Wystartował festiwal Młodzi i Film w Koszalinie
Polskie premiery "Diversion End", "Kosmosu" i "Solace", spotkania z Wojciechem Pszoniakiem i Zofią Wichłacz oraz debiutantami - to część wydarzeń 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych, który rozpoczął się 19 czerwca. W programie m.in. pokaz filmu "Wyklęty" o "Żołnierzach Wyklętych", odrzuconego w preselekcji i dołączonego do konkursu poza regulaminem. Prawica doszukiwała się w tej decyzji skandalu.
Festiwal od lat pokazuje pełno- i krótkometrażowe debiutanckie polskie filmy. W tym roku w programie znalazły się m.in. takie produkcje, jak "Kamper" Łukasza Grzegorzka, "Królewicz Olch" Kuby Czekaja, "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka i "Wyklęty" Konrada Łęckiego. Nie zabraknie premier.
Bohaterem "Diversion End" Michała Krzywickiego jest nieśmiały złodziejaszek, Oleg, który wplątuje się razem z kumplem-policjantem w kryminalno-erotyczną intrygę. "Kosmos" Marcina Kamińskiego to historia o trójce przyjaciół, odciętych od świata w samym środku beskidzkiego lasu. W jednej z ról zobaczyć będzie można Marcina Kowalczyka. "Solace" Wojciech Wojtczak Jr. to z kolei historia trójki ludzi, którzy próbują rozliczyć się ze swoją przeszłością.
W konkursie filmów krótkometrażowych obejrzeć będzie można kilkadziesiąt produkcji fabularnych, animowanych i dokumentalnych. W programie znalazły się m.in. takie tytuły, jak "16.03" z udziałem Agnieszki Żulewskiej, "Pars Pro Toto" z Jerzym Radziwiłowiczem w roli Zdzisława Beksińskiego, "Skwar" wyreżyserowany przez Agatę Trzebuchowską i Mateusza Pacewicza, "Miss Holocaust" Michaliny Musielak czy "Cargo" Sławomira Shutego i Tomasza Bochniaka.
*Widzowie festiwalu zobaczą także "Wyklętego", dopuszczonego do konkursu po naciskach ze strony prawicowych mediów. Wcześniej film nie zakwalifikował się ze względu na złą jakość kopii, którą otrzymali organizatorzy imprezy. “To była decyzja stryja Kijowskiego” - pisał portal wpolityce, odwołujący się do faktu, że wieloletnim dyrektorem programowym festiwalu jest Janusz Kijowski, stryj byłego szefa KOD. *Z kolei portal Niezależna pisał, że Janusz Kijowski jest synem Józefa Kijowskiego, który "po zakończeniu wojny jako oficer LWP walczył z Żołnierzami Wyklętymi".
Filmy oceniać będą dwa składy jurorskie. Pełne metraże ocenią Tomasz Wasilewski (przewodniczący) oraz Agata Buzek, Bogdan Dziworski, Borys Lankosz i Dorota Masłowska. W jury filmów krótkometrażowych znaleźli się Jacek Borcuch (przewodniczący), Robert Jaszczurowski, Aleksandra Maciuszek, Bronka Nowicka i Mateusz Rakowicz.
Pozakonkursowo odbędzie się m.in. retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy, a także pokazy spektakli Teatru Telewizji.
Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami - swoim doświadczeniem podzielą się m.in. Wojciech Pszoniak i Zofia Wichłacz. Młodzi adepci sztuki filmowej będą mogli wziąć również udział w licznych warsztatach i panelach dyskusyjnych. Wśród prowadzących znalazły się selekcjonerki festiwalu Sundance - Dilcia Barrera i Kim Yutani. Operatorskie wyzwania przybliżą Arkadiusz Tomiak i Piotr Sobociński Jr.
Festiwal potrwa do 24 czerwca. Więcej informacji znaleźć można na stronie imprezy.