Trwa ładowanie...
d2ybgae

Mowgli: Legenda dżungli

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
"Mowgli: Legenda dżungli" to amerykańsko-brytyjski film przygodowy z 2018 roku stworzony na podstawie powieści "Księga dżungli" autorstwa Rudyarda Kiplinga. Pierwotnie przeznaczony do dystrybucji kinowej, a po przejęciu praw przez platformę Netflix opublikowany w ich serwisie w 2018 roku.
d2ybgae
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Mowgli: Legenda dżungli - opis fabuły

Fabuła "Mowgli: Legenda dżungli" oparta jest na powieści Rudyarda Kiplinga zatytułowanej Księga dżungli. Film opowiada o perypetiach i dorastaniu ludzkiego chłopca o imieniu Mowgli (Rohan Chand, w polskiej wersji Karol Kwiatkowski), który wychowywał się w indyjskiej dżungli wraz z watahą wilków. Wraz z wiekiem chłopiec stopniowo poznaje prawa panujące w dżungli, w czym pomagają mu zaprzyjaźnieni z nim niedźwiedź Baloo (Andy Serkis, w polskiej wersji Jarosław Boberek) i pantera Bagheera (Christian Bale, w polskiej wersji Zbigniew Zamachowski).

Z czasem Mowgli zostaje zaakceptowany przez większość zwierząt zamieszkujących dżunglę - poza przerażającym tygrysem Shere Khanem (Benedict Cumberbatch, w polskiej wersji Robert Jarociński), który, delikatnie mówiąc, nie wydaje się przekonany. Gdy pewnego dnia Mowgli staje twarzą w twarz ze swoimi ludzkimi pobratymcami, nagle okazuje się, że w dżungli, którą teoretycznie znał, czają się znacznie większe niebezpieczeństwa, niż mógł się spodziewać.

Historia w filmie "Mowgli: Legenda dżungli" jest opowieścią o chłopcu, który jest wyraźnie rozdarty między dwoma światami. Nigdy nie czuł się w pełni mieszkańcem dżungli, ani cywilizowanego, ludzkiego świata. Jego głównym zadaniem będzie więc nie przetrwać, lecz odnaleźć siebie.

Mowgli: Legenda dżungli - bohaterowie, obsada

Głównymi bohaterami w filmie "Mowgli: Legenda dżungli" są tytułowy bohater Mowgli (Rohan Chand, w polskiej wersji Karol Kwiatkowski), John Lockwood (Matthew Rhys, w polskiej wersji Waldemar Barwiński) oraz Messua (Freida Pinto, polski głos nieznany). Pod pozostałych bohaterów głos podkładają między innymi Andy Serkis, Christian Bale, Benedict Cumberbatch, Naomie Harris, Cate Blanchett, Peter Mullan oraz Jack Reynor. W polskiej wersji językowej "Mowgli: Legenda dżungli" głosu udzielili z kolei Jarosław Boberek, Zbigniew Zamachowski, Robert Jarociński, Agnieszka Kunikowska, Agata Kulesza, Jerzy Stuhr oraz Mirosław Wieprzewski.

Mowgli: Legenda dżungli - scenariusz, reżyseria

W angielskiej wersji językowej za reżyserię "Mowgli: Legenda dżungli" opowiadał Andy Serkis, natomiast w Polsce rolę tę przejęła Joanna Węgrzynowska. Twórcą scenariusza jest Callie Kloves, natomiast polskie dialogi przygotował Tomasz Robaczewski. Za muzykę w filmie "Mowgli: Legenda dżungli" odpowiedzialny był hindusko-brytyjski muzyk Nitin Sawhney.

Mowgli: Legenda dżungli - ciekawostki

  • Film miał swoją oficjalną premierę 25 listopada 2018 roku w Mumbaju. Na platformie Netflix zadebiutował z kolei niecałe dwa tygodnie później, 7 grudnia.
  • Produkcja pierwotnie miała ukazać się w kinach pod tytułem "Mowgli: Chłopiec z dżungli", jednak plany te uległy zmianie w związku z przejęciem praw do dystrybucji filmu przez platformę Netflix.
  • Film otrzymał mieszane oceny od krytyków i uważany jest za bardziej "mroczną" odsłonę tej klasycznej historii.

Mowgli: Legenda dżungli - premiera

Pierwotnie premiera filmu "Mowgli: Legenda dżungli" miała się odbyć w październiku 2016 roku, jednak w grudniu 2014 roku przesunięto jej datę premiery na rok później. W kwietniu 2016 roku z kolei, tuż przed premierą filmu "Księga dżungli" autorstwa wytwórni Walta Disneya, premierę ponownie przesunięto, tym razem na 19 października 2018 roku. W lipcu 2018 roku potwierdzono, że ostatecznie film nie trafi do kin, a prawa do jego dystrybucji wykupiła od firmy Warner Bros. platforma Netflix.

Zanim prawa do dystrybucji filmu przekazano platformie Netflix, produkcja nosiła tytuł "Mowgli: Chłopiec z dżungli". Ostatecznie doszło do zmiany nazwy oraz, po wielu opóźnieniach, produkcja miała swoją premierę 25 listopada 2018 roku w Mumbaju. Oznacza to, że premiera "Mowgli: Legenda dżungli" została łącznie przesunięta o ponad dwa lata. Niecałe dwa tygodnie później, 7 grudnia 2018 roku, film został udostępniony dla subskrybentów serwisu Netflix. W Polsce film "Mowgli: Legenda dżungli" ukazał się tego samego dnia i zawierał polski dubbing.

Mowgli: Legenda dżungli
Tytuł oryginalny

Mowgli: Legend of the Jungle

Gatunek

przygodowy, familijny

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania

Rok produkcji

2018

Data światowej premiery

07.12.2018

Data polskiej premiery

07.12.2018

Czas trwania

104 min.

Reżyser
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ybgae
d2ybgae
d2ybgae