Trwa ładowanie...

“Wyklęty” na festiwalu “Młodzi i film” poza regulaminem. Zablokowanie filmu to nie skandal, tylko zaniechanie dystrybutora

Szefowie koszalińskiego festiwalu “Młodzi i film” zakwalifikowali film “Wyklęty” Konrada Łęckiego o ostatnim żołnierzu “wyklętym”, odrzuconym w preselekcji. Wcześniej odrzucono go ze względu na nieczytelną kopię filmu. Prawicowe media doszukiwały się w tej decyzji skandalu.

Share
“Wyklęty” na festiwalu “Młodzi i film” poza regulaminem. Zablokowanie filmu to nie skandal, tylko zaniechanie dystrybutoraŹródło: Materiały prasowe
d1z2ki1

Po spekulacjach prawicowych mediów szefowie festiwalu Paweł Strojek i Janusz Kijowski ogłosili, że zdecydowali się dopuścić film “ze względu na wagę poruszonego w tym obrazie tematu”. W tym celu musieli odejść od regulaminu. Wcześniej film nie zakwalifikował się ze względu na złą jakość kopii, którą otrzymali.

- Kopia opatrzona była znakiem wodnym wkomponowanym w nieomal cały kadr, co uniemożliwiało komisji zapoznanie się z treścią i wizualną stroną przesłanego materiału w stopniu, który pozwalałby na ocenę filmu. Trzykrotnie wystosowana prośba do dystrybutora o przesłanie nowej kopii, z tradycyjnie umieszczonym na niej znakiem wodnym, pozwalającym na odbiór i ocenę filmu, pozostała bez odpowiedzi - tłumaczyli organizatorzy w oficjalnym oświadczeniu.

Prawicowe media dopatrzyły się w ich decyzji osobistych pobudek. “To decyzja stryja Kijowskiego” - pisał portal wpolityce, odwołujący się do faktu, że wieloletnim dyrektorem programowym festiwalu jest Janusz Kijowski, stryj byłego szefa KOD. Z kolei portal Niezależna pisał, że Janusz Kijowski jest synem Józefa Kijowskiego, który "po zakończeniu wojny jako oficer LWP walczył z Żołnierzami Wyklętymi".

d1z2ki1

Po obejrzeniu debiutu Konrada Łęckiego na poprawnej kopii komisję selekcyjna dopuściła film do konkursu, o czym poinformowała w oficjalnym komunikacie:

W związku z wieloma nieporozumieniami związanymi ze zgłoszeniem nieczytelnej kopii filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego, po obejrzeniu tego debiutu przez komisję selekcyjną, ze względu na wagę poruszonego w tym obrazie tematu, organizatorzy 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film postanowili wyjątkowo odejść od regulaminu i zakwalifikować w/w film do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych.

Obecnie w programie festiwalu jest dwanaście filmów:

 1. "Butterfly Kisses", reż. Rafael Kapelinski
 2. "Diversion End", reż. Michał Krzywicki {premiera polska}
 3. "Fale", reż. Grzegorz Zariczny
 4. "Kamper", reż. Łukasz Grzegorzek
 5. "Kosmos", reż. Marcin Kamiński {premiera polska}
 6. "Królewicz Olch", reż. Kuba Czekaj
 7. "Ostatnia rodzina", reż. Jan P. Matuszyński
 8. "Plac zabaw", reż. Bartosz M. Kowalski
 9. "Solace", reż. Wojtek Wojtczak jr {premiera polska}
 10. "Wieża", reż. Karolina Breguła
 11. "Wszystkie nieprzespane noce", reż. Michał Marczak
 12. "Wyklęty", reż. Konrad Łęcki
d1z2ki1

Koszaliński festiwal "Młodzi i Film” to największa polska impreza poświęcona filmowym debiutom. Odbędzie się w dniach 19-24 czerwca.

d1z2ki1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z2ki1
d1z2ki1