TOP 5: ekranizacje komiksów, o których nie masz pojęcia

Ekranizacje popularnych komiksów są dla współczesnego kina ważną siłą napędową. To właśnie wysokobudżetowe filmy na podstawie historyjek obrazkowych przyciągają do kin największe tłumy. Zatem nic dziwnego, że każdego roku swoje premiery ma co najmniej kilka produkcji tego typu. Czasem zdarza się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dany film jest oparty na komiksie. Takich przypadków historia kina zna całkiem sporo.

TOP 5: ekranizacje komiksów, o których nie masz pojęcia
Źródło zdjęć: © mat. prasowe

Ekranizacje popularnych komiksów są dla współczesnego kina ważną siłą napędową. To właśnie wysokobudżetowe filmy na podstawie historyjek obrazkowych przyciągają do kin największe tłumy. Zatem nic dziwnego, że każdego roku swoje premiery ma co najmniej kilka produkcji tego typu. Czasem zdarza się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dany film jest oparty na komiksie. Takich przypadków historia kina zna całkiem sporo.

Filmy oparte na komiksach opowiadają zazwyczaj o losach superbohaterów, którzy dzięki nadprzyrodzonym mocom ratują świat z opresji. Warto jednak wiedzieć, że historyjki obrazkowe nie zawsze poświęcone są herosom w obcisłych kostiumach. Często zdarza się, że komiksy poruszają zdecydowanie poważniejsze tematy i przeznaczone są dla starszych i wyrobionych czytelników. Z okazji premiery animacji „Batman: Zabójczy żart” postanowiliśmy przybliżyć pięć najciekawszych filmów, powstałych na podstawie komiksów. Większość widzów nie ma pojęcia, że ich scenariusze zainspirowały właśnie historie obrazkowe.

"Historia przemocy"
Listę TOP 5 najlepszych filmów na podstawie nieznanych szerzej komiksów otwiera „Historia przemocy” w reżyserii Davida Cronenberga. To mroczny kryminał opowiadający historię Toma Stalla. Bohater wiedzie na pozór szczęśliwe i spokojne życie. Mężczyzna ma ukochaną żonę, dwoje dzieci i własną restaurację. Pewnego razu do lokalu Toma przychodzi dwóch mężczyzn. Jak się okazuje, mają oni zamiar przeprowadzić napad. Główny bohater obezwładnia napastników, po czym pozbawia ich życia. Wyczyn Toma szybko staje się głośnym tematem w mediach. Sam właściciel lokalu stara się powoli wrócić do dawnego życia. W mieście pojawia się tajemniczy nieznajomy, który rozpoznaje w Stallu kogoś, kto skrzywdził go przed wieloma laty. „Historia przemocy” to film oparty na komiksie Johna Wagnera i Vince’a Locke’a. Losy głównego bohatera pokazują, jak tytułowa przemoc jest w stanie wpłynąć na umysł jednostki. Obraz wypełniają świetnie zrealizowane, bezkompromisowe sceny. W rolach głównych Viggo Mortensen, Maria Bello, Ed Harris oraz
William Hurt.

"Ghost World"
Na podstawie komiksu powstał także film Terry’ego Zwigoffa.„Ghost World” przedstawia historię dwóch dorastających przyjaciółek. Enid i Rebecca to ekscentryczne nastolatki, które lada moment mają ukończyć szkołę średnią. Marzeniem bohaterek jest wyrwanie się z rodzinnych domów. Pewnego dnia Enid i Rebecca nawiązują znajomość z dziwacznym Seymourem. Pojawienie się mężczyzny wystawi ich przyjaźń na ogromną próbę.
Scenariusz „Ghost World” oparty jest na komiksie o tym samym tytule autorstwa Daniela Clowesa. Materiał bazowy filmu to jeden z najważniejszych przedstawicieli kierunku „inteligentnych komiksów”, na które wybuchła moda w latach 80. Sam obraz Zwigoffa, choć nie okazał się wielkim przebojem kinowym, zyskał bardzo dobre recenzje i dziś przez wiele osób uznawany jest za kultowy. W rolach głównych Scarlett Johanson, Thora Birch oraz Steve Buscemi.

"Droga do zatracenia"
„Droga do zatracenia” Sama Mendesa to jeden z najmroczniejszych i najbardziej klimatycznych dramatów gangsterskich wyprodukowanych po roku 2000. Scenariusz filmu powstał na bazie komiksu Maksa Allana Collinsa oraz Richarda Piersa Raynera. W rolach głównych wystąpili Tom Hanks, Tyler Hoechlin, Paul Newman oraz Jude Law. Obraz uhonorowano Oscarem za najlepsze zdjęcia.
Lata 30. XX wieku. Michael Sullivan jest związany z miejscową mafią kierowaną przez Johna Rooneya. Obu panów łączą niezwykle przyjazne relacje. Sullivan nie potrafi jednak zawiązać nici porozumienia ze swoim dwunastoletnim synem. Pewnego dnia Michael Junior staje się świadkiem okrutnego mordu dokonanego przez syna bossa gangu. Psychopatyczny Connor Rooney rozpoznaje chłopca i postanawia zgładzić całą rodzinę Sullivanów. Syn Johna osobiście odbiera życie żonie i młodszemu synowi Michaela. Główny bohater wraz z Michaelem Juniorem ucieka z miasta. Mężczyzna chce za wszelką cenę pomścić śmierć swojej rodziny.

Czy to możliwe, by komedia romantyczna opierała się na komiksie? Okazuje się, że tak. „Tamara i mężczyźni” Stephena Frearsa to brytyjska produkcja powstała na podstawie powieści graficznej Posy Simmonds. Obraz przedstawia perypetie tytułowej Tamary – młodej i atrakcyjnej dziennikarki, która powraca do rodzinnej wsi, aby sprzedać dom należący do nieżyjącej matki. W przeszłości główna bohaterka była typem brzydkiego kaczątka. Jednak przez lata Tamara wydoroślała i stała się ponętną kobietą. Jej przybycie powoduje, że lokalni mężczyźni tracą dla niej głowę. To oczywiście prowadzi do wielu nieoczekiwanych i komicznych sytuacji. W rolach głównych występują Gemma Arterton i Dominic Cooper.

"Red"
Kolejnym filmem, który ku zaskoczeniu wielu osób również powstał na bazie komiksu, jest „Red” w reżyserii Roberta Schwentkego. Ta pełny akcji i humoru akcyjniak opowiadający historię emerytowanych agentów CIA wrobionych w organizację zamachu terrorystycznego. W rolach głównych m.in. Bruce Willis, Morgan Freeman, Helen Mirren i John Malkovich. Kasowy przebój Schwentkego opiera się na fabule komiksowej miniserii o tym samym tytule autorstwa Warrena Ellisa i Cully’ego Hamnera.

W. Chentkiewicz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)