Trwa ładowanie...
ycipk-4b5iqy
ycipk-4b5iqy

Ostatni król Szkocji - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie
Podziel się

Ja sam uważam się za najpotężniejszą postać świata – Idi Amin

To mogło wyglądać na dziką przygodę w dalekim kraju, ale kiedy młody i naiwny lekarz przybywa do Ugandy lat 70. XX wieku – licząc na zabawę, słońce i możliwość zaoferowania chęci swojej pomocy – wkrótce odkrywa, że znalazł się na drodze do najciemniejszego zakątka ziemi: ludzkiego serca.

Taka jest fabuła OSTATNIEGO KRÓLA SZKOCJI, emocjonującego thrillera, który wskrzesza na ekranie Ugandę pod rządami dyktatora Idi Amina.

Film, subtelnie łączący fakty z literacką fikcją i mający wiele odniesień do współczesności, jest przede wszystkim aktorskim popisem Foresta Whitakera w roli Amina, ale zarazem pozostaje przejmującym obrazem ludzkich zachowań: charyzmatycznego, lecz psychopatycznego władcy, który doprowadza swój kraj do ruiny, oraz świadka historii, który znajduje w sobie odwagę, by się mu przeciwstawić.

ycipk-4b5iqy

Wszystko zaczyna się w chwili, kiedy szkocki lekarz Nicholas Garrigan (James McAvoy) leci do Ugandy w poszukiwaniu przygody, romansu i satysfakcji płynącej z pomocy krajowi, który rzeczywiście potrzebuje jego medycznych talentów. Wkrótce po przybyciu Garrigan zostaje wezwany do dziwnego wypadku: Idi Amin, nowy przywódca państwa, rozbił swoje maserati w zderzeniu z krową.

Przejmując kontrolę nad popadającą w chaos sytuacją, Garrigan robi na Aminie niezwykłe wrażenie. Zafascynowany szkocką historią i kulturą przywódca z miejsca czuje sympatię do Garrigana i wkrótce proponuje mu stanowisko swego osobistego lekarza.

Oferta jest tak nieprawdopodobna, że lekarz nie potrafi odmówić – tak zaczyna się jego odyseja przez wewnętrzny krąg jednego z najbardziej przerażających reżymów Afryki. Z początku Garrigan daje się uwieść ujmującej osobowości Amina i jego ambitnym planom rozwoju Ugandy, ale także jego pasji do szybkich samochodów, pięknych kobiet i wystawnych przyjęć.

Z czasem Garrigan staje się zausznikiem dyktatora, doradcą i prawą ręką, obserwującym narastające patologie – porwania, morderstwa i nie dające się opisać okrucieństwo, w które sam jest zamieszany. Uwięziony w moralnej otchłani morderczej megalomanii Amina, Garrigan niemal zaprzedaje mu duszę. Ale kiedy w końcu próbuje powstrzymać zło, sam musi walczyć o przetrwanie.

Tytuł oryginalny

Last King of Scotland, The

Gatunek

dramat, historyczny

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

2006

Data światowej premiery

09.02.2007

Czas trwania

121 min.

Obsada
ycipk-4b5iqy

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

ycipk-4b5iqy
ycipk-4b5iqy