Trwa ładowanie...

Michael J. Fox cierpi na nieuleczalną chorobę. Ukrywał się z jeszcze jednym problemem

Michael J. Fox od ponad 30 lat zmaga się z postępującą chorobą Parkinsona. Gwiazdor w dokumencie o samym sobie wyjawił, że z tego powodu zaczął sięgać po alkohol i narkotyki.

Michael J. Fox od ponad 30 lat cierpi na ParkinsonaMichael J. Fox od ponad 30 lat cierpi na ParkinsonaŹródło: fot. PAP
d2a2isf
d2a2isf

Michael J. Fox najbardziej zasłynął z kultowej już serii filmów "Powrót do przyszłości". Aktor od dawna mierzy się z chorobą Parkinsona. To ona ostatecznie sprawiła, że jego kariera nie potoczyła się tak, jak mu wróżono pod koniec lat 80.

Choroba Parkinsona rozwija się powoli, dopiero po czasie jej objawy przybierają na sile. Niekontrolowane ruchy całego ciała, problemy z pamięcią, mową i motoryką to te najbardziej znane. Jako że choroba nie ma gwałtownego przebiegu, trudno jest ją zauważyć w pierwszych latach jej rozwoju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz: Jedzenie, które pogarsza pamięć. Lepiej unikać

Tak też było u Foxa. Pierwsze objawy pojawiły się, gdy miał niespełna 30 lat. Aktor wyznał, że zwiastunem choroby było drganie małego palca. Zaczął je odczuwać na planie filmu "Doktor Hollywood" w roku 1991. Szczegół został przez niego nieco zbagatelizowany. Aktor wybrał się do lekarza, ale bez żadnych obaw. Ten podszedł do sprawy bardzo poważnie i skierował go na szereg badań.

d2a2isf

Wyniki były zaskakujące. Wykazały, że Fox choruje na Parkinsona. Diagnoza była dla niego szokiem. O tym wszystkim opowiedział w dokumencie "Still: A Michael J. Fox Movie", który wyświetlono na odbywającym się właśnie festiwalu Sundance. 61-latek wyznał, że w tamtym czasie podczas kręcenia kolejnych filmów zawsze trzymał rekwizyty w lewej ręce, by ukryć drżenie prawej.

Po chwili zaczął ukrywać się z chorobą w inny sposób. - Piłem, żeby uciec. Nie wiedziałem, co się dzieje. Nie wiedziałem, co nadchodzi. Więc myślałem, co mi szkodzi wypić cztery lampki wina i może kieliszek? Bez wątpienia byłem alkoholikiem. Jednak minęło już 30 lat bez picia - stwierdził wprost w filmie.

Kadr z filmu "Still: A Michael J. Fox Movie" fot. mat. pras.
Kadr z filmu "Still: A Michael J. Fox Movie"Źródło: fot. mat. pras.

Co więcej, alkohol to niejedyna rzecz, po którą sięgał Fox, by radzić sobie z Parkinsonem w początkowej fazie. Jak sam przyznał, łykał tabletki dopaminy jak cukierki. - Stałem się wirtuozem w przyjmowaniu narkotyków. Osiągałem szczyt we właściwym czasie i miejscu - stwierdził.

d2a2isf

Fox wyznał, że to jego żona, aktorka Tracy Pollan, a także dzieci, sprawili, że wytrzeźwiał. Jednak jego pierwsze lata bez alkoholu były wyzwaniem. - Alkohol sprowadził mnie niemal na dno, ale przy abstynencji czułem się jeszcze gorzej. Nie mogłem już uciec od samego siebie - wspomina gwiazdor w filmie.

Aktor przez siedem lat ukrywał przed światem, że cierpi na Parkinsona. Opowiedział o tym publicznie dopiero w 1998 r. Z aktorstwa wycofał się ostatecznie rok temu. Założona przez niego organizacja non-profit (Fundacja Michaela J. Foxa) wspiera badania nad chorobą Parkinsona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2a2isf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a2isf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj