Trwa ładowanie...
14-12-2016 11:12

Maja Ostaszewska o Europejskich Nagrodach Filmowych [WIDEO]

- Europejskie Nagrody Filmowe to fantastyczna uroczystość i jestem bardzo szczęśliwa z nagrody publiczności, którą tam dostaliśmy – mówiła Maja Ostaszewska w rozmowie z WP. - To dla nas bardzo ważna nagroda, bo głosy oddawali internauci z całej Europy – dodała aktorka nagrodzonego filmu „Body/Ciało”.

Share
d3e30dw

- Ta gala była również bardzo ważna, ponieważ filmowcy mieli silną potrzebę zamanifestowania wspólnoty, potrzeby jedności, europejskości. Dużo mówiło się o niezależności w sztuce. Ja pozwoliłam sobie na kilka zdań na temat kryzysu empatii i tolerancji na świecie – tłumaczyła Ostaszewska, podkreślając, że ma takie same poglądy, jak prowadzący Galę Maciej Stuhr.

Europejska Nagroda Filmowa to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1988 roku europejskim filmom przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Co drugi rok nagrody są wręczane w Berlinie, w latach parzystych ceremonie wręczenia nagród odbywają się w dużych miastach europejskich. Tegoroczna, 29. gala odbyła się we Wrocławiu. Nagrody zostały przyznane po raz pierwszy w 1988 roku, a statuetkę dla najlepszego filmu otrzymał wtedy Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”. W kolejnych latach wśród laureatów znaleźli się m.in. Roman Polański, Lars von Trier, Pedro Almodóvar, Paolo Sorrentino czy Michael Haneke.

Gośćmi tegorocznej ceremonii wręczenia ENF byli członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, tegoroczni laureaci i nominowani do Europejskich Nagród Filmowych, m.in.: aktor Pierce Brosnan – gość honorowy, nagrodzony za wkład w światową kinematografię, scenarzysta Jean-Claude Carrière – laureat nagrody za całokształt twórczości, aktor Hugh Grant – nominowany w kategorii Europejski Aktor 2016 za rolę w filmie „Boska Florence”, aktorka Isabelle Huppert. 29. Europejskie Nagrody Filmowe nominowana za rolę w filmie „Elle”, reżyserka Maren Ade nominowana w pięciu kategoriach za film „Toni Erdmann” oraz reżyserzy Pedro Almodóvar i Ken Loach. Gospodarzem wieczoru był Maciej Stuhr.

d3e30dw

A oto pełna lista nagrodzonych:

Film: "Toni Erdmann"
Dokument: "Fuocoammare. Ogień na morzu"
Reżyser: Maren Ade - "Toni Erdmann"
Aktorka: Sandra Hüller - "Toni Erdmann"
Aktor: Peter Simonischek - "Toni Erdmann"
Europejskie odkrycie: "Hymyilevä mies"
Scenariusz: Maren Ade - "Toni Erdmann"
Komedia: "En man som heter Ove"
Animacja: "Nazywam się cukinia"
Film krótkometrażowy: "9 Days – From My Window in Aleppo"
Nagroda publiczności: "Body/Ciało"
Zdjęcia (Prix Carlo di Palma): "Under Sandet"
Montaż: "Komuna"
Scenografia: Sufrażystka"
Kostiumy: "Under Sandet"
Charakteryzacja: "Under Sandet"
Muzyka: "Uczeń"
Dźwięki: "11 minut"

d3e30dw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e30dw
d3e30dw