Trwa ładowanie...
d3srmag
Aktualności

Dziś wręczenie Orłów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dziś wręczenie Orłów
d3srmag

Wieczorem podczas gali w Teatrze Narodowym w Warszawie poznamy laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2007. O nagrody Polskiej Akademii Filmowej walczy 29 filmów, pokazywanych w kinach co najmniej przez tydzień w 2006 roku.

Faworytami są: "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego (oba otrzymały po 9 nominacji) oraz "Plac Zbawiciela" Joanny i Krzysztofa Krauze - nominowany w 8 kategoriach. Te trzy tytuły rywalizują między innymi o tytuł najlepszego polskiego filmu 2006. roku, a ich twórcy o miano najlepszego reżysera.

Na statuetki Orłów 2007 mogą liczyć pierwszoplanowe aktorki: Jowita Budnik za "Plac Zbawiciela", Kinga Preis (czyt. Prais) za rolę w "Statystach" i Karolina Gruszka za "Kochanków z Marony". Nominowani aktorzy pierwszoplanowi to:Janusz Gajos za kreację w "Jasminum",Marek Kondrat za "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" i - zmarły niedawno - Leon Niemczyk za swą ostatnią rolę w filmie "Po sezonie".

d3srmag

Film Agnieszki Holland "Kopia Mistrza" walczy o statuetkę Orła w kategorii najlepszego europejskiego filmu 2006 roku, podobnie jak "Volver" Pedro Almodovara oraz "Wiatr buszujący w jęczmieniu" Kena Loacha.

Nagrodę za Osiągnięcia Życia odbierze Witold Sobociński, twórca zdjęć m.in. do "Wesela" Wajdy, "Sanatorium pod klepsydrą" Hasa oraz "Frantica" Polańskiego. Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Zwycięzców wyłania Polska Akademia Filmowa, licząca ponad 500 członków.

W poprzednich latach Nagrody za Osiągnięcia Życia otrzymali: Jerzy Hoffman, Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz, Roman Polański, Tadeusz Konwicki, Stanisław Różewicz, Andrzej Wajda oraz Wojciech Jerzy Has.


d3srmag

Podziel się opinią

Share
d3srmag
d3srmag