Trwa ładowanie...
festiwal
06-09-2010 13:08

Debiutanci w walce o główną nagrodę festiwalu w Koszalinie

14 filmów, wśród nich "Lincz", inspirowany dramatycznymi wydarzeniami we Włodowie, i "Nie ten człowiek" z Piotrem Adamczykiem i Wojciechem Pszoniakiem w obsadzie, walczyć będzie o główną nagrodę na 29. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Debiutanci w walce o główną nagrodę festiwalu w Koszalinie
d1783rp
d1783rp

Impreza odbędzie się w dniach 14-18 września. Jej program przedstawiono w piątek na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak poinformowano, filmy w konkursie pełnometrażowych debiutów fabularnych oceniać będzie jury w składzie: aktorka Ewa Błaszczyk, reżyserzy Robert Gliński, Dariusz Gajewski i Katarzyna Rosłaniec oraz operator Zdzisław Najda.

Celem festiwalu "Młodzi i Film" jest prezentacja dokonań polskich filmowców dopiero rozpoczynających zawodową karierę oraz "wyławianie" spośród nich największych talentów. Na przestrzeni lat w Koszalinie debiutowało wiele przyszłych gwiazd polskiego kina, wśród nich: Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi.

W osobnych konkursach prezentowane są na festiwalu filmy pełno- i krótkometrażowe; fabularne, dokumentalne i animowane. Główna nagroda, Wielki Jantar, jest przyznawana w konkursie pełnometrażowych fabuł.

d1783rp

W tym roku o Wielkiego Jantara walczyć będą: "Belcanto" Ryszarda Macieja Nyczki, "Cisza" Sławomira Pstronga, "Erratum" Marka Lechkiego, "Hel" Kingi Dębskiej, "Krzysztof" Dariusza Twaróga, "Lincz" Krzysztofa Łukaszewicza, "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali, "Nie opuszczaj mnie" Ewy Stankiewicz, "Nie ten człowiek" Pawła Wendorffa, "Non sono pronto" Michała Grzybowskiego, "Piksele" Jacka Lusińskiego, "Prosta historia o miłości" Arkadiusza Jakubika, "Zero" Pawła Borowskiego i "Zwerbowana miłość" Tadeusza Króla.

"To filmy nieskażone komercją, płynące z głębi serca" - ocenił dyrektor programowy festiwalu "Młodzi i Film", reżyser Janusz Kijowski.

"Lincz" jest inspirowany dramatycznymi zdarzeniami we Włodowie (Warmińsko-Mazurskie) z 2005 roku, gdy z rąk sąsiadów zginął 60-letni Józef C. Akcja filmu Łukaszewicza rozgrywa się w mazurskiej wsi. Zamordowany zostaje 60-letni mężczyzna. W zabójstwo jest zamieszanych sześciu miejscowych. Denat okazuje się być recydywistą, który przez lata terroryzował okoliczne wsie. Miejscowi, wcześniej niekarani, zostają oskarżeni o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem. W postać terroryzującego wieś recydywisty wcielił się Wiesław Komasa. W obsadzie są też m.in.: Leszek Lichota - jako jeden z braci biorących udział w tragicznych zdarzeniach - Łukasz Simlat, Iza Kuna, Tamara Arciuch.

Prawdziwe zdarzenia były punktem wyjścia także dla twórców "Ciszy" (reż. Sławomir Pstrong, scenariusz: Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz i Marek Kłosowicz)
. To film o grupie polskich licealistów zabitych przez lawinę. W obsadzie m.in.: Edyta Olszówka, Marcin Perchuć i Olga Frycz.

d1783rp

W filmie "Nie ten człowiek" zagrali m.in.: Bartosz Turzyński, Lesław Żurek, Piotr Adamczyk, Jan Frycz, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Globisz, Kinga Preis i Ewa Dałkowska. Główny bohater, dobiegający trzydziestki Kuba (w jego roli Turzyński), decyduje się za namową rodziców podjąć pierwszą pracę. Nie wie, że uwikła się w serię zaskakujących zdarzeń.

"Hel", "Zero" i "Piksele" można już było oglądać w kinach. "Matka Teresa od kotów" trafi na ekrany 17 września - to mroczna historia o dwóch chłopcach, którzy mordują własną matkę. "Erratum" Marka Lechkiego, z Tomaszem Kotem w roli głównej, uhonorowano w tym roku w Gdyni nagrodą za debiut reżyserski i Nagrodą Dziennikarzy. Arkadiusz Jakubik, który wyreżyserował "Prostą historię o miłości", znany jest głównie jako aktor - wystąpił m.in. w filmie Wojciecha Smarzowskiego "Dom zły".

O Wielkiego Jantara walczył będzie także film fabularny Ewy Stankiewicz, autorki dokumentu "Solidarni 2010". Stankiewicz zaprezentuje w Koszalinie fabułę "Nie opuszczaj mnie" z Agnieszką Grochowską w obsadzie.

Wstęp na wszystkie projekcje na festiwalu w Koszalinie będzie wolny. Pokazy będą odbywać się m.in. w kinie Kryterium. Jednym z organizatorów imprezy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Zobacz także: Filmy o miłości

d1783rp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1783rp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj