Najlepsze filmy o Holokauście

Najlepsze filmy o Holokauście
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Tatiana Naklicka

"Lista Schindlera" jest jednym z najważniejszych obrazów w historii kina, a zarazem jednym z najlepszych filmów o Holokauście, jaki kiedykolwiek powstał.

"Lista Schindlera" opowiada historię Oskara Schindlera, niemieckiego przemysłowca, który w trakcie II wojny światowej uratował przed śmiercią w obozie zagłady 1100 Żydów.

Film Stevena Spielberga z 1993 roku zdobył 6 Oscarów, w tym najważniejsze statuetki – za najlepszy film, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za najlepszą muzykę.

Co ciekawe pomimo świetnej roli Liama Neesona, który zagrał Schindlera, wyżej ceniony jest jego filmowy przeciwnik, typowy schwarzcharakter Ralph Fiennes wcielający się w postać Amona Goethego, komendanta obozu w Płaszowie.

Zastanawia nas czasami, jakby w tej kreacji odnalazł się Tim Roth, którego kandydatura była również rozważana przez reżysera.

1 / 11

Wybór Zofii (1982)

Obraz
© Youtube.com

"Wybór Zofii" w delikatny sposób porusza tematykę Holokaustu.

Stingo jest niedoświadczonym pisarzem pochodzącym z Wiginii, który przeprowadza się do Nowego Jorku, by odnaleźć inspirację do napisania książki. Wynajmuje mieszkanie w kamienicy, a jego sąsiadami jest dziwna para.

On – Nathan – to żydowski intelektualista obsesyjnie zbierający dowody potwierdzające hitlerowskie zbrodnie w czasie II światowej. Ona – Zofia – urodziła się w Krakowie. Trafiła do obozu koncentracyjnego w Auschwitz wraz z rodziną, mężem i dziećmi, jednak jako jedynej udało się jej ocalić własne życie.

Stingo zaprzyjaźnia się z Nathanem i Zofią. Na wspólnych spacerach poznaje tragiczną przeszłość bohaterów, która wywiera wielki wpływ na jego karierę pisarską.

"Wybór Zofii" to popis aktorski Meryl Streep – aktorka otrzymała Oscara za najlepszą filmową kreację. Nas ta statuetka wcale nie dziwi, a was?

2 / 11

Pianista (2002)

Obraz
© Materiały prasowe

"Pianista" to nasz kolejny oscarowy film opowiadający o Holokauście.

Adaptacja książki "Śmierć miasta. Pamiętniki Władysława Szpilmana" wykonana przez Romana Polańskiego może zostać uznana za dzieło wybitne. Reżyser nie ubarwił przedstawionej przez muzyka historii. Sceny, które poruszają podczas lektury, tak samo oddziałują na widza w kinie.

Zniszczenie Warszawy oglądamy oczami wybitnego pianisty, któremu udało mu się przeżyć w zgliszczach miasta.

"Pianistę" warto obejrzeć nie tylko dla oscarowej roli Adriena Brody'ego, ale również pięknej muzyki Wojciecha Kilara i zdjęć Pawła Edelmana. Ponadto do obrazu Romana Polańskiego warto wracać!

3 / 11

Życie jest piękne (1997)

Obraz
© Materiały prasowe

My uwielbiamy ten film, a wy?

Film Roberto Benigniego podzielił widzów – z jednej strony pojawiły się głosy, że o Holokauście nie można żartować, zaś z drugiej strony oglądający docenili przedstawioną na ekranie historię.

Guido jest typowym błaznem, który pewnego dnia poznaje piękną Dorę. Początkowo kobieta nie uznaje dziwnych zalotów mężczyzny, ale w końcu przekonuje się do niego. Guido i Dora biorą ślub, a wkrótce na świat przychodzi ich syn, Giouse. Szczęśliwe życie rodziny burzy II wojna światowa. Wszyscy trafiają do obozu koncentracyjnego. Guido stara się przekonać Giousego, że pobyt w tym strasznym miejscu to jedynie gra, w której trzeba zbierać punkty.

"Życie jest piękne" pokazuje wojnę w nietypowy sposób, jednak szczerze zachęcamy was do obejrzenia tego wzruszającego obrazu.

4 / 11

Europa Europa (1990)

Obraz
© Youtube.com

A może zainteresuje was film "Europa Europa"?

Film "Europa Europa" opowiada historię Salomona Perela, Żyda, który przez Niemców zostaje uznany za czystego aryjczyka. Dzięki temu chłopiec unika obozu koncentracyjnego, ale trafia do elitarnej szkoły Hitlerjugend.

Jak zakończą się jego losy? Czy Salomon poradził sobie w niemieckiej szkole? A może zmienił całkowicie swoje poglądy?

Film Agnieszki Holland jest uznawany za jeden z jej najlepszych obrazów. Reżyserka została nagrodzona za ten obraz Złotym Globem w 1992 roku. W 2011 roku Holland powróciła do tematyki Holokaustu filmem "W ciemności", który był polskim kandydatem do Oscara. Statuetkę otrzymał jednak dramat "Rozstanie".

5 / 11

Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)

Obraz
© Youtube.com | Miramax

Ten film wzruszył niejednego widza. Was również?

8-letni Bruno jest synem niemieckiego oficera, który przenosi się z rodziną z Berlina na wieś, ponieważ ojciec zyskał nową posadę. Pomimo zakazu opuszczenia wielkiej posiadłości, chłopiec coraz częściej wychodzi. Podczas jednej ze swoich wędrówek Bruno trafia pod siatkę obozu koncentracyjnego. Za nią siedzi nieśmiały Szmul. Chłopcy zaprzyjaźniają się, a żaden z nich nie jest w stanie przewidzieć tragedii.

Choć dramat "Chłopiec w pasiastej piżamie" jest obrazem lekko naciągającym fakty historyczne, to trudno nie wciągnąć się w tę opowieść, która pozostaje w głowie na długo po zakończeniu seansu.

6 / 11

Kapo (1960)

Obraz
© Youtube.com

Widzieliście dramat wojenny "Kapo" z 1960 roku?

Kiedy nastolatka Edith będąca Żydówką trafia do obozu koncentracyjnego, jej los wydaje się przesądzony, jednak dzięki życzliwości jednego z lekarzy zmienia imię na Nicole i zostaje kapo. Początkowo nie chce nadużywać władzy wobec więźniów, ale z czasem staje się coraz bardziej brutalna. Jej nastawienie zmienia się, kiedy umiera przyjaciółka Edith. Dziewczyna otrząsa się z amoku i planuje ucieczkę. Czy uda jej się zrealizować niebezpieczny plan?

Dramat "Kapo" był nominowany do Oscara. Za jego produkcję odpowiadają trzy państwa – Francja, Jugosławia i Włochy.

7 / 11

Syn Szawła (2015)

Obraz
© Materiały prasowe

Co sądzicie o oscarowym filmie "Syn Szawła"?

Akcja filmu "Syn Szawła" rozgrywa się w ciągu 36 godzin. Szaweł Auslander pracuje w obozie koncentracyjnym jako Sonderkommando. W jednym z trupów, którymi ma się zająć, dostrzega podobieństwo do swojego zmarłego syna. Pomimo niebezpieczeństwa postanawia pochować chłopca.

Film rozgrywa się w przeddzień buntu, do którego doszło jesienią 1944 roku w Auschwitz-Birkenau. Razem z reżyserem Laszlo Nemesem przemierzamy obozowe piekło.

Warto zwrócić uwagę, że obraz to jedynie 2,5 dnia, co sprawia, że nie ma w nim miejsca na zmartwychwstanie...

8 / 11

Pociąg życia (1998)

Obraz
© Youtube.com

Razem z bohaterami możemy udać się w podróż "Pociągiem życia".

Życie mieszkańców niewielkiej żydowskiej wioski na wschodzie Europy jest zagrożone przez żołnierzy, którzy pustoszą kolejne sztetle. Zebrana w nocy Rada obmyśla jednak plan, który ma im pomóc dostać się do Palestyny. Mieszkańcy budują własny pociąg, szyją mundury niemieckie, dostają podrobione dokumenty po to, aby uciec od widma obozu koncentracyjnego. Wszystkiego nie mogli jednak przewidzieć.

Czy mieszkańcom uda się dotrzeć do upragnionej ziemi obiecanej?

"Pociąg życia" to ciekawy film, którego zakończenie zaskoczy niejednego widza, który prawdopodobnie spodziewał się innego rozwiązania akcji, nie możemy jednak napisać nic więcej.

9 / 11

Nadzy wśród wilków (2015)

Obraz
© Youtube.com

"Nadzy wśród wilków" to adaptacja prozy Bruno Apitza.

"Nadzy wśród wilków" to ekranizacja książki niemieckiego pisarza, Bruno Apitza, który w powieści zamieścił wątki autobiograficzne.

Do obozu w Buchenwald trafia przemycony żydowski chłopiec. Więźniowie, wśród których znajdują się Polacy, Niemcy i Rosjanie za wszelką cenę próbują uratować dziecko, które jest dla nich odzwierciedleniem ostatniego bastionu człowieczeństwa. Czy uda im się uratować chłopca? Tym bardziej że widmo nadchodzącego ratunku jest coraz bliżej, a żołnierze stają się coraz bardziej okrutni wobec więźniów.

"Nadzy wśród wilków" to niemiecka propozycja z 2015 roku. Polecamy wam również film o tym samym tytule z 1963 roku.

10 / 11

Amen. (2002)

Obraz
© Youtube.com

Przy produkcji filmu "Amen." współpracowali Niemcy, Finowie, Francuzi, Amerykanie oraz Rumuni.

Oficer SS Kurt Gernstein był odpowiedzialny w czasie II wojny światowej za dostarczenie do obozów zagłady śmiercionośnego cyklonu B. Pomimo wszystko żołnierz nie chce patrzeć na tragedię. Za wszelką cenę stara się dotrzeć do jak największej liczby osób, w tym samego papieża, aby poinformować go o tragedii, które dokonują się codziennie na terenie obozów porozrzucanych po całej Europie. Czy uda się mu przekonać Piusa XII, aby zainteresował się losami więźniów?

"Amen." jest ciekawie przedstawionym dramatem wojennym, który można obejrzeć.

11 / 11

Kropla słońca (1999)

Obraz
© Youtube.com

Warto poznać losy rodziny Sonnenscheinów.

Węgierski reżyser Istvan Szabo stworzył wyjątkowy portret trzech pokoleń rodziny Sonnescheinów, który sięga początku XX wieku, następnie przenosi się w czasy II wojny światowej, zaś kończy na współczesności.

Kolejni potomkowie rodziny z linii męskiej (Ignatz, Adam i Ivan) są odgrywani przez Ralpha Fiennesa. Tym samym nasz ranking poniekąd zatacza koło, ponieważ rozpoczęliśmy go od obrazu, w którym aktor również pojawił się w filmie, jednak jako nazista.

"Kropla słońca" to interesujący obraz z ciekawymi kreacjami Rachel Weisz, Williama Hurta oraz Jennifer Ehle.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)