Filmy o tańcu – TOP 10

Filmy o tańcu – TOP 10
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

23.12.2016 | aktual.: 26.04.2019 13:11

Wśród kinomanów nie brakuje osób uwielbiających taniec. Nic zatem dziwnego, że co jakiś czas na wielkim ekranie pojawiają się produkcje poświęcone tej żywiołowej i przepełnionej różnymi emocjami dziedzinami sztuki. Filmy o tańcu mogą przybrać formę lekkiego i przyjemnego romansu, zapadającego w pamięć musicalu, ale również wstrząsającego dramatu psychologicznego. Niektóre obrazy tego typu na stałe już zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii X muzy.

Lada moment Sylwester, zaraz po nim karnawał, zatem taneczny sezon w pełni. Co więcej, od 23 grudnia w polskich kinach można obejrzeć dramat Stéphanie Di Giusto– „Tancerka”, który opowiada o dziewczynie specjalizującej się w tzw. tańcu serpentynowym. Artystka oddana całkowicie swojej pasji, wkrótce staje się gwiazdą paryskiej opery. Jej legendzie zagrozi dopiero piekielnie zdolna młodsza konkurentka. W rolach głównych występują Soko, Lily-Rose Melody Depp, Gaspard Ulliel i Mélanie Thierry.

Z okazji premiery obrazu prezentujemy specjalne zestawienie dziesięciu najlepszych filmów o tańcu. Dajmy się ponieść wspaniałej muzyce i przypomnijmy sobie najciekawsze produkcje poświęcone najróżniejszym pląsom i parkietowym akrobacjom. Oto nasz TOP 10 najlepszych filmów o tańcu.

1 / 10

"Footloose"

Obraz
© East News

Zestawienie najnamiętniejszych filmów o tańcu otwiera „Footloose” Herberta Rossa. Muzyczny melodramat przedstawia historię nastolatka, który przeprowadza się z Chicago do małego miasteczka na prowincji. W nowym miejscu zamieszkania burmistrz wprowadził całkowity zakaz organizowania zabaw i słuchania muzyki rockowej. Chłopak nie chce podporządkować się surowym regułom. Bohater buntuje rówieśników i namawia do organizacji tanecznej imprezy. W roli głównej żywiołowy Kevin Bacon.

2 / 10

"Wytańczyć marzenia"

Obraz
© Materiały prasowe

Wytańczyć marzenia” Liz Friedlander to oparty na prawdziwych wydarzeniach film o nauczycielu tańca, który przyjmuje posadę instruktora w publicznej szkole w Nowym Jorku. Tam mężczyzna spotyka się z trudną młodzieżą, którą trudno przekonać do uwielbianego przez niego salonowego stylu tańca. Wkrótce między nauczycielem a jego podopiecznymi nawiązuje się nić porozumienia. Łącząc ze sobą elementy klasyki z nowoczesnym hip-hopem tworzy on wyjątkowy układ. W roli głównej Antonio Banderas.

3 / 10

"Step Up – Taniec zmysłów"

Obraz
© Materiały prasowe

Wśród najlepszych filmów o tańcu znalazł się również „Step Up – Taniec zmysłów” w reżyserii Anne Fletcher. Przebojowy romans opowiada o nastoletnim chuliganie, który przez swój kolejny wybryk zostaje skazany na prace społeczne w lokalnej szkole tańca. Tam poznaje piękną studentkę, w której od razu się zakochuje. Dziewczyna zaraża go swoją pasją. W ten sposób rodzi się między nimi gorące uczucie. W rolach głównych Channig Tatum i Jenna Dewan-Tatum.

4 / 10

"Gorączka sobotniej nocy"

Obraz
© East News

To bez dwóch zdań jeden z najbardziej roztańczonych filmów w historii kina. Pląsający na parkiecie John Travolta od niemal 40 lat nieustannie rozczula serca damskiej części widzów. „Gorączka sobotniej nocy” jest dziś w zasadzie produkcją kultową, będącą prawdziwą wizytówką ery disco lat 70.

19-letni Tony na co dzień pracuje w sklepie z farbami. Chłopak z utęsknieniem wypatruje nadejścia każdego sobotniego wieczoru. To właśnie wtedy wraz ze swoimi kolegami wyrusza na podbój lokalnej dyskoteki. Tony kocha taniec, a przy okazji nie stroni z używek wiążących się z imprezowym stylem życia. Bohater wkrótce zauważa, że jego podejście do świata zaczyna przysparzać mu coraz więcej kłopotów.

5 / 10

"Pina"

Obraz
© Materiały prasowe

PinaWima Wendersa to zrealizowany z rozmachem dokument, będący jednocześnie hołdem dla dokonać choreografki Piny Bausch. Film ukazuje wspomnienia ludzi, którzy mieli okazję współpracować z artystką. Przez pryzmat jej dokonań oczom widzom zaprezentowana zostaje niezwykła historia o tańcu jako ucieleśnieniu doskonałego piękna.

6 / 10

"Billy Elliot"

Obraz
© East News

Billy Elliot” nie jest zwykłym filmem o tańcu. Komediodramat Stephena Daldry’ego to przede wszystkim niezwykła opowieść o pasji oraz pogoni za marzeniami. Produkcja koncentruje się na losach jedenastoletniego chłopca wychowywanego w rodzinie górniczej. Ojciec Billy’ego marzy, aby ten został profesjonalnym bokserem. Chłopiec odkrywa jednak, że jego powołaniem jest balet. W tajemnicy przed zaborczym rodzicem wymyka się na kolejne lekcje tańca. W końcu jego sekret wychodzi na jaw. W roli głównej debiutujący wówczas na wielkim ekranie Jamie Bell.

7 / 10

"Czarny łabędź"

Obraz
© Materiały prasowe

Skoro poruszony już został temat baletu, nie sposób nie wspomnieć o trzymającym w napięciu „Czarnym łabędziuDarrena Aronofsky’ego. Film opowiada historię baletnicy, która pragnie otrzymać zdobyć główną rolę w słynnym „Jeziorze łabędzim”. Dziewczyna podporządkowuje temu celowi całe swoje życie. Godzi się nawet na psychiczne znęcanie ze strony dyrektora artystycznego. Wkrótce w życiu głównej bohaterki zjawia się zmysłowa konkurentka. Baletnica zaczyna zatracać poczucie rzeczywistości. Jej stan psychiczny ulega znacznemu pogorszeniu.

„Czarny łabędź” udowadnia, że granica między pasją a szaleństwem jest niezwykle cienka. Mocny i wstrząsający thriller, który na długo zapada w pamięci. W roli głównej uhonorowana Oscarem Natalie Portman.

8 / 10

"Moulin Rogue!"

Obraz
© Materiały prasowe

Filmy o tańcu nierzadko przybierają postać spektaklu zrealizowanego z wielkim rozmachem. Przykładem produkcji o takim charakterze jest m.in. „Moulin Rogue!” Baza Luhrmanna. Zdobywca dwóch Oscarów i trzech Złotych Globów opowiada o najbardziej skandalizującym paryskim klubie funkcjonującym na przełomie XIX i XX wieku. Gwiazdą tytułowego lokalu jest kurtyzana imieniem Satine (Nicole Kidman)
. W kobiecie od dawna kocha się zamożny książę (Richard Roxburgh)
, jednak ona ulokowała swoje uczucia w ubogim poecie (Ewan McGregor)
. Największym marzeniem Satine jest porzucenie życia tancerki i zostanie słynną aktorką Wspomniany książę godzi się sfinansować wystawną rewię ukochanej artystce. Stawia jej jednak jeden warunek – musi ona stać się jego kochanką.

9 / 10

"Honey"

Obraz
© East News

Honey” Billego Woodruffa to opowieść o młodej tancerce, której marzy się wielka międzynarodowa kaiera. Tytułowa bohaterka pracuje w sklepie muzycznym i barze, udziela lekcji tańca, a przede wszystkim cały swój wolny czas poświęca na ćwiczenie warsztatu. Nieoczekiwanie dziewczyna dostaje od losu niepowtarzalną szansę. Znany choreograf proponuje jej angaż w swoim projekcie. Zachwyt Honey nie trwa jednak długo. Okazuje się bowiem, że jej nowy szef ma wobec niej niecne zamiary. W roli głównej zmysłowa Jessica Alba.

10 / 10

"Dirty Dancing"

Obraz
© Materiały prasowe

Chyba nikt nie myślał, że ten film nie znajdzie się w zestawieniu najlepszych produkcji o tańcu. „Dirty dancing” Emile Ardolino to niedościgniony wzór i prawdziwa legenda wśród najbardziej roztańczonych obrazów w całej historii kina. Pląsający po parkiecie Jennifer Grey i Patrick Swayze do dziś rozczulają serca nawet najtwardszych widzów.

„Dirty dancing” ukazuje historię pasjonującego romansu szesnastoletniej Francis i poznanego w trakcie wakacji instruktora tańca. Mimo wielu dzielących ich różnic, para zakochuje się w sobie dzięki wspólnej pasji do tańca. Ponadczasowa produkcja z niepowtarzalną ścieżką dźwiękową, która Amerykańska Akademia postanowiła uhonorować statuetką Oscara.

tancerkaczarny łabędźmoulin rouge
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)