Najlepsze filmy o anoreksji

Najlepsze filmy o anoreksji
Źródło zdjęć: © materiał prasowy/Megafon.pl

13.11.2018 | aktual.: 14.11.2018 13:04

Film "Aż do kości" to film o młodej dziewczynie, która popada w anoreksję. Trafia do ośrodka pod opiekę lekarza stosującego niecodzienne metody leczenia.

Główną bohaterką filmu "Aż do kości" jest Ellen, dwudziestolatka o nieposkromionym charakterze i problemie z anoreksją. Przez lata odwiedzała kolejnych specjalistów, których metody leczenia na nic się zdawały wobec determinacji dziewczyny. Pewnego dnia jednak rodzina zmęczona jej chorobą wysyła Ellen do specjalnego ośrodka, prowadzonego przez dr. Williama Beckhama. Tam dziewczyna poznaje innych chorych, których postawy zaczynają jej imponować. Jest też pod wrażeniem sposobu leczenia anoreksji przez samego doktora.

Dramat "Aż do kości" to poruszająca opowieść o kształtowaniu w sobie samoakceptacji. W roli głównej wystąpiła Lily Collins, a na planie towarzyszył jej Keanu Reeves wcielający się w postać dr. Williama Beckhama.

1 / 6

Z miłości do Nancy (For the Love of Nancy)

Obraz
© Youtube.com | Stroman

W filmie "Z miłości do Nancy" ukazany jest dramat nie tylko dziewczyny cierpiącej na anoreksję, ale również jej rodziny.

Nancy, główna bohaterka filmu "Z miłości do Nancy", to dorosła dziewczyna, która zaczyna nowy etap w życiu. Wyjeżdża na studia do nowego miasta i w końcu może być niezależna. Bańka mydlana pryska, gdy okazuje się, że Nancy cierpi na poważne zaburzenia odżywiania. Jej rodzice zaniepokojeni stanem córki zaczynają batalię w sądzie o przywrócenie praw rodzicielskich nad dorosłą Nancy. Dzięki temu będą mogli osadzić dziewczynę w profesjonalnym ośrodku, który pozwoli jej powrócić do zdrowia. To będzie jednak bardzo długa i wyboista droga.

Film "Z miłości do Nancy" to godny polecenia dramat o anoreksji, który przedstawia kilka punków widzenia tej samej choroby. Film jest produkcją telewizyjną z 1994 roku.

2 / 6

Szczupłe (Thin)

Obraz
© Youtube.com | DimeBagDiva

Film dokumentalny "Szczupłe" to obraz czterech kobiet cierpiących na anoreksję. Bez upiększania reżyserka przedstawia smutną rzeczywistość obsesyjnej walki z kilogramami.

Bohaterkami dokumentu "Szczupłe" są cztery kobiety, Polly, Brittany, Alissa i Shelly. Są one podopiecznymi kliniki Renfrew Center znajdującej się w mieście Coconut Creek w stanie Florida. Wszystkie zmagają się z zaburzeniami odżywiania. Reżyserce filmu, znanej fotografce Lauren Greenfield, zwierzają się ze swoich dramatycznych przeżyć, obsesji bycia szczupłym i prawdziwych powodów, dla których się głodzą. Zagadnienie jest tym bardziej ważne, że w Stanach Zjednoczonych problem zaburzeń odżywiania dotyczy 5 milionów obywateli, w tym 500 tysięcy chorych na anoreksję.

Film dokumentalny "Szczupłe" to prawdziwy i poruszający obraz ludzkiego dramatu, który może doprowadzić nawet do tragedii.

3 / 6

Vincent chce nad morze (Vincent will Meer)

Obraz
© Youtube.com | Constantin Film

Niemiecki film "Vincent chce nad morze" przedstawia pewne choroby, w tym również anoreksję, w zupełnie inny sposób niż jak to było w poprzednich propozycjach filmowych.

Głównym bohaterem filmu "Vincent chce nad morze" jest tytułowy Vincent, chłopak chory na zespół Tourette'a. Jego zachowanie wynikające z choroby niesie zły PR ojcu, politykowi ubiegającemu się o reelekcje w wyborach, dlatego Vincent po śmierci matki trafia do zakładu psychiatrycznego. Tam poznaje Alexa, który zmaga się z nerwicą natręctw, a także Marie – zadeklarowaną anorektyczkę. Chłopak wpada na pomysł, aby uciec z ośrodka i wyjechać nad morze, gdzie będzie mógł rozsypać prochy matki. Wraz z Alexem i Marie kradnie samochód dyrektorki zakładu psychiatrycznego i cała trójka rusza w drogę ku wolności.

Film "Vincent chce nad morze" to fantastyczny obraz ukazujący chorych ludzi od zwyczajnej strony, ich marzenia, pragnienia i plany. Cztery lata po premierze filmu ukazała się amerykańska wersja tej historii "Troje na gigancie" z Robert Sheehan i Zoe Kravitz w rolach głównych.

4 / 6

Cena doskonałości (Perfect Body)

Obraz
© Youtube.com | Agnes Id

"Cena doskonałości" to kolejny film o anoreksji. Tym razem jednak powodem obsesji na punkcie wagi staje się sport.

Fabuła filmu "Cena doskonałości" krąży wokół postaci Andie Bradley, młodej, sympatycznej i inteligentnej dziewczyny, która pasjonuje się gimnastyką artystyczną. Rozpoczęte jeszcze w dzieciństwie ciężkie treningi owocują zakwalifikowaniem do kadry olimpijskiej. Po przeprowadzce do Seattle, gdzie rozpoczyna przygotowania do turnieju, dotychczasowe życie Andie zmienia się nie do poznania. Aby nie odstawać od grupy i przypodobać się trenerowi, a także nie stracić szansy na wyjazd na Olimpiadę, dziewczyna zaczyna się głodzić. Wkrótce okazuje się, że cierpi na anoreksję.

Film "Cena doskonałości" to produkcja telewizyjna z 1999 roku. Poruszony w niej temat jest jednak nadal aktualny mimo upływu niemal 20 lat.

5 / 6

Moja przyjaciółka Ana (Thinspiration)

Obraz
© Youtube.com | Pierwszy zwiastun

"Moja przyjaciółka Ana" to amerykański film z polskim akcentem. Opowiada o młodej tancerce, która zapada na anoreksję.

Główną bohaterką filmu "Moja przyjaciółka Ana" jest siedemnastoletnia Hannah trenująca taniec. W swoim fachu musi być szczupła i lekka, dlatego łatwo ulega namowom w kwestii pilnowania wagi. Pewnego dnia trafia na portal 'Thinspiration', gdzie propagowane są wszelkie metody wyszczuplenia sylwetki, w tym również głodówki. Dziewczyna wiedziona sugestiami założycielki strony, ButterflyAny, popada w anoreksję, która doprowadza ją do psychicznego i fizycznego wycieńczenia.

Film "Moja przyjaciółka Ana" to produkcja mówiąca nie tylko o anoreksji, ale również zagrożeniach, które płyną z pewnych stron internetowych. W rolę ButterflyAny wcieliła się polska aktorka Izabella Miko, główna rola przypadła Laurze Wiggins.

6 / 6

Moja chuda siostra (Min lilla syster)

Obraz
© Youtube.com | TIFF Trailers

Film "Moja chuda siostra" to doceniony przez krytyków obraz niemiecko-szwedzki, który przedstawia historię dwóch sióstr. Jedna z nich zapada na poważne zaburzenia odżywiania.

Fabuła filmu "Moja chuda siostra" opowiada o dwóch siostrach: starszej Katji, która trenuje łyżwiarstwo figurowe i młodszej Stelli pozostającej zawsze w cieniu siostry. Katja jest zawsze zajęta zajęciami w szkole lub na lodowisku, ale mimo to Stelli udaje się zauważyć, że z nastolatką dzieje się coś niedobrego. Okazuje się bowiem, że cierpi na poważne zaburzenia odżywiania. Chociaż młodsza siostra chce poinformować o tym rodziców, Katja wymusza na niej przysięgę milczenia. Wkrótce choroba dziewczyny doprowadzi całą rodzinę do skrajnej rozpaczy.

Film "Moja chuda siostra" został wyświetlony między innymi na festiwalu Berlinale w 2015 roku. W rolę Katji wcieliła się znana szwedzka piosenkarka młodego pokolenia, Amy Diamond.

najlepszy filmzaburzenia odżywianiadobry film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)