Trwa ładowanie...
d2e0kae

Amber Valletta

Najnowsze informacje
3.8
(14 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Phoenix, Arizona, USA

Filmografia:
Seriale:

Zemsta (Lydia Davis)

Pod osłoną nocy (Coraline)

d2e0kae
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Amber Valletta to amerykańska modelka i aktorka. Karierę rozpoczynała jako ambasadorka takich marek jak Chanel, Louis Vuitton, Prada czy Versace, jednak jest także znana z ról w takich produkcjach jak "Co kryje prawda", "Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta", "Transporter 2", "Człowiek z miasta" czy "Martwa cisza". W późniejszych latach pojawiała się też w serialach telewizyjnych takich jak "Zemsta" czy "Blood and Oil".

Amber Valletta - życiorys

Amber Valletta, a właściwie Amber Evangeline Valletta, urodziła się w Phoenix w stanie Arizona jako cóka Theresy Maleby, która pracowała na poczcie. Aktorka spędziła młodość w mieście Tulsa w stanie Oklahoma, gdzie uczęszczała do szkoły Booker T. Washington High School. Jako mała dziewczynka od zawsze marzyła o byciu modelką, dlatego matka zapisała ją już jako nastolatkę do szkoły modelek. Wkrótce okazało się, że Amber Valletta ma predyspozycje do tego zawodu, dzięki czemu zaczęła otrzymywać swoje pierwsze profesjonalne kontrakty.

Amber Valletta - kariera jako modelka

Największe sukcesy w świecie modelingu Amber Valletta odnosiła w latach 90., gdzie porównywana była między innymi do Kate Moss czy Evy Herzigovej. W czasie lat swojej światności przyszła aktorka pojawiła się aż trzynaście razy na okładce amerykańskiego wydania magazynu "Vogue". Jej rekord pobiła jedynie Claudia Schiffer, która pojawiła się na jego łamach piętnaście razy. Jednocześnie Amber Valletta sygnowała swoim nazwiskiem takie światowej sławy marki jak Giorgio Armani, Chanel, Louis Vuitton, Prada, Gucci czy Versace, czym szybko zapracowała na miano supermodelki. Mimo późniejszej kariery aktorskiej przez lata wciąż pojawiała się na wybiegach, a także reprezentowała markę Escada.

Amber Valletta - kariera jako aktorka

Debiutem Amber Valletty była rola w filmie komediowym "Drop Back Ten", w którym zagrała w 2000 roku. Rok później zagrała z kolei w produkcji "Co kryje prawda", gdzie pojawiła się na dużym ekranie u boku takich sław jak Harrison Ford czy Michelle Pfeiffer. Niedługo potem otrzymała też rolę w filmie "Family Man", gdzie grała z Nicolasem Cagem. W kolejnych latach występowała między innymi w produkcjach "Starsza pani musi zniknąć" i "Mama na obcasach" obok Bena Stillera, Drew Barrymore, Kate Hudson czy Hayden Panetierre. W 2005 roku do filmografii Amber Valletty dołączyła rola w filmie "Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego mężczyzny".

Mimo oskarżeń, że role Amber Valletty ograniczają się jedynie do filmów komediowych, ona sama wkrótce zaczęła też odgrywać postacie w nieco innym tonie niż dotychczas. W kolejnych latach widzowie mogli ją zobaczyć w produkcjach "Transporter 2", "Martwa cisza", "Przeczucie", "Gamer" oraz "Nasza niania jest agentem". W 2011 roku modelka postanowiła przyjąć rolę Lydii Davis w operze mydlanej stacji ABC "Zemsta", która była początkiem jej aktywności na szklanym ekranie. W międzyczasie Amber Valletta pojawiła się też w kilku teledyskach, między innymi u boku takich gwiazd jak piosenkarz country Keith Urban oraz członków formacji The Black Eyed Peas - will.i.am'a i Fergie.

Amber Valletta - życie prywatne

Amber Valletta urodziła się w Phoenix w amerykańskim stanie Arizona, jednak młodość spędziła w Tulsie w Oklahomie. Pierwszym mężem modelki był Hervé Le Bihan, za którego wyszła w 1994 roku. Dwa lata później para złożyła pozew o rozwód. W 2000 roku Valletta spotykała się z Chipem McCawem, siatkarzem olimpijskim, z którym doczekała się syna Audena. Para pobrała się w 2003 roku, jednak 12 lat później zdecydowali się rozstać. W późniejszych latach modelka spotykała się z fryzjerem gwiazd Teddym Charlesem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e0kae
d2e0kae
d2e0kae