Gene Tierney była ikoną piękna. Miłość doprowadziła ją do próby samobójczej
01.05.2024 | aktual.: 02.05.2024 09:00
"Najpiękniejsza kobieta w historii kina" - tak mówił o Gene Tierney szef studia 20th Century Fox Darryl Zanuck. Była nie tylko piękna, ale też utalentowana. Role w hollywoodzkich hitach przyniosły jej sławę i rozpoznawalność. Z kolei związek z projektantem mody doprowadził aktorkę na skraj samobójstwa.
W latach 40. XX wieku Gene Tierney stała się popularna. Wówczas za ikony piękna uchodziły takie gwiazdy jak Rita Hayworth, Ava Gardner czy Hedy Lamarr. Jednak to właśnie Gene była uważana za najładniejszą z nich. Symetryczna twarz, niebieskie oczy i starannie pomalowane na czerwono usta przyciągały wzrok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tierney wywodziła się z klasy średniej. Ojciec aktorki był dobrze prosperującym maklerem ubezpieczeniowym. Nie mogła narzekać na brak pieniędzy w dzieciństwie. Gdy dorosła, zaczęła występować na Broadway’u, gdzie została szybko zauważona przez hollywoodzkiego potentata Zanucka. Dzięki niemu Gene podpisała kontrakt z 20th Century Fox.
Mając zaledwie 20 lat, otrzymała swoją pierwszą, ważną rolę w filmie Fritza Langa "Powrót Franka Jamesa" (1940 r.). Trzy lata później wystąpiła wraz z Donem Amechem w "Niebo może zaczekać" Ernesta Lubitscha.
Jednak to rola w produkcji "Laura" Otta Premingera przyniosła jej największą sławę. Zagrała Tierney, młodą karierowiczkę, która nagle powróciła do świata żywych po tym, jak wszyscy sądzili, że została zamordowana.
Rok 1945 zaowocował nominacją do Oscara za udział w filmie "Pozostaw ją niebiosom", w którym odegrała rolę obsesyjnej socjalistki o morderczych skłonnościach. Miała świat u swych stóp. Co takiego wydarzyło się później, że Gene chciała targnąć się na własne życie?
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen "Reniferka", przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony "Konfliktu" i zachwycamy się zaskakującą fabułą "Sympatyka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:
Dzieci Gene Tierney i Olega Cassiniego
Tierney, będąc w ciąży z pierwszym dzieckiem, zaraziła się różyczką od jednej z fanek. Wirus doprowadził do tego, że w 1943 r. aktorka urodziła córkę, Darię Cassini, która była głucha i cierpiała na ciężkie upośledzenie umysłowe.
Drugie dziecko, również córka, przyszła na świat pięć lat później. Christina urodziła się zdrowa.
Stan psychiczny aktorki
Gene kochała Olega ponad wszystko. Kiedy się rozstali, załamała się do tego stopnia, że jej rolę w filmie "Mogambo" przejęła inna aktorka. Kiedy w 1955 r. zagrała w filmie "Lewa ręka Boga" u boku Humphreya Bogarta, była tak rozchwiana emocjonalnie, że nie mogła zapamiętać swoich kwestii. Reżyser wspierał ją na planie, a prywatnie radził, aby szukała pomocy.
W tamtych czasach nie było mowy o pomocy psychologa czy psychiatry, jak obecnie. Gene w ramach terapii została poddana serii elektrowstrząsów, które znacznie osłabiły jej pamięć. W 1957 r. była w tak złym stanie, że ledwo odwiedziono ją od skoku z dachu 14-piętrowego budynku. Trafiła do kliniki Menninger w Kansas.
Pomoc w ośrodku okazała się skuteczna. Na początku lat 60. Tierney wyszła za mąż za potentata naftowego W. Howarda Lee. Para przeprowadziła się do Teksasu. Aktorka zmarła w 1991 r. na skutek rozedmy płuc.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.