Filmy o nastolatkach
Filmy o nastolatkach to typ produkcji, które koncentrują się głównie na postaciach w okresie dorastania. Obrazy tego typu przedstawiają zazwyczaj codzienne problemy wchodzących w dorosłość bohaterów - np. pierwsze miłości, kłopoty w szkole, brak akceptacji w grupie rówieśników itd.
Filmy o nastolatkach mogą reprezentować różne gatunki. Zazwyczaj utożsamia się je z kinem młodzieżowym i familijnym. Nastoletni bohaterowie często pojawiają się też w komediach, dramatach, thrillera, horrorach, a nawet produkcjach science fiction.
Nastoletni bohaterowie są w kinie obecni od dawna. Przez długi czas problemy młodzieży były uznawane przez filmowców za drugorzędne. Sytuacja ta zmieniła się wraz z premierą "Buntownika bez powodu" legendarną rolą Jamesa Deana. To jeden z pierwszych obrazów, który został całkowicie poświęcony dorastającym postaciom i ich sprawom codziennym. Dzieło Nicholasa Raya ukazuje historię młodzieńca, który przenosi się wraz z rodzicami do nowego miasteczka i próbuje zyskać nowych przyjaciół. Jego nonkonformistyczna postawa budzi wśród miejscowych nastolatków podziw. Znajduje się jednak grono osób, którym zachowanie głównego bohatera nie przypada do gustu. Tytułowy buntownik szybko natrafia na nowych wrogów, a na dodatek wpada konflikt z prawem. Sporo do życzenia pozostawiają też jego kontakty z rodzicami.
Do innych klasyków filmów o nastolatkach zalicza się m.in. "Klub winowajców", "Zakochaną złośnicę", "Lody na patyku" i "American Pie". Wszystkie z tych filmów uznać można za przedstawicieli kina młodzieżowego. Na wyróżnienie zasługują też jednak inne gatunki. Doskonałymi dramatami o kulisach dorastania są chociażby takie dzieła jak "Przekleństwa niewinności", "Boyhood" i "Mustang". Nastolatkowie coraz częściej pojawiają się w ekranizacjach komiksów, o czym świadczyć może chociażby najnowsza odsłona przygód człowieka-pająka - "Spider-Man: Homecoming".
Nie można też nie wspomnieć o produkcjach, w których świat nastolatków zostaje przedstawiony w bardzo złym świetle. Szokujące świadectwa współczesnych zachowań młodych ludzi są chociażby domeną filmów, w których zaangażowany był Harmony Korine. Mowa tu m.in. o kontrowersyjnych "Dzieciakach", które w chwili swojej premiery wywołały niemały skandal. Dzieło Larry'ego Clarka (Korine był autorem scenariusza) przedstawił bowiem amerykańską młodzież lat 90. jako grupę degeneratów niestroniących od alkoholu, narkotyków, przemocy i przypadkowego seksu. Innym znanym dziełem Korine'a (tym razem już wyreżyserowanym przez niego samego) jest obraz "Spring Breakers", w którym zagrały najbardziej znane gwiazdki Disneya (np. Selena Gomez). Aktorki wcieliły się w postać zbuntowanych nastolatek, które za wszelką cenę starają się zdobyć pieniądze na imprezowy wyjazd do Kalifornii. W tym celu postanawiają dokonać napadu. Gdy osiągają swój cel, nawiązują znajomość z niebezpiecznym gangsterem.