Rusza kinowa karuzela. Jakie filmy będzie można obejrzeć od 21 maja?
Decyzja rządu o możliwości wcześniejszego otwarcia kin nie wywołała wielkiego poruszenia wśród właścicieli i dystrybutorów. Kinowa karuzela na poważnie ruszy 28 maja. Kto zdąży otworzyć się wcześniej, będzie miał czas na "małe przetarcie".
Wszystko wskazuje na to, że 21 maja działalność wznowią głównie kina studyjne, choć niewykluczone, że wystartują także niektóre wielosalowe obiekty. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż pierwszy tydzień będzie miał charakter testowy. W kinach obowiązywać będzie oczywiście reżim sanitarny, umożliwiający sprzedaż maksymalnie 50 proc. miejsc na sali.
Decyzja rządu o przyśpieszeniu możliwości otwarcia kin o 8 dni nie wywołała wielkiej paniki wśród dystrybutorów, jednak pewne korekty w grafiku premier zostały wprowadzone. Początkowo 21 maja miała pojawić się w kinach tylko jedna nowość, jednak teraz zapowiedzianych jest już aż 6 premierowych tytułów. Będą one dzielić się w repertuarze kin z seansami wyświetlanymi w ramach przedpremierowych pokazów oraz z nielicznymi pozostałościami z ubiegłego roku.
Poniżej lista tytułów, które będą miały premierę w polskich kinach do końca maja.
21 maja
"Ojciec" - bohater oscarowej gali. Brytyjski dramat zdobył dwie statuetki. Nagrodzony został scenariusz adaptowany oraz kreacja Anthony'ego Hopkinsa. Dla pochodzącego z Walii aktora to drugi Oscar w karierze. Ten pierwszy został zdobyty niemal przed 30 laty ("Milczenie owiec"). "Ojciec" jest adaptacją sztuki teatralnej autorstwa Floriana Zellera, który jest też reżyserem filmu. Jest to historia starszego mężczyzny chorującego na demencję. Mieszają mu się osoby, wydarzenia, pory dnia. Czasami nie potrafi nawet zorientować się, w którym momencie życia się znajduje. W jednej chwili widzi córkę jako dojrzałą kobietę, a zaraz potem dostrzega inną twarz z innego fragmentu życia. Poruszające studium choroby, wobec której jesteśmy tak bardzo bezsilni.
"Świat, który nadejdzie" - połowa XIX w. Na północy stanu Nowy Jork mieszka na farmie małżeństwo. Od czasu śmierci ich małej córeczki rzadko ze sobą rozmawiają, ich dni wypełnione są pracą. Jednak, wraz z nadejściem wiosny, Abigail poznaje piękną przybyszkę, która ze swoim mężem wynajmuje sąsiednią farmę. Kobiety nawiązują intymną relację, która wypełni pustkę w ich życiu. Amerykański dramat otrzymał nagrodę w Wenecji dla najlepszego filmu o tematyce homoseksualnej.
"Ludzki głos" - krótkometrażowa produkcja Pedro Almodovara i pierwszy film hiszpańskiego reżysera zrealizowany po angielsku. Jej bohaterką jest kobieta (wspaniała Tilda Swinton). Zakochana, poniżona i zdesperowana. Prowadzi swoją ostatnią rozmowę telefoniczną z mężczyzną, który od niej odszedł. Miota się po opuszczonym mieszkaniu, gotowa na każdy desperacki czyn. A może to jednak tylko poza w dramacie zwanym rozstanie?
"Martin Eden" - włoska produkcja z nagrodzoną w Wenecji rolą Luca Marinellego. Historia miłości i klasowego mezaliansu została zainspirowana powieścią Jacka Londona. Bohater wywodzący się z klasy robotniczej spotyka na swej drodze młodą kobietę z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny. Poprzez zdobycie wykształcenia i karierę pisarską chce zatrzeć klasową różnicę. Z książki wiemy, że jego starania zakończą się porażką. Warto przekonać się czy filmowcy mieli więcej optymizmu.
"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu" - kolejna część przygód młodych detektywów. Tym razem bohaterowie szwedzkiego filmu będą musieli zmierzyć się, jak wskazuje tytuł, z rabusiem pociągów. Co gorsza, lokalna policja zamknęła właśnie detektywistyczne biuro Lassego i Mai. Nie powstrzyma to ich jednak wcale. Będą zbierać dowody, analizować fakty, a podejrzanych będzie coraz więcej. Tymczasem do miasteczka zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się pojawi?
"Nellu Rapp – upiorna agentka" - druga szwedzka produkcja dla młodych widzów. W tym filmie sprawa jest dużo poważniejsza niż w przypadku "Rabusia z pociągu". Mała agenta musi bowiem walczyć z potworami i duchami.
28 maja
"Nomadland" - w końcu widzowie będą mogli obejrzeć film, o którym słyszą i czytają od wielu miesięcy. Amerykański dramat otrzymał w tym roku trzy Oscary w najważniejszych kategoriach: najlepsza produkcja, reżyseria i pierwszoplanowa aktorka. Bohaterką filmu jest Fern (nagrodzona Oscarem Frances McDormand), która po tym jak w wyniku recesji straciła cały dorobek życia, postanawia wyruszyć w drogę jako współczesna nomadka. Cały swój majątek pakuje do vana i rozpoczyna podróż po bezkresnym amerykańskim zachodzie. Czy film pochodzącej z Chin Chloe Zhao rzeczywiście jest wart Oscarów? Najważniejsze, że będziemy mieli możliwość przekonania się o tym w kinie, na dużym ekranie.
"Cruella" - pierwsza wysokobudżetowa hollywoodzka produkcja, która po lockdownie zawita w naszych kinach. Nowy film Disneya przedstawia historię buntowniczych początków jednej z najbardziej znanych postaci disnejowskiego świata - Cruelli de Mon (w tej roli zdobywczyni Oscara Emma Stone). Akcja filmu rozgrywa się w Londynie w szalonych latach 70. Młoda Estella, bystra i kreatywna dziewczyna, dzięki swoim projektom pragnie zyskać sławę w świecie mody. Niestety, nawiąże znajomość z niewłaściwymi osobami…
"Krudowie 2: Nowa era" - odlotowa animacja studia DreamWorks. W Polsce premierowy tytuł, ale w wielu krajach wyświetlany jest w kinach od listopada ubiegłego roku. Tym razem popularna rodzina jaskiniowców, wciąż poszukując dla siebie miejsca do życia, natrafia na coś kompletnie niespodziewanego, inną rodzinę. Mieszka ona sobie bardzo wygodnie i bezpiecznie w domku na drzewie w otoczonym murem gospodarstwie. Podejrzane, prawda?
"Nocny konwój" - francuski kryminał w starym, dobrym stylu. Troje policjantów kontra przestępstwa i przemoc na paryskich ulicach. Pewnej nocy stróże prawa otrzymują nietypowe zadanie – mają eskortować nielegalnego imigranta na lotnisko, skąd zostanie deportowany do swojej ojczyzny. Bohaterowie dowiadują się, że czeka tam na niego wyrok śmierci. Moralny dylemat sprawia, że policjantka zaczyna kwestionować swoją misję.
"Wolka" - polsko-islandzka produkcja. W głównej roli będziemy mogli zobaczyć Olgę Bołądź. Bohaterkę filmu poznajemy w więzieniu. Annie zostały ostatnie dni odsiadki, a to oznacza, że zbliża się czas, aby rozliczyć się z przeszłością. Jej nadrzędnym celem jest odnalezienie Doroty, z którą ma rachunki do wyrównania. Poszukiwania sprowadzają ją na Islandię, gdzie podając się za przyjaciółkę Doroty, szybko zyskuje zaufanie jej rodziny. Tylko one dwie wiedzą, o co toczy się gra…
29 maja
"Mortal Kombat" – produkcja, dla której inspiracją była bestsellerowa seria gier wideo. Nowa wersja przeboju z lat 90. ubiegłego wieku. Film jest znacznie bardziej brutalny niż poprzednie części cyklu. Reżyser Simon McQuoid, zgodnie z zapowiedzią, zaprezentował widzom wiele "kultowych ciosów oraz ikonicznych i brutalnych fatality".
"Pierwsza krowa" – western, ale bardzo nietypowy. Zaskakująca opowieść, łamiąca stereotypowe wyobrażenie o mężczyznach na Dzikim Zachodzie. Bohaterowie są tu zaradni, twardzi, zahartowani, ale okazują życzliwość, oferują pomoc i całkiem za darmo rozmowę o marzeniach.