnych funduszy rządowych. Stanley nie chce się zgodzić na włamanie do systemu zabezpieczeń, ponieważ niedawno otrzymał od FBI zakaz zbliżania się do jakiegokolwiek urządzenia komputerowego. Gabriel wie jednak, jak skłonić hakera do pracy. Jeśli Stanley pomoże mu zdobyć pieniądze, otrzyma on solidną zapłatę, która pozwoli mu zacząć nowe życie i odzyskać kontakt z ukochaną córką. W rolach głównych Hugh Jackman, John Travolta oraz Halle Berry.
Gry wojenne
„Gry wojenne” Johna Badhama to historia młodego hakera, który w poszukiwaniu nowych gier komputerowych, przypadkowo włamuje się do wojskowego systemu operacyjnego. Bohater uruchamia program stawiający całą amerykańską armię w stan gotowości. W roli głównej Matthew Broderick.
Obława
Prawdziwym klasykiem wśród filmów o hakerach jest „Obława” Joe Chappelle’a. Produkcja ukazuje opartą na faktach historię jednego z najsłynniejszych komputerowych włamywaczy – Kevina Mitnicka. Bohater czuje się bezkarny i nie widzi problemu w tym, że za pomocą sieci jest w stanie złamać każde zabezpieczenia systemowe. Pewnego dnia, dzięki swoim hakerskim umiejętnościom, Kevin dostaje się do komputera szefa ochrony dużej firmy, który jednocześnie jest także ekspertem od cyfrowych kodów. Poszkodowany za wszelką cenę chce dowiedzieć się, kto stoi za włamaniem. Między panami rozpoczyna się pasjonujący pojedynek. W rolach głównych Skeet Ulrich, Russell Wong i Tom Berenger.
Dziewczyna z tatuażem
„Dziewczyna z tatuażem” Davida Finchera to ekranizacja słynnej powieści kryminalnej Stiega Larssona „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. Film skupia się na postaci dziennikarza śledczego Mikaela Blomkvista. Jego kariera jest zagrożona, gdy bohater zostaje oskarżony o zniesławienie. Mężczyzna postanawia nieco odpocząć od zawodu i przyjmuje dość nietypowe zlecenie zbadania sprawy zaginięcia 16-letniej Harriet Vagner. Do zdarzenia doszło wiele lat temu, jednak nigdy nie udało się ustalić, co tak naprawdę stało się z nastolatką. Blomkvist odkrywa, że dziewczyna mogła zostać zamordowana przez kogoś z rodziny. Aby to potwierdzić, Mikael zgłasza się po pomoc do mrocznej i doświadczonej przez los hakerki. We dwójkę odkrywają mroczną tajemnicę familii Vagnerów. W roli głównej Daniel Craig oraz Rooney Mara.
Włamywacze
O hakerach opowiada także film Phila Aldena Robinsona – „Włamywacze”. To opowieść o grupce złodziei, którzy zostają wynajęci przez… agentów federalnych. Ich celem jest zdobycie zaawansowanego technologicznie urządzenia, umożliwiającego dostanie się do każdego komputera na świecie. W rolach głównych Robert Redford, Sidney Poitier, Dan Aykroyd i River Phoenix.
Matrix
Tego filmu nie mogło zabraknąć na naszej liście. „Matrix” rodzeństwa Wachowskich to arcydzieło gatunku sci-fi oraz cyberpunkowych klimatów. Uhonorowana czterema Oscarami produkcja to opowieść o hakerze komputerowym Neo, który pewnego dnia nawiązuje kontakt z tajemniczym Morfeuszem. Mężczyzna zdradza mu, że świat, w którym do tej pory funkcjonuje, jest tak naprawdę fikcją. Neo otrzymuje możliwość poznania prawdy o sensie ludzkiego istnienia. Wraz z Morfeuszem oraz piękną Trinity starają się oni wyzwolić ludzkość z wirtualnego i prowizorycznego świata. W rolach głównych Keanu Reeves, Laurence Fishburne oraz Carrie-Anne Moss.