Trwa ładowanie...
datlfb1

Nowy film twórcy "Wesela" prawie gotowy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
kadr z filmu "Dom zły"
kadr z filmu "Dom zły" (Film It)
datlfb1

Zakończyły się zdjęcia do "Domu złego" - najnowszego filmu Wojtka Smarzowskiego - twórcy Wesela, jednego z najlepszych polskich filmów ostatnich lat.

Zdjęcia realizowano przez 32 dni, z czego pierwszy wątek filmu (18 dni) jesienią ubiegłego roku, drugi (14 dni) w styczniu tego roku. Ekipa czekała z rozpoczęciem zdjęć do drugiego wątku "stanu wojennego" na odpowiednie warunki pogodowe. Gdy spadł śnieg i chwyciły ostre mrozy, filmowcy wyjechali w Beskid Niski, by realizować zdjęcia. Najniższa odczuwalna temperatura na planie doszła do - 33 stopni Celsjusza, przy silnym wietrze. Oprócz Beskidu Niskiego, zdjęcia do filmu kręcono w Bieszczadach oraz Warszawie i jej okolicach.

Fabuła filmu - Dom zły składa się z dwóch, przeplatających się wątków. Akcja pierwszego rozgrywa się jesienią 1978 roku w bieszczadzkiej wsi, kiedy to do pracy w miejscowym PGR przybywa nowy pracownik, Edward Środoń. Na noc zatrzymuje się w gospodarstwie Dziabasów, gdzie podczas suto "zakrapianej" nocy dochodzi do tragedii.

datlfb1

Drugi wątek rozgrywa się w 1982 roku, podczas zimowego dnia Stanu Wojennego. Porucznik Mróz przeprowadza wizję lokalną mająca pomóc w wyjaśnieniu dramatycznych wydarzeń sprzed 4 lat. Podejrzanym jest Środoń. Co wydarzyło się feralnej nocy w gospodarstwie Dziabasów. Do czego zdolny był Edward Środoń? Główne role w filmie zagrali: Marian Dziędziel, Kinga Preis , Arkadiusz Jakubik, Bartłomiej Topa i Robert Więckiewicz.

Do współpracy przy Domu złym Wojciech Smarzowski zaprosił znanych i uznanych filmowców. W realizację filmu zaangażowani są operator Krzysztof Ptak (Orzeł za zdjęcia do Mojego Nikifora), scenograf Marek Zawierucha (nagroda w Gdyni za film Cztery noce z Anną) oraz kostiumograf Katarzyna Lewińska (nagroda w Gdyni za Boisko bezdomnych).

Producentem filmu jest studio Film It, w którym Wojciech Smarzowski zrealizował w 2004 roku Wesele uhonorowane na festiwalu w Gdyni 5 nagrodami (w tym Nagrodą Specjalną Jury), Paszportem Polityki za mistrzowską reżyserię oraz bezkompromisowość w portretowaniu brzydszej twarzy naszej codzienności oraz 5 Orłami, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz.

Film wejdzie na ekrany kin w Polsce jesienią 2009 roku.

datlfb1

Podziel się opinią

Share
datlfb1
datlfb1